eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce w 2015 r.

Upadłości firm w Polsce w 2015 r.

2016-01-04 11:31

Przeczytaj także: Upadłości firm XI 2015


Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej


Przemysł

W porównaniu do zeszłego roku liczba upadłości przedsiębiorstw przemysłowych jest zbliżona do liczby bankructw w roku ubiegłym. Produkcja przemysłowa, a zwłaszcza jej największa część, czyli przetwórstwo przemysłowe notuje stabilną dynamikę wzrostu. Rosnącej liczbie zamówień sprzyja popyt zarówno od odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. Niemniej jednak sytuacja w poszczególnych branżach sektora jest zróżnicowana. Największy wzrost upadłości notowany jest wśród producentów mineralnych surowców niemetalicznych, do których zaliczani są także producenci materiałów budowlanych. Pomimo że budownictwo przestało już generować wysokie dynamiki przyrostu bankructw, to jednak opóźnienia płatnicze i niska płynność finansowa negatywnie wpłynęły na sytuację firm kooperujących z budowlanką.

Handel

Sektorowi handlu sprzyjają wyższe wydatki gospodarstw domowych w obliczu poprawy na rynku pracy, rosnących wynagrodzeń i deflacji cen, co przekłada się na solidną dynamikę wzrostu sprzedaży detalicznej. Przewidujemy, że pozytywny trend dla branż zależnych bezpośrednio od popytu konsumentów zostanie utrzymany. Jednak należy zwrócić uwagę, że gospodarstwa domowe nie są skłonne przeznaczać całości dochodu rozporządzalnego na konsumpcję, a jego część kierują na odbudowę oszczędności. Ponadto, branża nadal odczuwa przedłużający się okres deflacji cen, a duża konkurencja nie pozwala zwiększać marż. W 2015 roku ogłoszono więcej upadłości wśród hurtowników, którzy podlegali dalszemu etapowi konsolidacji, a duże sieci detaliczne często bezpośrednio współpracowały z producentami z pominięciem hurtowni, korzystając ze swojej siły zakupowej i tym samym skracając łańcuch dostaw. W 2016 roku duże sieci detaliczne mają być objęte nowym obciążeniem podatkowym, którego ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. Jednak ze względu na najwyższą konkurencyjność cenową największych podmiotów na rynku, nie należy spodziewać się ich istotnego osłabienia. Co więcej, możliwa jest dalsza konsolidacja oraz akwizycje ze skłonnością dużych podmiotów do rozszerzania działalności na coraz bardziej popularne mniejsze formy detaliczne, które nie będą objęte nowym podatkiem.

Budownictwo

Branża budowlana, która w przeszłości była negatywnym „bohaterem” statystyk upadłościowych wykazuje stabilizację, a nawet poprawę od kilku kwartałów. Sprzyja jej dobra sytuacja w budownictwie komercyjnym, inwestycjach infrastrukturalnych (które jednak w wielu przypadkach wstrzymywane są do pełnego uruchomienia środków z nowego budżetu unijnego), a zwłaszcza dobre pespektywy dla budownictwa mieszkaniowego. Ta ostatnia część korzysta na dobrej sytuacji na rynku pracy, historycznie niskich stopach procentowych, co wspiera kredytobiorców, ale także czyni inwestycje mieszkaniowe bardziej atrakcyjne od depozytów bankowych dla lokujących większe środki finansowe. Wsparcie stanowi także program rządowy – Mieszkanie dla Młodych – oraz popyt ze strony Funduszu Mieszkań na Wynajem, należącego do Banku Gospodarstwa Krajowego. Tani koszt finansowania zachęcił nie tylko kredytobiorców, ale także deweloperów, którzy w tym roku inwestowali w grunty – łączne wydatki na działki pod zabudowę mieszkaniową są szacowane na miliard złotych w tym roku. Jednak ryzyko płynnościowe w sektorze budowlanym nadal istnieje i dotyczy szczególnie mniejszych podmiotów, uzależnionych od terminowych płatności od generalnych wykonawców czy inwestorów. Branża nadal generuje dużo przeterminowanych zobowiązań, co wpływa także na sytuację współpracujących z nią firm z innych sektorów gospodarki.

fot. mat. prasowe

Upadłości w budownictwie

W 2015 roku upadłość ogłosiło 160 firm budowlanych - jest to najniższy wynik od kilku lat

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Upadłości firm w Polsce w 2015 r.

    Kotarson / 2016-01-05 21:03:32

    Jeśli idzie np. o niewypłacalność to jest np. presto, dzięki któremu wielu drobnych i średnich przedsiębiorców uniknęłoby problemów, gdyby zdawali sobie sprawę z takich możliwości uniknięcia tego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: