eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: zamachy terrorystyczne zaszkodzą turystyce?

Wakacje 2016: zamachy terrorystyczne zaszkodzą turystyce?

2015-11-17 11:28

Przeczytaj także: Wakacje 2016: Portugalia trochę tańsza


Sytuacja w zakresie kształtowania się cen oferowanych przez touroperatorów zdaje się wskazywać na to, że rynkowi liderzy są nadal zdeterminowani ugruntowywać swoje pozycje również przy pomocy atrakcyjnych ofert w istotnym dla ogólnej sprzedaży okresie first minute. Taka strategia w przeszłości przynosiła całkiem dobre wyniki, a więc powinna być skuteczna również teraz, zwłaszcza gdy część klientów w tym mniej spokojnym dla turystyki okresie będzie skłonna preferować wyjazdy wakacyjne na kierunki bardziej bezpieczne oraz z dużymi i stabilnymi organizatorami.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów pomiędzy 1 a 7 sierpnia 2016 roku spadły o 18 złotych (poprzednio wzrosły o 19 złotych), czyli z 737 do 719 złotych, a zatem o 2,4 procent. Ceny przelotów na Kanary spadły tym razem średnio o 85 złotych podczas gdy średnia cen na pozostałych kierunkach praktycznie nie uległa zmianie. Najbardziej potaniały ceny przelotów z Krakowa na Teneryfę i Gran Canarię – o po 165 złotych, a największy wzrost cen wykazały przeloty z Warszawy do Lizbony – o 100 złotych oraz z Krakowa na Sycylię – o 65 złotych.

Niewiele, bo średnio o 23 złote wzrosły natomiast ceny przelotów w liniach Wizzair. Brak było spadków cen, a jedyne istotniejsze zwyżki zanotowano z Katowic do Burgas i z Warszawy do Barcelony – o 70 i 60 złotych.

2. Natomiast całkowicie symbolicznie, bo zaledwie o złotówkę, czyli z 667 do 666 złotych, obniżyły się ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrosły ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich – o średnio 60 złotych, ale o średnio 10 złotych spadły ceny na pozostałych kierunkach.

Największe zwyżki cen przelotów odnotowano z Warszawy do Lizbony – o 265 złotych oraz z Krakowa na Maltę i do Malagi – o 157 i 134 złote. Sporo tańsze wobec ubiegłego roku stały się natomiast przeloty z Warszawy do Grecji (zwłaszcza do Salonik i Aten – o 366 i 148 złotych) i na Majorkę - o średnio 142 złotych, a także z Katowic do Chanii – o 347 złotych oraz z Krakowa na Cypr i Majorkę – o 229 i 166 złotych.

Niższe już od pewnego czasu ceny przelotów do Grecji mogą mieć związek z tymczasowo obniżonym popytem ze strony samodzielnych turystów wynikającym z dość skromnej jeszcze (zwłaszcza w porównaniu z Hiszpanią) oferty hoteli dostępnej obecnie na portalach rezerwacyjnych. Sytuacja ta może jednakże zacząć się znacząco zmieniać późną zimą gdy portale zaczną zapełniać się większą liczbą atrakcyjniejszych niż obecnie ofert.

Dość znacznie, bo średnio o 112 złotych wyższe niż przed rokiem, są za to teraz poziomy cen w liniach Wizzair. Największą zwyżkę notują ceny przelotów z Warszawy do Lizbony – o średnio 390 złotych oraz z Katowic do Barcelony - o średnio 177 złotych. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają, ale o wiele droższe niż przed rokiem są w nich teraz przeloty z Warszawy do Malagi – o 650 złotych, a dużo tańsze z Warszawy do Barcelony – o 280 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź też samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w dużo szerszym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale za to ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

3. Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia w tym tygodniu przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa były w tanich liniach nadal zdecydowanie niższe od cen czarterów. Średnia cena z Warszawy spadła w tanich liniach z 751 do 721 złotych, a w połączeniach czarterowych (takie oferuje na razie głównie TUI) wzrosła z 1235 do 1239 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 518 złotych (poprzednio 484 złote). Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach spadła z 798 do 775 złotych, a w czarterach spadła z 1136 do 1119 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 344 złote, czyli minimalnie więcej niż w poprzednim zestawieniu (339 złotych). Jest to sytuacja nieco korzystniejsza dla przelotów czarterowych niż zwykle o tej samej porze przed rokiem, gdy zwłaszcza w first minute i w I kwartale 2015 roku z Warszawy oraz z Katowic i z Krakowa występowały znaczne różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.

poprzednia  

1 ... 5 6

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: