eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 50/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 50/2015

2015-12-13 00:54

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 49/2015

  • Rada Prezesów EBC podtrzymuje dotychczasowy priorytet, a jest nim przywrócenie inflacji do celu, a więc do poziomu ok. 2 proc. Przedłużony jest program luzowania ilościowego (QE) do 2017 r. i obniżona jest stopa depozytowa o 10 pkt. bazowych. Decyzje te mają stymulować gospodarkę i pobudzać akcję kredytową.
  • Według niemieckiego urzędu statystycznego w październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2 proc. m/m(w poprzednim miesiącu spadła o 1,1 proc. m/m).
  • Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis październikowa nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec wyniosła 20,8 mld euro.
  • Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian.
  • Szwecja nie jest w stanie poradzić sobie z obecna falą imigrantów. W tej sytuacji Komisja Europejska proponuje zabranie 23 tys. osób (przybyłych z Syrii, Iraku i Erytrei) i rozlokowania ich w innych krajach unijnych.
  • Trwają dyskusje nad warunkami dalszej obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jednym z nich jest żądanie Londynu, aby została wprowadzona czteroletnia zwłoka w wypłacaniu zasiłków socjalnych dla imigrantów z UE. Analitycy są zdania, że może to być największy problem w negocjacjach i ich wynik będzie miał istotny wpływ na pozostaniu tego kraju w Unii. W dalszym ciągu do Wielkiej Brytanii przyciąga m.in. atrakcyjny system prawny, rozbudowany system świadczeń socjalnych, ale też wieloletnia tradycja wielokulturowości i tolerancji. Większość Brytyjczyków chce ograniczyć liczbę imigrantów w kraju.
  • Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie unijna decyzja w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji. Ambasadorowie państw UE odłożyli decyzję. Prawdopodobnie do dyskusji na ten temat może dojść na szczycie UE w przyszłym tygodniu.
  • Ostatecznie upadła w UE koncepcja wprowadzenia podatku od transakcji finansowych (FTT). Rozmowy w tej sprawie prowadziła grupa państw (Polska nie brała udziału w tych rozmowach). Podatek od transakcji finansowych (FTT) określany jako "podatek Tobina" pierwotnie miał "karać" krótkoterminowe transakcje spekulacyjne na rynku kasowym. Miał dotyczyć głównie zamożnych, inwestujących w sektorze finansowym. Warto przypomnieć, że Komisja Europejska proponowała podatek FTT w całej Unii już w 2011 roku, ale pomysł został odrzucony.
  • Spadek cen ropy na światowych rynkach spowodował, że Centralny Bank Rosji odłożył decyzję o obniżeniu bardzo wysokich stóp procentowych. Przyczyną był kolejny spadek cen ropy (do 40 USD/baryłkę). Planowana obniżka poziomu stóp miała wpłynąć na ożywienia gospodarki. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) niskie ceny utrzymają się w 2016 r., a przyczyną jest wolno rosnący popyt na ropę i niepewna sytuacja makroekonomiczna.
  • Rząd Finlandii zapowiedział opublikowanie planu zaostrzenia przepisów migracyjnych. Ma to wpłynąć na zmniejszenie liczby imigrantów przybywających do tego kraju. Ma to tez przyczynić się do ograniczenia kosztów związanych z ich przyjmowaniem i asymilacją.
  • Komisja Europejska prognozuje stałe tempo wzrostu gospodarczego Polski na poziomie 3,5 proc.(to dobry wynik, lepszy od średniej unijnej). Bezrobocie w Polsce też będzie spadać.
  • Zakończono budowę mostu energetycznego pomiędzy Polska i Litwą. Rozpoczął się przesył prądu nowo wybudowanym mostem energetycznym. Odbywają się pierwsze aukcje. Inwestycja połączyła kraje bałtyckie z infrastrukturą elektroenergetyczną Europy Zachodniej. Jak wiadomo inwestycja była wspierana finansowo przez Unię Europejską.
  • Zbliża się termin wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Z kręgów ekspertów przygotowujących wizytę dochodzą informacje, że Andrzej Duda chce rozmawiać o nowych formach współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego.
  • Przez ostatnie tygodnie Krym nie miał pełnego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną (wysadzono cztery linie energetyczne). Ostatnio Rosja uruchomiła dostawy energii kablem energetycznym, a ostatnio dokonali remontu jednej z czterech sieci.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ORGANIZATOR OPEN’ERA I ORANGE POLSKA ŁĄCZĄ SIŁY. CHCĄ KONKUROWAĆ Z INNYMI FESTIWALAMI MUZYCZNYMI W EUROPIE

Orange Warsaw Festival i Open’er Festival, czyli dwa największe wydarzenia muzyczne, będą się uzupełniały programowo. Alter Art, organizator gdyńskiego festiwalu, i Orange Polska, sponsor warszawskiej imprezy, rozpoczynają współpracę. Wspólnymi siłami chcą do Polski przyciągać najlepszych i najbardziej popularnych artystów i w ten sposób umacniać swoją pozycję na rynku największych europejskich festiwali.

– Orange i Alter Art rozpoczynają współpracę. To na pewno będzie nowy etap i nowy impuls do rozwoju rynku muzycznego i rynku festiwalowego w Polsce. Alter Art staje się organizatorem Orange Warsaw Festival, a Orange będzie od tej pory głównym sponsorem Open’era – mówi agencji Newseria Mikołaj Ziółkowski, szef Alter Art, organizator Open’er Festival.

Warszawska i gdyńska impreza na stałe wpisały się w kalendarz letnich wydarzeń muzycznych. Orange Warsaw Festival odbędzie się w 2016 roku po raz dziewiąty na początku czerwca. Osiem poprzednich edycji przyciągnęło ponad 120 wykonawców i pół miliona fanów.

Z kolei Open’er Festival odbędzie się w tym roku po raz piętnasty. Tegoroczna edycja przyciągnęła 185 tys. uczestników. W przyszłym roku fani muzyki będą bawić się w Gdyni między 29 czerwca a 2 lipca.

– Początek czerwca będzie rozpoczynał sezon festiwalowy, jak do tej pory, w Warszawie. Z racji szerszej współpracy będzie to wydarzenie komplementarne do Open’era. Obydwa wydarzenia będą się wspierały, tworzyły pewną całość, ale tak naprawdę dzięki tej współpracy będziemy w stanie poszerzyć ofertę muzyczną, by zorganizować coś dla wszystkich fanów muzyki, dla wszystkich odbiorców festiwali – wyjaśnia Ziółkowski.

Anna Kowalik-Mizgalska z Orange Polska podkreśla, że muzyka jest głównym obszarem strategii sponsoringowej marki. Cel jest taki, żeby do Polski przyciągnąć najlepszych artystów i w ten sposób konkurować z innymi, podobnymi imprezami w Europie.

Swój udział w przyszłorocznym Open’erze już ogłosili m.in. Red Hot Chili Peppers, Florence and the Machine i Wiz Khalifa. Pierwsi artyści na Orange Warsaw Festival zostaną ogłoszeni w kolejnych tygodniach. Jak podkreśla Ziółkowski, atrakcyjny program festiwalu jest gwarantem sukcesu wydarzenia.

– Bardzo się cieszę z tej współpracy, ponieważ dwóch liderów rynku, Orange jako marka i Alter Art jako największy niezależny promotor, łączy siły. Już w przyszłym roku, a także w kolejnych latach fani będą mogli się cieszyć jeszcze większą ilością muzyki i z jeszcze większej ilości wspaniałych emocji z tym związanych – mówi szef Alter Art.

Współpraca przy tworzeniu obu festiwali pozwoli nie tylko zbudować uzupełniającą się ofertę muzyczną. Osoby zainteresowane zarówno gdyńską, jak i warszawską imprezą będą mogły skorzystać ze specjalnych zniżek na karnety.

Mikołaj Ziółkowski, szef agencji Alter Art

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: