eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 47/2015

Polska: wydarzenia tygodnia 47/2015

2015-11-21 21:54

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 46/2015

  • Według jednego z ekspertów MFW polska gospodarka wciąż będzie się rozwijać w tempie ok. 3,5 procent rocznie mimo że kraj ma problemy z demografią i starzejące się polskie społeczeństwo. Równocześnie zwracają uwagę na ryzyko wynikające z możliwego kryzysu w strefie euro, spowolnienie tempa wzrostu gospodarek wschodzących w Azji i Ameryce Południowej. Niebezpieczeństwo może też wynikać z kryzysu migracyjnego. Sprzyjać jej będą niskie ceny paliw (ropy i gazu) oraz łagodna polityka monetarna EBC.
  • Prezydent Duda podpisał nowelizacją ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowela została uchwalona przez Sejm poprzedniej kadencji. Umożliwia ona refundowanie z Funduszu Pracy pracodawcom części kosztów zatrudnienia młodych ludzi (do 30 roku życia). Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi przeznaczono ok. 3 mld zł. Ustawodawca liczy na to, że w ten sposób powstanie ok. 100 tys. miejsc pracy dla młodych ludzi.
  • Z 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. W nowej ustawie ciężar udowodnienia pochodzenia pieniędzy spoczywa na podatniku. Jeżeli nie wskaże przekonywująco źródła i wartości dochodów w badanym okresie, to zapłaci 75 procent podatku. To reakcja parlamentu na zarzuty TK mówiące, że poprzednia ustawa nie była wystarczająco precyzyjna. Wprowadzono zasadę, że "opodatkowaniu podlegają w tej chwili takie dochody, które są przez podatnika nieujawnione oraz takie, które nie znalazły pokrycia w ujawnionych źródłach tzn. ich wysokość była zbyt duża w stosunku do tego, co mógł zarobić podatnik z ujawnionego źródła dochodu".
  • Według badań Instytutu na Rzecz Ekorozwoju w 2013 r. aż 17,1 proc. (tj. ok. 6,5 mln) Polaków było dotkniętych ubóstwem energetycznym, tzn. miało trudności np. w utrzymaniu ciepłego domu lub mieszkania.
  • Obecnie w okresie próbnym jest most energetyczny Polska – Litwa. Ma on być oddany do użytku z 1 stycznia 2016 roku. W ten sposób systemy elektroenergetyczne Litwy i krajów Europy Zachodniej zostaną połączone, stwarzając możliwość przesyłu energii o mocy do 500 MW.
  • Budżet ponosi znaczące straty przez brak szczelności systemu poboru podatku VAT. Wiele wskazuje na to, że jednym z pierwszych rozwiązań regulacyjnych zaproponowanych przez nowy rząd będzie nowa ustawa podatkowa.
  • Wchodzi w życie "duża" nowela prawa autorskiego. Wynika z niej, że teraz pisarze otrzymają wynagrodzenie za sprzedaną książkę, ale też wypożyczoną z biblioteki. Ustawa doprecyzowuje też m.in. zakres tzw. dozwolonego użytku.
  • Według ekspertów GfK, Polacy są na 28. miejscu w Europie pod względem siły nabywczej. Według NBP przeciętny Polak ma tylko połowę majątku Europejczyka w strefie euro. Majątek netto przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce (61,7 tys. euro, czyli ok. 260 tys. zł) stanowił 56 proc. mediany majątku netto przeciętnego gospodarstwa domowego w strefie euro (109,2 tys. euro, czyli ok. 460 tys. zł).
  • PZL Świdnik w dalszym ciągu walczy o kontrakt dla polskiego wojska. Chce przed sądem domagać się unieważnienia przetargu (o wartości 13,4 mld złotych) na wojskowe śmigłowce wielozadaniowe. Rewizją kontraktu zajmuje się też nowe kierownictwo resortu obrony narodowej.
  • W rankingu Truffle 100 - największych dostawców oprogramowania w Europie (według edycji 2015) Grupa Asseco utrzymała dotychczasowe 6. miejsce. Okazało się też, że polska firma ponownie odnotowała najbardziej dynamiczny wzrost sprzedaży oprogramowania względem firm, które znalazły się wyżej w rankingu.
  • Do końca pierwszej dekady stycznia będzie można składać oferty na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. Kontrakt jest szacowany na ok. 700 mln zł i wiele wskazuje na to, że jest to największy przetarg informatyczny na polskim rynku.
  • Enea poinformowała o powołaniu funduszu venture capital Enea Innovation. Fundusz będzie inwestował w innowacyjne projekty w branży energetycznej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROŚNIE ZAINTERESOWANIE NAJEMCÓW WARSZAWSKĄ POWIERZCHNIĄ BIUROWĄ. DUŻA KONKURENCJA WŚRÓD DEWELOPERÓW SPRAWIA, ŻE CENY CZYNSZÓW BĘDĄ SPADAĆ

Dobre perspektywy przed rynkiem powierzchni biurowej w Warszawie. W trzecim kwartale poziom najmu utrzymał się na rekordowo wysokim poziomie ponad 222 tys. mkw. W budowie jest 643 tys. mkw., z czego ponad 400 tys. mkw. będzie oddane w 2016 roku, przede wszystkim w centrum i na Woli. Duża konkurencja na rynku sprawia, że eksperci spodziewają się spadku stawek czynszu.

Raport „Global Outlook 2015” firmy DTZ wskazuje, że Warszawa zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem atrakcyjności lokalizacyjnej biur. Wyżej notowane są tylko Bruksela i Dublin.

– Rynek nieruchomości biurowych powoli się stabilizuje. Co prawda, głównie ze względu na zaostrzenie się konkurencji, sytuacja na nim nie jest może tak korzystna dla inwestorów, jak jeszcze kilka lat temu, jednak z drugiej strony, cały czas powstają nowe projekty, które się komercjalizują – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński, realizującej na warszawskiej Woli biurowiec EQlibrium.

Według raportu „Market View – warszawski rynek biurowy w III kw. 2015” firmy CBRE sytuacja na rynku jest coraz lepsza. Rośnie liczba oddanych biur, ale większe jest też zainteresowanie najemców. Całkowita powierzchnia biurowa wynosi ponad 4,6 mln mkw. Najem utrzymuje się na rekordowym poziomie 222,7 tys. mkw. Od początku roku poziom najmu przekroczył 610 tys. mkw. – to tyle samo, co w całym 2014 roku. Spadł natomiast poziom pustostanów – w III kw. wyniósł 12,9 proc.

– Rynek biurowy rozwija się razem z Warszawą, gdyż to właśnie stolica jest jego głównym motorem napędowym. Dlatego ten segment będzie się wciąż rozwijał, także w przyszłym roku – podkreśla Jankowski.

Wpływ na to będzie mieć również rozbudowywana infrastruktura. Budowa drugiej nitki metra spowodowała wzrost zainteresowania lokalizacjami na Woli. W tej dzielnicy, jak wynika z raportu CBRE, nastąpił największy spadek dostępnej przestrzeni biurowej (z 16,5 proc. do 12,6 proc.)

W stolicy w budowie są 44 budynki biurowe o łącznej powierzchni 643 tys. mkw. Blisko połowa z nich znajduje się w ścisłym centrum – podaż w centralnych strefach stolicy do 2017 roku powiększy się o 23 proc. Duża podaż powoduje, że najemcy coraz częściej decydują się na zmianę siedziby.

– Najemcy renegocjują warunki. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenach, które są zupełnie inne niż w umowach zawieranych jeszcze 3–5 lat temu. Dzisiaj rynek jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla najemców. Co istotne, wciąż jednak pozostaje atrakcyjny również dla inwestorów – ocenia Jarosław Jankowski.

Duża konkurencja na rynku sprawia, że ceny najmu powierzchni biurowej powinny spadać. Dziś średnie stawki w budynkach klasy A wynoszą 20 euro za mkw. miesięcznie w centrum i 13 euro za mkw. miesięcznie poza centrum.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupa Waryński

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: