eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel, IT i finanse. Tam zawsze jest praca

Handel, IT i finanse. Tam zawsze jest praca

2016-01-29 12:38

Handel, IT i finanse. Tam zawsze jest praca

Jacy specjaliści mogli liczyć na najwięcej ofert pracy w 2015 r.? © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Serwis Pracuj.pl dokonał podsumowania ubiegłorocznego popytu na pracowników. Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwięcej ofert tradycyjnie już skierowanych było do specjalistów z branży handel i sprzedaż. Na brak zainteresowania ze strony pracodawców nie mogli narzekać również finansiści oraz osoby trudniące się telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami.
Specjaliści z dziedziny handlu i sprzedaży, finansiści oraz eksperci IT to pracownic potrzebni od zaraz. Zapotrzebowanie na nich utrzymuje się już kolejny rok z rzędu. Najsilniejszy wzrost odnotował popyt na specjalistów od IT, który względem poprzedniego roku podskoczył o niemal 16%

IT ciągle w cenie


W minionym roku największe wzrosty dotyczyły zapotrzebowania na specjalistów IT zajmujących się administracja (+26% rok do roku). Cenni okazali się również eksperci trudniący się rozwojem oprogramowania (+12%). Najmniej szczęścia mieli specjaliści w zakresie internetu, e-commerce oraz nowych mediów - do nich skierowano zaledwie 5% ofert więcej niż w 2014 roku.

Wśród ekspertów od administracji IT największym wzięciem cieszyli się specjaliści ds. administrowania systemami - liczna ogłoszeń wzrosła o niemal 1/3. Pokaźny wzrost popytu odnotowano również w stosunku do osób zarządzających usługami (48%) oraz administrujących sieci (25%). Analiza ofert pracy adresowanych do specjalistów odpowiedzialnych za obszar administracji IT pokazuje, że pracodawcy oczekują od tych ekspertów wykształcenia wyższego informatycznego, znajomości systemów operacyjnych Windows i Linux oraz sieci komputerowych (LAN, WAN, VPN). Wymaga się także biegłej znajomości języków programowania (Java, SQL). Niezbędna okazuje się znajomość angielskiego – wymóg tego języka pojawia się w ponad 80% ogłoszeń.

Dla specjalistów IT specjalizujących się w rozwoju oprogramowania najwięcej ofert pracy skierowanych było do osób odpowiedzialnych za programowanie (wzrost o 5% rok do roku), natomiast największy wzrost zapotrzebowania dotyczył specjalistów zajmujących się architekturą – o 36% rok do roku.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Jacy specjaliści mogli liczyć na najwięcej ofert pracy w 2015 r.?

Najwięcej ofert tradycyjnie już skierowanych było do specjalistów z branży handel i sprzedaż.


Najwięcej pracy dla specjalistów IT było w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Największe zapotrzebowanie na tych ekspertów zgłosiły firmy małe (zatrudniające od 11 do 50 osób).

Specjaliści ds. handlu poszukiwani


Specjalizacja w której zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się na stale wysokim poziomie, z ewentualnymi lekkimi wzrostami, to handel i sprzedaż. Liczba ofert pracy wzrosła w 2015 r. o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród sprzedawców poszukiwano najczęściej ekspertów ds. sprzedaży usług profesjonalnych, z obszaru finansów/bankowości/ubezpieczeń, oraz z zakresu w inżynierii, techniki, produkcji. Wiele ofert skierowano także do osób specjalizujących się w sprzedaży produktów spożywczych i odpowiedzialnych za sprzedaż produktów z obszaru farmacji i medycyny.

Najczęściej specjalistów tych poszukiwali pracodawcy z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Najwięcej ofert pochodziło z firm największych (powyżej 251 pracowników), jednak najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w mikrofirmach, o 14% rok do roku.

Jest praca dla specjalistów ds. finansów


Do specjalistów ds. finansów skierowano w 2015 r. o 4% więcej ofert pracy niż w roku 2014. W obszarze bankowości odnotowano niewielki spadek ogólnej liczby ofert pracy. Spadki dotyczyły przede wszystkim stanowisk związanych z bankowością detaliczną, korporacyjną oraz pośrednictwem finansowym. Związane to jest ze zmianami jakie zachodzą na rynku bankowym w Polsce. Konsolidacje banków, zamykanie dużych oddziałów, tworzenie oddziałów typu smart coraz większa automatyzacja procesów, przekładają się na mniejsze zapotrzebowanie na pracowników bankowości detalicznej. Rosło natomiast zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za analizę i ocenę ryzyka czy specjalistów ds. bankowości inwestycyjnej.

fot. mat. prasowe

Poszukiwani specjaliści

Najbardziej poszukiwani pracownicy - specjaliści ds. handlu i sprzedaży, finansiści oraz eksperci IT.


W ogłoszeniach dedykowanych ekonomistom i finansistom (wzrost o 6% rok do roku) – najwięcej ofert pracy skierowano do księgowych. Poszukiwano także specjalistów ds. analizy finansowej, osób odpowiedzialnych za audyt i podatki oraz specjalistów ds. kontrolingu.
Najwięcej pracy dla specjalistów ds. finansów było w województwie małopolskim, mazowieckim i dolnośląskim, najwięcej pracy dla tych ekspertów było w firmach największych (powyżej 251 pracowników), ale zapotrzebowanie na nich wzrosło najbardziej, o 15%, w firmach średnich (51-250 pracowników).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: