eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy znają nawet nasze plany wakacyjne

Cyberprzestępcy znają nawet nasze plany wakacyjne

2016-01-08 10:51

Cyberprzestępcy znają nawet nasze plany wakacyjne

Cyberbezpieczeństwo © fot. mat. prasowe

Niefrasobliwość użytkowników portali społecznościowych może wręcz zaskakiwać. Niektórzy zachowują się tak, jakby zupełnie zapomnieli, jak łakomym kąskiem dla cyberprzestępców są szczegółowe informacje dotyczące ich życia prywatnego. Przeprowadzony przez Kaspersky Lab quiz dowiódł, że niemal 1/3 osób udostępnia swoje posty wszystkim i z chęcią zaznacza, gdzie właśnie przebywa. Na porządku dziennym jest również przyjmowanie do grona znajomych zupełnie obcych ludzi.
Konto na portalu społecznościowym posiada już 78% internautów. Niestety sporą część z nich cechuje brak świadomości odnośnie zagrożeń czyhających na nich w sieci. Z quizu Kaspersky Lab wynika, że co dziesiąty (9%) uczestnik badania uważa, że osoby spoza kręgu znajomych nie widzą jego profilu oraz publikowanych postów. To najprostsza droga do tego, aby prywatne informacje nie tylko dostawały się w niepowołane ręce, ale i z powodzeniem posłużyły jako narzędzie przestępców do kradzieży tożsamości i oszustw finansowych.

Zagrożenia dotyczą również tych użytkowników, którzy zbyt lekko podchodzą do nawiązywania nowych znajomości - aż 12% z nich przyznaje, że umieszcza każdą osobę w kręgu przyjaciół – niezależnie od tego, czy ją zna czy nie. Jedna trzecia (31%) użytkowników akceptuje również jako swoich znajomych zupełnie obce osoby, jeśli mają wspólnych przyjaciół. W ten sposób dostęp do danych użytkowników mogą uzyskać profile firm gromadzących informacje dla agencji reklamowych, a nawet cyberprzestępcy. Jeśli chodzi o zaufanie do swoich „znajomych”, jedna czwarta (26%) badanych nie zawahałaby się kliknąć dowolnego odsyłacza wysłanego przez „przyjaciela” z portalu społecznościowego.
„Użytkownicy portali społecznościowych, którzy nie są świadomi cyberzagrożeń, grają w niebezpieczną grę i zapewniają nieznajomym łatwy dostęp do swoich danych osobowych oraz prywatnych informacji. Ponieważ profile na portalach społecznościowych zawierają mnóstwo danych – od dat urodzenia po adresy i plany wakacyjne – cyberprzestępca nie musi głęboko szukać, aby znaleźć i wykorzystać cenne informacje lub ukraść tożsamość użytkownika dla własnych celów. Staje się to jeszcze łatwiejsze, jeśli użytkownik nieświadomie dodał go do kręgu swoich znajomych” – powiedział David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Cyberbezpieczeństwo

Użytkownicy mediów społecznościowych nie przesadzają z dbałością o prywatność w sieci.


Aby użytkownicy mogli aktywnie korzystać z portali społecznościowych bez narażania się na niebezpieczeństwo, eksperci z Kaspersky Lab zalecają ostrożność podczas dodawania nowych osób do kręgu znajomych. W przypadku wątpliwości, użytkownik nie powinien akceptować zaproszenia ani klikać odsyłacza, którego nie oczekiwał. Istotne jest również ustawienie najwyższego poziomu prywatności dla kont na portalach społecznościowych, tak aby aktualizacje statusu użytkownika widzieli tylko jego znajomi. Zdrowy rozsądek i czujność to podstawa bezpieczeństwa, która powinna iść w parze z solidnym oprogramowaniem chroniącym przed zagrożeniami internetowymi.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: