eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w III kwartale 2015 r.

Spam w III kwartale 2015 r.

2015-11-19 10:42

Spam w III kwartale 2015 r.

Phishing czyli łowienie ofiary © fot. mat. prasowe

Jest już najnowsza, cyklicznie przygotowywana odsłona raportu Kaspersky Lab na temat spamu i phishingu w III kwartale 2015 roku. Badanie pokazuje wprawdzie, że odsetek niebezpiecznych wiadomości nieco się zmniejszył, ale zwraca jednocześnie uwagę, że taktyki używane przez spamerów są coraz bardziej zróżnicowane. W badanym okresie odnotowano również zwiększoną liczbę ataków phishingowych.

Przeczytaj także: Spam w II kwartale 2015 r.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Kaspersky Lab, w III kwartale bieżącego roku spam wygenerował 54,2% ruchu e-mail, co jest równoznaczne z dość niewielkim spadkiem wobec ubiegłego kwartału (-0,8%). Autorzy raportu dokonali również identyfikacji głównych źródeł spamu. Z ich analizy wynika, że są to:
  • Stany Zjednoczone (15,3%),
  • Wietnam (8,4%) oraz
  • Chiny (7,2%).

Badany okres dowiódł po raz kolejny, że cyberprzestępcy bez ustanku poszukują sposobów na przechytrzenie swoich ofiar. Tym razem szczególną popularnością cieszyła się nowa sztuczka phishingowa - w celu obejścia zabezpieczeń tekst oraz oszukańcze linku umieszczane były nie w treści wiadomości e-mail, ale w załączonym do niej PDF-ie.

Skuteczne sposoby i bogactwo taktyk


Sezon wakacyjny był dla spamerów okazją do przesyłania wiadomości podszywających się pod korespondencję od serwisów rezerwacyjnych, linii lotniczych oraz hoteli. W ten sposób rozprzestrzeniane były szkodliwe programy, takie jak Trojan-Downloader.JS.Agent.hhy, „udające” elektroniczne bilety lotnicze lub rezerwacje hotelowe. Inna ogólnoświatowa kampania spamowa zawierała oszukańcze oferty młodych kandydatek na żony (głównie z Rosji i Ukrainy). W przypadku odpowiedzi na takie e-maile odbiorcom wysyłano dalsze wiadomości spamowe, a niektóre „panny młode” prosiły o pieniądze, aby mogły odwiedzić swoich „zalotników”.

Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail


Podobnie jak w II kwartale, na szczycie rankingu szkodliwych programów wysyłanych za pośrednictwem poczty po raz kolejny znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen (fałszywa strona HTML). Jego e-maile wabią potencjalne ofiary imitując ważne powiadomienia pochodzące z banków, linii lotniczych lub sklepów internetowych.

Państwa atakowane przy użyciu zainfekowanych wiadomości e-mail


Kilka istotnych zmian odnotowano wśród trzech państw najczęściej atakowanych przy użyciu szkodliwego spamu. Na pierwszym miejscu utrzymały się Niemcy (18,47%), mimo że ich udział zmniejszył się o 1,2% w stosunku do II kwartału. Ilość niebezpiecznych e-maili wycelowanych w Brazylię wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednim kwartałem, przez co państwo to uplasowało się na drugiej pozycji (11,7%). Rosja „awansowała” z piątego miejsca na trzecie (7,56%), a jej udział w szkodliwym spamie wzrósł o 2,82%. Wielka Brytania (4,56%), która w II kwartale znalazła się na drugim miejscu, w badanym okresie uplasowała się na szóstej pozycji.

Źródła spamu według państwa


Największym źródłem spamu pozostały Stany Zjednoczone, z których pochodziło 15,34% niechcianych wiadomości. Na drugim miejscu znalazł się Wietnam (8,42%), którego udział w poprzednim kwartale wynosił 3,38%. Pierwszą trójkę zamknęły Chiny (7,15%) - udział tego państwa nie zmienił się w stosunku do poprzedniego kwartału.

Rosja, która w II kwartale znalazła się na drugim miejscu, odnotowała spadek udziału w spamie o 2,03% do 5,79%, przez co została zepchnięta na czwarte miejsce. Za nią uplasowały się Niemcy (4,39%) oraz Francja (3,32%), które odnotowały tylko niewielkie zmiany w stosunku do II kwartału.

fot. mat. prasowe

Phishing czyli łowienie ofiary

W trzecim kwartale br. odnotowano znaczny wzrost liczby ataków phishingowych.


Phishing


W III kwartale 2015 r. rozwiązania Kaspersky Lab zablokowały 36 300 537 ataków phishingowych na użytkowników – o 6 milionów więcej niż w poprzednim kwartale. W badanym okresie do baz danych firmy Kaspersky Lab dodano 839 672 nowych unikatowych sygnatur phishingowych.

Tatiana Szczerbakowa, analityk spamu, Kaspersky Lab, powiedziała:
„W trzecim kwartale 2015 r. spamerzy wykorzystywali okres letnich wakacji oraz osoby samotne. Stosowali szereg różnych taktyk – od fałszywych powiadomień podszywających się pod hotele, po wysyłanie oszukańczych odsyłaczy w załącznikach PDF oraz próśb o pieniądze do osób poszukujących partnerek. Ze względu na coraz większą różnorodność taktyk i wzrost liczby ataków, jest niezwykle istotne, aby użytkownicy zabezpieczyli się przy pomocy skutecznych rozwiązań cyberbezpieczeństwa”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: