eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?

Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?

2016-02-02 14:46

Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?

Portugalia ©  jo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mamy najnowsze wyniki cyklicznego opracowania Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA odnośnie wyjazdów turystycznych, które odbędą się w nadchodzącym sezonie letnim. Obejmuje ono pierwszy tydzień sierpnia, a więc okres tzw. wysokiego sezonu. Zawarte w nim dane wskazują m.in., że spektakularnych podwyżek względem ubiegłego roku jeszcze nie widać. Na razie najbardziej zdrożały Portugalia oraz Majorka, odpowiednio o 58 i 56 złotych.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Branża turystyki zorganizowanej ma powody do przemyśleń i pewnego niepokoju. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o niezmiennie pesymistyczny obraz wynikający z raportów PZOT. Większość osób blisko obytych z turystyką wyjazdową wie bowiem dobrze, że słabo nadają się one do odpowiedzi na pytanie, czy pod presją terroryzmu Polacy aby nie tracą zainteresowania wyjazdami na zagraniczne wycieczki, a niestety właśnie takie pytania zadają ostatnio nieturystyczne media, które chętnie poszukują poczytnych tematów.

Nie nadają się, po pierwsze dlatego, że raporty te od pewnego czasu nie podają już informacji podzielonej na część dotyczącą sprzedaży sezonu zimowego, która obecnie jest dość bliska aktualnemu strumieniowi wyjeżdżających oraz obrazującą sprzedaż lata, która nie ma nic wspólnego z wyjazdami bieżącymi, a stanowi przedsprzedaż i to nieraz z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Po drugie, nie są to raporty o branży, a jedynie o sprzedaży w jednym z systemów rezerwacyjnych (MerlinX) oraz wreszcie po trzecie, w tym właśnie systemie praktycznie nie występuje sprzedaż takich organizatorów jak np. Rainbow, czy TUI, która jest obecnie znacznie lepsza od rynkowej przeciętnej wobec czego raportowane wyniki nie oddają prawidłowo rzeczywistości branżowej.

Założenie, że przeciętny odbiorca (a takim jest też dziennikarz tylko okazjonalnie przygotowujący materiał o turystyce) ma taką samą wiedzę o niuansach systemu MerlinX jak np. turystyczny agent obcujący z nim na co dzień, wydaje się całkowicie nieuprawnione.
To, że nie są to raporty o branży jako całości, wyraźnie zaznaczają jedynie media branżowe (jak np. portale: Turystyka.rp.pl, czy Tur-info.pl), a pozostali są niestety najczęściej przekonani, że są to raporty przedstawiające aktualną sytuację w branży i na tej podstawie mogą wyciągać różne nieuprawnione wnioski w tym także, że ruch turystyczny Polaków gaśnie.

fot. jo - Fotolia.com

Portugalia

Najbardziej zdrożały Portugalia oraz Majorka, odpowiednio o 58 i 56 złotych.


Wyśrubowane ubiegłoroczne rekordy mogą zostać pobite


Warto zadać sobie jednak pytanie jak przedstawia się rzeczywista skala bieżącego uczestnictwa Polaków w turystycznych wyjazdach oraz trendy w tym zakresie, tym bardziej, że właśnie minęły pierwsze trzy miesiące sezonu zimowego (czyli listopad, grudzień i styczeń) i dlatego wypadałoby pokusić się o pierwsze wnioski.

Ubiegła zima była pod względem liczby turystów okresem fantastycznej koniunktury i historycznych rekordów w lotniczej turystyce wyjazdowej, a jej dynamika wzrostu była imponująca i za rzeczony okres listopad-styczeń wyniosła +29,9 procent w czarterach i aż +41,4 procent po uwzględnieniu klientów korzystających z tanich linii. Dlatego mogło się wydawać, że tak wysoko postawionej poprzeczki pokonać się już nie da i dalsze zwiększenie liczby turystów jest w tym sezonie mało prawdopodobne. A jednak okazuje się to całkiem możliwe. W świetle dostępnych danych można szacować, że liczba Polaków wyjeżdżających na lotnicze zimowe wakacje kolejny raz wzrosła, choć tym razem w granicach tylko 4-6 procent. Pierwsze trzy miesiące zimy nie przesądzają jeszcze, że jako całość pobije ona zeszłoroczne rekordy (słabszy może być np. marzec), ale jedno jest już pewne – żadnego wstydu nie będzie.

Fenomen LCC ? - warto się nad tym zastanowić


I tu właśnie dochodzimy do początkowej kwestii powodów do przemyśleń i niepokojów branży. Może się on brać z faktu, że Polacy wcale nie zamierzają „odpuszczać” zimowych wojaży, ale nad wyraz chętnie wybierają w tym celu tanie linie lotnicze (LCC). Należy pamiętać, że klienci rezygnujący z czarterów do Egiptu w dużej mierze przesiedli się teraz do samolotów LCC latających na kierunki kanaryjskie.

O tym, jak bardzo takie postępowanie jest teraz popularne, świadczą znacznie wyższe niż przed rokiem ceny przelotów na tym kierunku (o 20 do 80 procent) i to pomimo znacznego zwiększenia liczby oferowanych tam rejsów (z 6 do 11 tygodniowo). Również wypełnienie miejsc jest niemal całkowite i wyższe nawet niż przed rokiem, o czym świadczą w ostatnich tygodniach liczby zaledwie około 10 wolnych miejsc na wszystkich rejsach łącznie, czyli z Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia. Oznacza to tylko jedno miejsce wolne w przeciętnym rejsie i to być może tylko dlatego, że nie można już do niego dobrać pary.

 

1 2 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: