eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Innowacyjność albo śmierć

Innowacyjność albo śmierć

2015-11-20 10:54

Innowacyjność albo śmierć

Innowacyjność wyzwaniem i koniecznością dla firm © cacaroot - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Innowacyjność albo śmierć - prawie 70 procent firm zgłoszonych do najnowszej edycji zestawienia „Deloitte Technology Fast 50” przyznaje, że ich najpotężniejszym wyzwaniem jest w dzisiejszych czasach poprawa innowacyjności produktów i usług. Aby konstruktywne zmiany w tym zakresie mogły mieć miejsce, konieczne jest jednak silne przywództwo oraz utalentowani pracownicy. A o to wcale nie jest łatwo - badanie Deloitte pokazuje, że dostępność, jakość oraz utrzymanie kadr to poważny problem przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Badania i rozwój nie w modzie?

Na innowacyjność jako największe wyzwanie biznesowe wskazuje 68,4 proc. ankietowanych prezesów. Badane firmy niemal nieustannie poszukują sposobów na udoskonalenie swoich produktów i usług. To słuszny cel, jednak warto pamiętać, że dla jego osiągnięcia kluczowi są ludzie.
„Skuteczne wdrożenie innowacji jest silnie związane z zespołem współpracowników, dlatego drugim ważnym wyzwaniem okazało się zarządzanie talentami, które w naszym badaniu uzyskało 52,6 proc.” – wyjaśnia Adam Chróścielewski, Partner Deloitte, Lider konkursu „Technology Fast 50” w Europie Środkowej.
Szefowie środkowoeuropejskich spółek technologicznych nie obawiają się za to konkurencji, wychodząc zapewne z założenia, że innowacyjność połączona z umiejętnym zarządzaniem personelem zapewni ich firmom przewagę na rynku.
„Jednym z największych wyzwań na początku naszej działalność był transfer technologii ze środowiska akademickiego do biznesowej rzeczywistości. Innym wyzwaniem było przekształcenie najnowocześniejszego prototypu/ pomysłu na komercyjny produkt; innymi słowy, umiejętność „podania” rozwiązania/ usługi do specyficznej grupy klientów jest większym wyzwaniem niż sama technologia” - powiedział Rostislav Vocilka, Prezes Zarządu firmy FlowmonNetworks, która jest jednym z laureatów konkursu.
FlowmonNetworks świadczy rozwiązania w obszarze monitorowania sieci IP.

Nie zaskakuje więc fakt, że dwa najważniejsze czynniki, które wspierają wzrost przedsiębiorstw, to zdaniem ankietowanych wykwalifikowani pracownicy (60,5 proc.) oraz silne przywództwo (44,7 proc.). Jeszcze rok temu na ten ostatni czynnik wskazywało jedynie 7,9 proc. badanych, co pokazuje, że respondenci coraz bardziej doceniają swoją rolę jako liderów w rozwoju firm, którymi kierują. Na trzecim miejscu wśród czynników wzrostu znalazła się ekspansja na nowych rynkach (42,1 proc.). Z kolei o konieczności budowania i wdrożenia długofalowej strategii biznesowej mówi jedynie 13,2 proc. CEO.

fot. mat. prasowe

Największe bieżące wyzwania CEO

Innowacyjność i zarządzanie talentami to jedne z największych obecnie wyzwań stawianych przez CEO.


Jakie zagrożenia dla swojego biznesu widzą prezesi i dyrektorzy zarządzający? Ponownie największe znaczenie zyskał czynnik ludzki, ponieważ aż 63,2 proc. badanych wymienia w tym obszarze dostępność do wykwalifikowanej siły roboczej. Zagrożenia związane z kadrami nie zmniejszają się, a wręcz odwrotnie, z roku na rok mają coraz większe znaczenie. O nadmiernych regulacjach prawnych mówi 18,4 proc. szefów firm z rankingu Technology Fast 50, a z kolei prawie 8 proc. ankietowanych narzeka na niewystarczający nadzór ze strony organów państwowych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: