eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikro i małe firmy 2015

Mikro i małe firmy 2015

2016-02-01 13:45

Mikro i małe firmy 2015

2015 rok kolejnym udanym rokiem dla przedsiębiorców © Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Bank Pekao już po raz szósty opublikował „Raport o sytuacji mikro i małych firm”. Z opracowania wynika m.in., że Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm podskoczył o kolejne 2 punkty procentowe, osiągając poziom 98 punktów - odnotowany w poprzednich dwóch latach pozytywny trend doczekał się zatem kontynuacji. Tematem specjalnym tegorocznej edycji były startupy, czyli firmy dopiero rozpoczynające swoją przygodę rynkową.
To już trzeci rok z kolei, w którym Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm pnie się w górę. W minionym roku udało mu się sięgnąć 98,3 pkt, co jest wynikiem o 2 punkty wyższym względem roku ubiegłego oraz o niemal 9 punktów wyższym w porównaniu z 2012 r. Jest to również najwyższy wynik w całej historii badania.

Podstawą obliczania wskaźnika jest ocena ostatnich oraz kolejnych 12 miesięcy. Tym razem w obu przypadkach odnotowano poprawę, a wskaźnik wyprzedzający po raz pierwszy przekroczył 100 punktów (100,2 pkt). Godny podkreślenia jest również fakt, iż widać zmniejszającą się różnicę w ocenach poprzedniej i przyszłej sytuacji, co można traktować jako symptom pewnej stabilizacji w ocenie koniunktury przez firmy.
- Wyniki naszego badania pokazują, że to był kolejny dobry rok dla mikro i małych przedsiębiorców na terenie praktycznie całego kraju. Właściciele firm lepiej oceniali sytuację finansową swoich firm. Powody do zadowolenia miały zwłaszcza firmy prowadzące działalność eksportową – zwiększyła się ich liczba i ocena przychodów z eksportu. Pokazuje to, że polskie małe firmy coraz lepiej radzą sobie w konkurencji na rynkach zagranicznych – mówi Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej.

Wskaźnik Koniunktury oparty jest o badanie opinii w 8 obszarach, które wpływają na sytuację firmy oraz jej otoczenia. W 2015 roku odnotowano wzrost ocen w każdym z tych obszarów. Największy wzrost (+3 pkt) miał miejsce w zakresie przychodów i wyniku finansowego firmy oraz ocenie sytuacji branży, w której działają. Nieco mniejszy wzrost ocen (+2 pkt) dotyczył ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji w firmie. Pewnej poprawie uległy również oceny w zakresie długości oczekiwania na zapłatę (wzrost poniżej 1 pkt), zatrudnienia i dostępności do finansowania (+ 1 pkt). Te dwa ostatnie obszary zostały przez przedsiębiorców ocenione najwyżej (101 pkt).

fot. mat. prasowe

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm

W minionym roku widoczna była dalsza poprawa nastrojów mikro i małych przedsiębiorców


Poprawę wskaźnika koniunktury odnotowano we wszystkich czterech badanych branżach. W przypadku trzech branż wskaźnik jest bliski poziomu 100 punktów: usługi (99,6), produkcja (99,5), budownictwo (99,1). W przypadku handlu wskaźnik koniunktury wynosi 95,6 (wzrost +2,2 pkt w porównaniu z poprzednim rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm na tle wzrostu PKB

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury mikro i małych firm jest dobrze skorelowany ze wskaźnikiem wzrostu PKB


Po raz pierwszy indeksy dostępności finansowania zewnętrznego (poprzednie i następne 12 miesięcy) przekroczyły poziom 100 pkt.

fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji finansowej firmy i sytuacji branży

Względem minionego roku żaden z ocenianych elementów nie uległ pogorszeniu


Dobry dostęp do kapitału przełożył się z kolei na najwyższy dotąd odsetek firm finansujących bieżącą działalność środkami zewnętrznymi (26% badanych). Z finansowania działalności bieżącej kredytem bankowym skorzystało w 2015 r. 25% mikro i 50% małych firm.

Znacząco zmniejszył się odsetek firm, które nie korzystały z kredytu ze względu na koszt finansowania – w poprzednim badaniu taką przyczynę niekorzystania z zewnętrznego finansowania wskazywało 24% ankietowanych, w tym badaniu tylko 7%. O niechęci do zadłużenia mówiło 28% (poprzednio 48%).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: mikrofirmy, mikroprzedsiębiorcy, małe firmy

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: