eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XII 2015

Plany polskich pracodawców XII 2015

2015-12-08 11:24

Plany polskich pracodawców XII 2015

Plany polskich pracodawców XII 2015 © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z najnowszego kwartalnego badania „Plany Pracodawców” Randstad i TNS, nadchodzący czas ma szanse bardzo dobrze zapisać się w pamięci polskich pracowników. Okazuje się bowiem, że dość spora rzesza z nich może oczekiwać podwyżek pensji - z takimi zamiarami nosi się ponad 1/3 badanych pracodawców. Równocześnie na bardzo wysokim poziomie znajduje się również odsetek tych, którzy mówią o zwiększaniu zatrudnienia. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest słabnący optymizm wobec najbliższych dni rodzimej gospodarki.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców XI 2016

Wyższe pensje dla wszystkich?


Jak wynika z najnowszej odsłony badania „Plany Pracodawców” firmy doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, I kwartał nadchodzącego roku ma okazać się gorącym okresem pod względem podwyżek. Z zamiarami podniesienia pensji swoim pracownikom nosi się bowiem aż 35% badanych pracodawców - to o 10 punktów procentowych więcej niż w minionym roku i jednocześnie najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć w całej, niemal siedmioletniej, historii badania.

Na lepsze zarobki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy przemysłu (40%), usług (39%) oraz sektora transportowego, magazynowego i logistyki (38%). Nieco gorzej ma być w budownictwie, gdzie podwyżkowe plany formułuje tylko co piąta firma (20%).

Dobrą wiadomością jest również to, że wzrosty wynagrodzeń mają objąć cały kraj (zarówno duże miasta, jak i wsie), przy czym nieco częściej będzie to miało miejsce na zachodzie i północy (odpowiednio 41% i 40%).

Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs Randstad wskazuje:
„Dwie trzecie przedsiębiorstw planujących przyznanie podwyżek swoim pracownikom, deklaruje że będą one na poziomie poniżej 7%. Natomiast 14% firm zamierza przekroczyć ten poziom. Co ciekawe, aż co piąta firma jeszcze nie potrafi ocenić wysokości przyszłych podwyżek, co może sugerować, że nastawiają się na działania reaktywne, odpowiadające na konkretne przypadki negocjacji z pracownikami.”

Prawie dwie trzecie badanych firm deklaruje, że podwyżki zostaną przyznane większości pracowników. Natomiast nieco ponad jedna trzecia obejmie podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50% całej załogi - w tych przedsiębiorstwach, głównymi kryteriami ich przyznawania są indywidualne osiągnięcia pracowników, takie jak wyniki finansowe czy ocena ich pracy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Mimo zimy zatrudnienie nadal szybuje


Jak zaznacza Agnieszka Bulik:
Polski rynek pracy jest sezonowy i zima zwykle jest okresem, w którym obserwujemy spadki zatrudnienia. Tymczasem odpowiedzi badanych firm wskazują, że skala zwiększenia zatrudnienia w kolejnym półroczu pozostaje na bardzo wysokim poziomie – to bardzo ważny znak ilustrujący obecne nastawienie przedsiębiorstw na intensywny rozwój”.

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy

W porównaniu do ostatnich pomiarów zwiększył się odsetek osób niewiedzących jak będzie wyglądała w najbliższej przyszłości sytuacja gospodarcza kraju.


Tworzenie nowych etatów na przełomie roku planuje 31% firm, co oznacza spadek o 2 p.p. wobec poprzedniego kwartału. Jest to jednak o 5 p.p. więcej niż przed rokiem i o 12 p.p. więcej niż w 2013 roku.

W perspektywie regionalnej największą dynamikę rozwoju zatrudnienia deklarują firmy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (37%). Obszary centrum, wschodu i zachodu kraju pozostają na wysokim poziomie dynamiki przyrostu miejsc pracy przekraczającym 30%. Tylko w regionach dolnośląskim, górnośląskim i małopolską - dynamika ta będzie wyraźnie mniejsza (26%).

fot. mat. prasowe

Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy

Dwie trzecie badanych firm, zdaniem ich przedstawicieli, znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji materialnej.


Branżowymi liderami zwiększania zatrudnienia będą handel i naprawy oraz logistyka, transport i gospodarka magazynowa (po 35%). Podobnie jak w poprzednich kwartałach silne wzrosty planuje również sektor przemysłowy (33%). Najmniejszą otwartość do tworzenia obecnie miejsc pracy deklarują firmy usługowe (16%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: