eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprzedaż bezpośrednia: profil pracownika

Sprzedaż bezpośrednia: profil pracownika

2015-11-15 00:15

Sprzedaż bezpośrednia: profil pracownika

Kim jest sprzedawca bezpośredni? © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kim jest konsultant sprzedaży bezpośredniej? Z badania Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej wynika, że przeważnie jest to dorabiający pracownik biurowy lub handlowiec. Dominującą grupę stanowią tu panie (niemal 92% ogółu) w wieku 30-39 lat (27,7%), legitymujące się wyższym wynagrodzeniem (47,1%) i zamieszkujące wsie oraz miasta do 250 tys. mieszkańców.

Przeczytaj także: Sprzedaż bezpośrednia okiem sprzedawcy

Sprzedaż bezpośrednia to sposób zarówno na dorobienie do pensji, jak i na samozatrudnienie. Badanie zrealizowane przez PSSB dowodzi jednak, że dla przeważającej części konsultantów (66,3 proc.) jest to zajęcie dodatkowe. Sprzedaż bezpośrednią jako główne źródło zarobkowania i stałe miejsce pracy traktuje jedynie 17 proc. badanych. Wśród tych, dla których jest to dodatkowe zajęcie, najczęściej znajdziemy pracowników biurowych (15,1 proc.) oraz handlowców (11,2 proc.). Sporą grupę stanowią również nauczyciele (8,5 proc.), księgowi(5,4 proc.) oraz studenci i uczniowie (5,2 proc.). 30 proc. badanych pracuje w sprzedaży bezpośredniej nie dłużej niż rok, a łącznie ponad 62 proc. nie dłużej niż 4 lata. Ponad 17 proc. ankietowanych legitymuje się długim stażem - od 10 do 14 lat.

Konsultanci sprzedaży bezpośredniej to w przeważającej mierze pracownicy pełnoetatowi (38 proc.) lub studenci (22,2 proc.). Co dziesiąty ankietowany określał się jako bezrobotny, poszukujący pracy. Wzrosła również - wobec danych z 2013 roku - liczba osób samozatrudnionych, emerytów i rencistów rozpoczynających swoją karierę w branży sprzedaży bezpośredniej.

Prawie co trzeci ankietowany zanim zdecydował się na podjęcie zajęcia w sprzedaży bezpośredniej rozważał pracę pełnoetatową (28,1 proc.), a niespełna jeden na pięciu respondentów (19,3 proc.) myślał o samozatrudnieniu. Znaczny odsetek badanych osób nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, co może oznaczać, że forma zatrudnienia miała dla nich mniejsze znaczenie lub nie rozważali innych form zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Sytuacja przed rozpoczęciem pracy w sprzedaży bezpośredniej

Zdecydowana większość sprzedawców bezpośrednich wcześniej pracowała na etacie.


Informacje o badaniu
Czas realizacji badania: lipiec-sierpień 2015 rok. Miejsce realizacji: badanie ogólnopolskie. Metoda: CAWI (Computer Assisted Web Interview). Próba: osoby pracujące w systemie sprzedaży bezpośredniej, współpracujące z firmami zrzeszonymi w Polskim Stowarzyszeniu Sprzedaży Bezpośredniej. Wielkość próby: N=2712.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: