eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r.

Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r.

2015-12-10 12:38

Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r.

Dyrektorzy finansowi wskazują na dobre prognozy dla polskiej gospodarki © Coloures-pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W prognozach polskich dyrektorów finansowych dotyczących przyszłości rodzimej gospodarki ciągle rysuje się optymizm. Niemal połowa badanych oczekuje, że przyszłoroczny wzrost gospodarczy będzie zawierać się w przedziale 2,6-3,5 proc., a 56% uważa, że obecny poziom niepewności ekonomicznej w Polsce jest standardowy. To o wiele lepszy wynik niż uzyskano w przypadku respondentów z Europy Zachodniej, wśród których aż 70% badanych jest zdania, że niepewność ta jest wyższa od przeciętnej. To niektóre z wniosków płynących z najświeższego „CFO Survey” autorstwa Deloitte.
Poprzednie fale badania są dobitnym dowodem na to, że dyrektorzy finansowi trafnie potrafią przewidzieć, w którym kierunku zmierzać będzie rozwój polskiej gospodarki - ich wcześniejsze prognozy dotyczące poziomu PKB w latach 2013 - 2015 dokładnie się sprawdziły. Czy tak będzie również w przypadku przewidywań na nadchodzący rok? Tego dowiemy się dopiero za kilkanaście miesięcy.

Z najnowszej, październikowej edycji badania wynika, że europejscy CFO dość bacznie przyglądają się sytuacji geopolitycznej na świecie. Ich zdaniem, kluczowymi kwestiami, które przesądziły o pogorszeniu ich nastrojów, jest załamanie chińskiej gospodarki oraz niepewność w strefie euro, będąca pokłosiem greckich problemów oraz kryzysu migracyjnego.

Wszystkie te czynniki wpłynęły na to, że optymizm netto (różnica osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej w porównaniu z sytuacją sprzed 6 m-cy i odsetek mówiących o jej pogorszeniu) w większości krajów Europy Zachodniej obniżył się. Tak stało się, m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Niemczech. Przykładowo dla krajów ze strefy euro optymizm netto wynosi +5 proc, dla Wielkiej Brytanii + 10 proc, a dla badanych krajów spoza euro zone - 4 proc. A jak jest w Polsce?
„Podsumowując można powiedzieć, że w Polsce mamy wciąż wysoki optymizm a spadający w Europie Zachodniej. Wśród polskich CFO zanotowaliśmy wahnięcie optymizmu w dół z poziomu +40 proc. w pierwszej połowie 2015 roku do +32 proc. obecnie. Spadek wiąże się prawdopodobnie w większym stopniu z niepewną sytuacją geopolityczną, a w mniejszym z obawami o stan polskiej gospodarki” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider Programu CFO w Polsce.

Opinie polskich CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski na rok 2016 pokazują, że przewidują oni nieco niższy wzrost niż ten zapisany w założeniach budżetowych rządu, wynoszący 3,8 proc. Dokładnie połowa z nich uważa, że będzie on w przedziale 2,6-3,5 proc. To najlepszy wynik od dwóch lat i najwyższy spośród badanych krajów Europy Zachodniej. Prawie 10 proc. polskich dyrektorów prognozuje wzrost gospodarki o ponad 3,5 proc.

Większość menedżerów odpowiedzialnych za finanse nie oczekuje dużych zmian w zakresie poziomu bezrobocia w Polsce: 44 proc. sądzi, że zmniejszy się „nieznacznie”, 21 proc., że nie zmieni się, a 24 proc. obstawia, że zwiększy się „nieznacznie”. Ich oczekiwania inflacyjne są niskie. Siedmiu na dziesięciu menedżerów biorących udział w badaniu uważa, że inflacja nie przekroczy 2 proc., w tym 18 proc. prognozuje nawet możliwość wystąpienia deflacji.

fot. mat. prasowe

Czy teraz jest dobry czas na podejmowanie dodatkowego ryzyka?

Skłonność do podejmowania dodatkowego ryzyka w Polsce jest podobna do tej notowanej w Europie


Poziom niepewności ekonomicznej w Polsce zmniejszył się. Obecnie 56 proc. CFO uważa go za standardowy, a jedynie 33 proc. za wysoki (suma odpowiedzi „wysoki” oraz „bardzo wysoki”). Pół roku wcześniej na poziom standardowy wskazało 30 proc. a na wysoki 57 proc. Widzimy, że w stosunku do wcześniejszej edycji badania relacja odpowiedzi „wysoki” vs „standardowy” odwróciła się,
„Opinie polskich CFO mocno różnią się od oceny CFO z Europy Zachodniej, gdzie siedmiu na dziesięciu dyrektorów uważa, że niepewność jest większa niż przeciętna. W Wielkiej Brytanii aż 70 proc. ankietowanych odpowiedziało, że poziom niepewności ekonomicznej jest wysoki, a średnia dla krajów strefy euro wynosi 67 proc.” – mówi Julia Patorska, ekonomistka, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.
Z kolei polscy CFO odpowiedzieli, że obecnie nie jest dobry czas na podejmowanie ryzyka (62 proc.). Jedynie 38 proc. było przeciwnego zdania. W krajach strefy euro było to odpowiednio 69 i 31 proc., a w państwach poza strefą 64 i 36 proc.

fot. Deloitte

Jak CFO oceniają dostępność kredytów?

CFO oceniają dostępność kredytów rekordowo wysoko – aż 62% badanych uważa ten sposób finansowania za łatwo dostępny, w porównaniu z 37% w poprzedniej edycji. Widać tutaj wyraźny trend od 2012 roku. 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.