eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

2015-12-11 11:03

Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

Specjaliści i menedżerowie poszukują nowej pracy © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polscy specjaliści i menedżerowie nie obawiają się zmian w życiu zawodowym. Dowodzi tego lektura raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, z którego wynika m.in., że co czwarty badany aktywnie poszukuje zatrudnienia, a ponad połowa szuka pracy biernie, tj. udostępnia swoje CV na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych i jest otwarta na propozycje ze strony pracodawców.

Przeczytaj także: Polscy specjaliści i menedżerowie wymagający

Kto poszukuje zatrudnienia?


Największą aktywnością, jeżeli chodzi o poszukiwanie pracy cechują się pracownicy HR (36%), Sprzedaży i Marketingu (34%) i Administracji (31%). W ujęciu branżowym dominują przedstawiciele sektorów: FMCG (aż 40% z nich aktywnie poszukuje pracy), Farmacja i Aparatura Medyczna (37%) oraz Turystyka (36%). Okazuje się również, że główną siłą napędową poszukiwań nowego pracodawcy wcale nie musi być chęć zarabiania większych pieniędzy, chociaż bez wątpienia i to ma ogromne znaczenie.
„Częstym powodem zmiany pracy wśród specjalistów i menedżerów z działów HR jest chęć dalszego rozwoju i realizowania własnych pomysłów. HR-owcy to osoby bardzo kreatywne, otwarte na nowe trendy i możliwości rynkowe. Przy doskonałym rozumieniu biznesu i otwartości na jego potrzeby są w stanie stworzyć idealnie dopasowane rozwiązania z obszaru personalnego.” – zauważa Marta Tobiasz, Team Leader Antal HR & Admin.

W gronie biernie poszukujących pracy najczęściej spotkamy osoby pracujące w takich obszarach jak Prawo (67%), IT (59%) oraz Inżynieria i Finanse (po 55%). 86% specjalistów i menedżerów z tej grupy jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Mówiąc o sektorach, jakie dominują wśród osób biernie poszukujących pracy, należą do nich: Energia Konwencjonalna i Odnawialna (66%), SSC/BPO (Centra Usług Wspólnych, 62%) oraz IT i Telekomunikacja (57%).

Chęć do zmiany pracy


Przeciętnie reprezentant grupy specjalistów i menedżerów w swoim życiu zmieniał pracę 4 razy, a 22% pracowników zmieniało pracę minimum 6 razy. Tylko 4% respondentów nigdy nie zmieniło w swoim życiu pracy.

Ponad połowa specjalistów i menedżerów (58%) podczas zmiany pracy kierowała się chęcią zdobycia nowych kompetencji. Co trzeciemu ankietowanemu zależało na lepszej atmosferze w pracy (31%), a co piąty respondent jako powód zmiany wskazał zakończenie umowy z poprzednim pracodawcą (20%). Warto zauważyć, że dla polskich pracowników coraz ważniejsza staje się opinia o firmie na rynku – świadczy o tym chociażby fakt, iż zmieniając pracę coraz więcej osób kieruje się prestiżem firmy i atmosferą w niej panującą.
„Dla osób podejmujących decyzję o zmianie pracodawcy niezmiennie kluczowym czynnikiem jest możliwość rozwoju, zdefiniowana jako zdobywanie nowych kompetencji. Na znaczeniu zyskały także niematerialne elementy takie jak prestiż przyszłego pracodawcy i lepsza atmosfera pracy. Sytuacja ta stwarza duże wyzwania dla firm chcących pozyskać już nie tylko najlepszych specjalistów czy menedżerów, lecz wszystkich kandydatów rozważających zmianę pracy.” – twierdzi Anna Piotrowska-Banasiak, Development Director.

fot. mat. prasowe

Jakie były powody ostatniej zmiany pracy?

Zdobywanie nowych kompetencji to najcżęstszy powód zmiany pracy


Jak wynika z raportu „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, 58% specjalistów i menedżerów planuje w przeciągu najbliższych miesięcy zmienić pracę. Mniej niż połowa (42%) swoją karierę w ciągu najbliższych lat wiąże z obecnym miejscem pracy. Osoby, które planują zmianę to w większości specjaliści i menedżerowie z obszaru Media i Agencje PR – aż 71% respondentów z tej grupy zawodowej zadeklarowało, że zamierza w przeciągu najbliższych kilku miesięcy zmienić miejsce pracy. Liczną grupę stanowią też osoby pracujące w sektorze Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej (68%). Wysoki odsetek planujących zmianę zawodową występuje również wśród osób pracujących w Instytucjach Finansowych, Budownictwie i Nieruchomości oraz w Sieciach Handlowych (64%).

Przydatne linki:
Oferty pracy


Warunki zmiany pracy


Dla większości specjalistów i menedżerów (80%) bardzo ważne jest wyższe niż dotychczas wynagrodzenie. 68% respondentów jako niezbędny element rozważenia nowej oferty wskazało umowę o prace, a 50% – cenioną markę pracodawcy. Co trzeci ankietowany chciałby mieć jasno określone warunki awansu (32%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: