eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 46/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 46/2015

2015-11-15 11:57

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 45/2015

  • Europejska inicjatywa obywatelska to organizacja protestująca przeciwko umowie UE-USA o wolnym handlu (TTIP). Zorganizowała ona zbieranie podpisów przeciwnych umowie. Lista z ok. 3,3 milionami podpisów została przekazana przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden PKB Niemiec wzrósł w III kwartale o 1,7 proc. r/r.
  • Według francuskiego urzędu statystycznego Insee PKB Francji wzrósł w III kwartale 2015 r. o 0,3 proc. kw/kw (w II kw. pozostał bez zmian).
  • Wrześniowa produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 1,1 proc. m/m (w poprzednim miesiącu spadła o 0,6 proc. m/m).
  • Według Krajowego Biura Statystyki w Londynie wrześniowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,2 proc. m/m (w poprzednim wzrosła o 0,9 proc.). W ujęciu r/r produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1 proc. (miesiąc wcześniej wzrosła o 1,8 proc.).
  • Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zapowiedział w Parlamencie Europejskim, że w celu pobudzenia inflacji program skupu aktywów może potrwać dłużej niż do września 2016 roku. Program luzowania ilościowego (QE) rozpoczął się pół roku temu roku (za przykładem USA) i w jego ramach EBC kupuje miesięcznie walory o wartości 60 mld euro i zasila rynek świeżym pieniądzem. Jednak jak dotąd nie udało się skutecznie i trwale zwalczyć deflację.
  • Zbliża się termin referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie dalszej przynależności do UE. Ostatnio premier David Cameron oświadczył, że "jeśli UE stanie się klubem skupionym wokół strefy euro, to W. Brytania nie będzie już do niego pasować". Poinformował też, że będzie się domagał renegocjacji członkostwa swego kraju w Unii.
  • Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zagroził, że "jeśli Rosja nie zrestrukturyzuje ukraińskiego długu, Kijów może w ogóle nie zapłacić" . Do końca roku Ukraina ma spłacić Rosji zadłużenie w wysokości 3 mld USD.
  • Włoska policja poinformowała o sukcesie w walce z mafią. Dotąd skonfiskowano majątek włoskiej mafii o wartości ok. 30 mld euro. W tej sumie znajduje się ok. 18 tysięcy nieruchomości i 866 firm.
  • Bez odpowiedzi jest dziś pytanie: co czeka niemiecki koncern Volkswagena w następstwie afery spalinowej. Już wiadomo, że koncern wstrzymał produkcję modelu Passat z silnikami Diesla w amerykańskiej fabryce w Chattanooga w stanie Tennessee. Wiadomo też, że koncern postanowił to wynagrodzić klientom w USA kwotą 1000 USD odszkodowania za każdy samochód objęty aferą spalinową.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA EUROPEJSKA. WSTĘPNE ODCZYTY PKB

Dzisiaj na rynek napłynęły wstępne odczyty PKB z krajów europejskich. Zgodne z konsensusem okazały się dane z Niemiec oraz z Francji. Nieco słabsze odczyty poznaliśmy z całej strefy euro, a pozytywnie zaskoczyły dane z Polski. Ważne dane pojawią się również po południu. Będzie to sprzedaż detaliczna oraz inflacja producencka ze Stanów Zjednoczonych.

Dane z Niemiec czy z Francji okazały się zgodne z konsensusem i nie spowodowały praktycznie żadnej reakcji na rynku. Nieco słabsze okazały się dane z całej strefy euro. Wstępny PKB wyniósł 3,3% k/k przy prognozie 0,4%. Również odczyt r/r okazał się niższy od prognoz i wyniósł 1,6%. Główna para walutowa zawróciła z poziomu 1,08, ale nie obserwujemy mocnego ruchu i dopóki nie zostanie trwale przebity poziom w okolicach 1,07 nie zobaczymy większych spadków. Okazja może nadarzyć się już o godzinie 14:30, gdy nadejdą dane ze Stanów.

Pozytywnie zaskoczyły dane o wstępnym PKB dla Polski. Odczyty wyniosły odpowiednio 0,9% k/k oraz 3,6% r/r. Dodatkowo wzrósł odczyt wyrównany sezonowo do poziomu 3,4% r/r przy prognozie 3,3%. Dane jak najbardziej pozytywne, ale nie mają przełożenia na notowania polskiej waluty. Złoty traci do euro, dolara, franka oraz funta. W przypadku pary EUR/PLN kurs kontynuuje odbicie od poziomu 4,2050; ale nie powinien w najbliższym czasie wzrosnąć mocniej, niż do poziomu w okolicach 4,25 - 4,26. W tym miejscu przebiega linia trendu wzrostowego, która niedawno została przełamana. Ponadto nie ma obecnie przesłanek do silnego umocnienia euro. Wczorajsze wypowiedzi Mario Draghiego potwierdzają gotowość EBC do przedłużania programu QE oraz obcięcia stopy depozytowej na najbliższym grudniowym posiedzeniu. W przypadku pary USD/PLN mamy jasną sytuację. Po chwilowej korekcie powróciliśmy do ruchu wzrostowego, a jak na głównej parze walutowej dojdzie znowu do większych spadków, kurs USD/PLN znowu może zaatakować ostatni szczyt w okolicach 3,98. Z kolei para CHF/PLN zmierza w stronę 3,95 - 3,96, po tym jak kurs EUR/CHF ponownie kieruje się w okolice 1,07. W najbliższym czasie powinniśmy pozostać na tych poziomach, gdyż są małe szanse na mocniejsze osłabienie franka do euro w najbliższym czasie, a tym samym do polskiego złotego.

Spore spadki obserwowaliśmy wczoraj na rynku towarowym. Ropa WTI przebiła wczoraj dwumiesięczny kanał po wczorajszych danych o zmianie zapasów w Stanach. Kolejny raz odczyt okazał się dużo większy, niż wskazywały na to prognozy rynkowe. Wczoraj również doszło do próby przełamania ważnego poziomu wsparcia dla cen złota. Jednak obszar w okolicach 1080 USD za uncję na razie nie został przebity, choć perspektywa podwyżek stóp w Stanach już w grudniu oraz umacniający się dolar amerykański może spowodować głębsze spadki cen złota.

Bartosz Zawadzki, Szef Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: