eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak czytamy e-booki?

Jak czytamy e-booki?

2015-11-19 14:35

Jak czytamy e-booki?

Jak czytamy e-booki? © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kim jest czytelnik e-booków? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał dystrybutor książek elektronicznych Virtualo. Z jego analizy wynika, że nabywcy elektronicznej literatury to w przeważającej mierze osoby w wieku 25-44 lat, mieszkańcy Mazowsza, Małopolski, Śląska oraz Wielkopolski, którzy najczęściej legitymują się dyplomem wyższej uczelni, a w miesiącu kupują średnio od 1 do 3 e-booków.

Przeczytaj także: E-booki popularniejsze niż tradycyjne książki?

Statystyki dotyczące polskiego czytelnictwa zdecydowanie nie napawają optymizmem. Mimo to polski rynek e-booków rozrasta się z roku na rok. Książki elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków, którzy zdają się doceniać tę mobilną, wygodną formę czytania. Istotnym czynnikiem jest także cena - e-booki kosztują zdecydowanie mniej niż tradycyjna literatura. Średnia cena pojedynczego wydania oscyluje wokół 20 zł, a więc jest o 20-30 % niższa od ceny książki drukowanej.

Za sukces e-booków współodpowiedzialne są przede wszystkim:
  • rozwój nowoczesnych technologii,
  • wygoda czytania,
  • powiększająca się i atrakcyjna oferta dla eczytelników.

Nie oznacza to jednak, że ebooki mają być traktowane jako zagrożenie dla książki drukowanej. Wręcz przeciwnie obie formy czytelnictwa mogą się uzupełniać – komentuje Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo.

Zwyczaje e-czytelników


Jak wynika z sondy Virtualo, aż 79% respondentów przyznaje, że czyta zarówno książki drukowane jak i ebooki, a 14% potwierdza, że czyta wyłącznie książki w wersji elektronicznej. Odpowiadając na pytanie o główne czynniki powodujące, że respondent wraca do danej e-księgarni i kupuje w niej ebooki nawet kilka razy w miesiącu, aż 85% respondentów wymienia wysokie rabaty – co nie jest szczególnym zaskoczeniem oraz przejrzysty i przyjazny layout strony (29% wskazań). Tylko 7% z badanych deklaruje, że w ogóle nie czyta ebooków, podając za najczęstszą przyczynę brak odpowiedniego urządzenia, czyli e-czytnika. W ich opinii smartfon jest za mały do e-lektury, a komputer męczy wzrok.

Ponad 87% respondentów podaje, że czyta ebooki na czytnikach, a 8% na tablecie, 3% na smartfonie i tylko 2% na ekranie laptopa lub monitorze komputera. Jedną z najistotniejszych funkcji w czytnikach, wskazanych przez respondentów jest przednie podświetlenie ekranu.

Jak pokazują wyniki sondy, wśród nabywców ebooków najchętniej czytanym formatem jest MOBI - 52% wskazań. Na drugim miejscu znalazł się format EPUB - 37%, na trzecim PDF - 11%. Większość respondentów (58%) kupuje miesięcznie od 1 do 3 ebooków. Największą grupę czytelników stanowią osoby w 25-34 lata (36%), następnie 35-44 (32%) i 18-24 lata (11%).

fot. mat. prasowe

Profil e-czytelnika

Statystyczny czytelnik e-booków ma od 25 do 44 lat.


Najchętniej czytanymi książkami elektronicznymi są te z kategorii kryminał i sensacja, literatura piękna i fantastyka. Najwięcej e-książek sprzedaje się w z województwie mazowieckim, małopolskim, śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Informacje o badaniu
Sonda zostały przeprowadzone w okresie październik – listopad 2015 przez firmę Virtualo.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: