eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Złodzieje tożsamości nie śpią. Rusza akcja Nieskradzione.pl

Złodzieje tożsamości nie śpią. Rusza akcja Nieskradzione.pl

2015-12-08 10:52

Złodzieje tożsamości nie śpią. Rusza akcja Nieskradzione.pl

Akcja edukacyjna Nieskradzione.pl © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kradzież tożsamości przestaje być niszowym przestępstwem. Z badania zrealizowanego przez BIK wynika, że 11% Polaków zgubiło dowód osobisty, co 20 został z niego okradziony, a 3% stało się ofiarami kradzieży hasła do konta lub poczty elektronicznej. Skradziona tożsamość to przepustka dla oszustów i złodziei, którzy dzięki niej mogą m.in. dokonywać prób wyłudzenia kredytu. Rosnące zagrożenie stało się motorem napędowym ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl - wspólnej inicjatywy Biura Informacji Kredytowej oraz Komendy Głównej Policji.
Przestępstwa, do popełnienia których wykorzystywana jest skradziona tożsamość mogą przybierać najróżniejsze formy. Nawet kilka miesięcy po zdarzeniu możemy np. dowiedzieć się, że nasze dane posłużyły oszustowi do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, wyrobienia karty kredytowej czy też sprzedaży fikcyjnych przedmiotów na portalu aukcyjnym. Sytuacja staje się jeszcze bardziej nieprzyjemna, jeżeli w następstwie tego do naszych drzwi puka listonosz z wezwaniem do zapłaty albo - co gorsza - komornik.

Skradziona tożsamość to również niebezpieczne narzędzie w rękach grup przestępczych, które na nasze konto mogą dopuszczać się czynów karalnych lub wykroczeń. Powagę tego rodzaju zagrożeń potwierdza Inspektor Anna Kuźnia, z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
- Dane Policji nie pozostawiają złudzeń – złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw. Pierwsze dziewięć miesięcy 2015 roku to wzrost aż o 110% liczby zgłoszonych oszustw bankowych (2,5 tys. w 2014 r. vs. 4 tys. w 2015 r.) – mówi.

Już 22% Polaków doświadczyło negatywnych sytuacji związanych z bezpieczeństwem swoich danych osobowych, których bezpośrednią konsekwencją może być wykorzystanie skradzionej tożsamości w celach przestępczych - wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, zrealizowanego przez MillwardBrown. Najczęściej dotyczyły one zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego (odpowiednio 11% i 5% wskazań) oraz kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej w przypadku 3% badanych. Co niepokojące, 14% Polaków zadeklarowało, że nie stosuje żadnych rozwiązań, które miałyby na celu zminimalizowanie negatywnych skutków kradzieży tożsamości, a jedynie 44% wskazało, że najlepszą ochroną jest nieudostępnianie dowodu osobistego do wglądu osób nieuprawnionych.

Świadomość zagrożeń w dużym stopniu uzależniona jest od wieku, a co się z tym wiąże, od preferowanych sposobów płatności. Badanie wykazało, że obawy dotyczące kradzieży tożsamości rosną wraz z wiekiem. Wyjątkiem od tej tendencji jest postrzeganie jako ryzykowne korzystania z bankowości internetowej na publicznym komputerze: 60% osób młodych (15 – 24 lata) uważa to za bardzo ryzykowne, podczas gdy 60-latków obawiających się tej operacji jest mniej (50%) .
Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz Komendą Główną Policji rozpoczynają ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl.
- Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości – mówi Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu BIK. – Bo świadomy zagrożeń obywatel to jednocześnie jego większe bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również ochrony danych osobowych. Zatem edukujmy! – dodaje Inspektor Anna Kuźnia.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: