eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Wakacje 2016: turyści nie dopisują

2016-01-27 10:57

Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Mniej rezerwacji niż w ubiegłym roku © Robert Przybysz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA udostępnił właśnie najnowszą analizę poświęconą wakacyjnym, zagranicznym wyjazdom turystycznym. Najświeższe opracowanie przygląda się pierwszemu tygodniowi sierpnia, a więc okresowi definiowanemu jako wysoki sezon. Wynika z niego m.in., że aktywność kupujących jest mniejsza niż rok temu. Taka sytuacja nie powinna jednak zaskakiwać - ze względu na zagrożenie ze strony terrorystów bezpieczne kierunki europejskie znacznie podrożały, przewyższając możliwości finansowe klientów.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: małe zainteresowanie first minute

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Nadal duże zaniepokojenie wywołują w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej głębokie spadki sprzedaży wycieczek obserwowane przez 9 ostatnich tygodni, aczkolwiek po nowym roku zaczęły one już stopniowo maleć. Przyczynami mogą być: nadrabianie zaległości w opóźnionych zakupach na terminy feryjne oraz początki pragmatycznych zachowań dotyczących zakupów imprez sezonu letniego na kierunkach uważanych teraz za bardziej bezpieczne. Część klientów może snuć obawy odnośnie wzrostu cen takich kierunków w następnych miesiącach i w szczególności przy wyjazdach rodzinnych będzie kierowała swoje kroki do biur, gdzie oferta jest teraz jeszcze bardzo szeroka a ceny cały czas względnie atrakcyjne.

Ta ostatnia tendencja jest jednak w dużym stopniu neutralizowana przez ostrożne traktowanie przez turystów kierunków potencjalnie niespokojnych: Turcji i Egiptu i w konsekwencji odsuwanie w czasie zakupów wyjazdów do tych krajów na jakiś czas, często przynajmniej do końca zimy, a być może nawet na odleglejsze terminy.


Wzrost zagrożenia terroryzmem wpływa w pewnym stopniu na zmniejszenie liczby uczestników wycieczek zagranicznych m.in. poprzez dwa zasadnicze czynniki. Pierwszy to zniechęcenie części klientów do wyjazdów z powodu czynników pozaekonomicznych, a zatem o podłożu emocjonalnym, a drugi to malejąca dostępność ekonomiczna wyjazdów z powodów pogorszenia się relacji pomiędzy ceną wyjazdu, a możliwościami finansowymi klienta.

fot. Robert Przybysz - Fotolia.com

Mniej rezerwacji niż w ubiegłym roku

Ze względu na zagrożenie ze strony terrorystów bezpieczne kierunki europejskie znacznie podrożały, przewyższając możliwości finansowe klientów.


Zjawisko to ma przynajmniej dwa aspekty, a mianowicie pierwszy jakby statyczny polegający na tym, że kierunki bezpieczne są z reguły dość wyraźnie droższe (Hiszpania, Grecja, Włochy, Portugalia), a więc „wypychanie” ruchu turystycznego na te destynacje powoduje niejako automatycznie, że koszty wyjazdów zaczynają przekraczać możliwości niektórych klientów.

Drugi jest bardziej dynamiczny i polega na tym, że z wyjazdów np. do Turcji zaczynają rezygnować również inne i liczne nacje jak przykładowo Niemcy, którzy w zamian wybierają np. Hiszpanię. Duża skala takiej zamiany spowoduje istotną presję cenową na ceny hiszpańskich hoteli, co będzie miało zapewne generalny wpływ na ceny wycieczek na tym kierunku i będzie eliminowało z grona klientów kolejną grupę potencjalnych turystów.

Bezpośredni wpływ zagrożenia terroryzmem na koniunkturę w naszej lotniczej turystyce wyjazdowej oraz jego wpływ pośredni poprzez zmianę geografii wyjazdów Polaków to zadanie m.in. dla nowo sparametryzowanych teoretycznych modeli w tym zakresie.

To, że opisane zjawiska zaczynają już mieć miejsce i mogą wpływać korygująco na późniejsze ceny wycieczek obrazują zmiany cen wyjazdów organizowanych samodzielnie do hoteli popularnych na naszym krajowym rynku turystycznym.

2. Jak terroryzm wpływa na zmiany cen wycieczek


W raporcie sprzed tygodnia przedstawiliśmy małe zestawienie dla okresu ferii zimowych obrazujące bardzo znaczące wzrosty cen wycieczek na kierunki kanaryjskie dla wyjazdów organizowanych samodzielnie, czyli reprezentujących jak gdyby ceny rynkowe w odróżnieniu od „regulowanych” cen w biurach podróży, które dostosowują się do sytuacji zewnętrznej z pewnym opóźnieniem reagując w większej mierze na ich wewnętrzną sytuację w zakresie realizacji założonych ścieżek sprzedaży imprez turystycznych na poszczególnych kierunkach.

Teraz podajemy zmiany cen wycieczek, ale dla szczytu sezonu letniego na kierunkach kanaryjskich wobec tego samego okresu sezonu 2015 oraz wobec początkowego okresu większej sprzedaży w bieżącym sezonie (czyli pierwszej połowy listopada 2015), jak też dla Majorki oraz niektórych kierunków greckich (Chania , Korfu, Kos) wobec takiego samego okresu sprzed roku.

Przedstawione różnice cen dotyczą wyjazdu dla dwóch osób do hoteli 3*, 4* i 5* z wyżywieniem all inclusive na okres jednego tygodnia.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniej ceny

Póki co najwyższe obniżki względem ubiegłego roku odnotowuje Kos.


 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: