eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Portugalia trochę tańsza

Wakacje 2016: Portugalia trochę tańsza

2015-11-04 10:48

Wakacje 2016: Portugalia trochę tańsza

Portugalia © herraez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed dwoma tygodniami Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA ruszył z nowym cyklem publikacji. Tym razem cykliczne opracowania dotyczą wyjazdów turystycznych, które odbędą się w nadchodzącym sezonie letnim. Najnowsza z analiz obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, a więc okres tzw. wysokiego sezonu. Wynika z niej m.in., że względem poprzedniego sezonu letniego dość znacznie spadły ceny wycieczek do Portugalii. Warto zainteresować się tą ofertą chociażby ze względu na to, iż ta właśnie destynacja wykazuje silną tendencję do wzrostów cen.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowe


Pech Egiptu i niepewna sytuacja w Turcji


1. Najistotniejsze w tym tygodniu wydarzenia, które mogą znacznie wpłynąć na polską turystykę wyjazdową miały tym razem miejsce za granicą. Pierwszym jest katastrofa rosyjskiego samolotu (Airbus 321) nad centralną częścią półwyspu Synaj. Z wypoczynku w Egipcie wracało nim 214 Rosjan i 3 Ukraińców, w tym 17 dzieci. Wszyscy zginęli, co wraz z 7-osobową załogą stanowi 224 ofiary śmiertelne. Nie jest jasne co było przyczyną katastrofy, ale zapewne w wyjaśnieniu sprawy pomogą czarne skrzynki, które odnaleziono w dobrym stanie technicznym. Według dotychczasowych doniesień domniemaną przyczyną nieszczęścia była usterka techniczna, ale inna wersja (mniej prawdopodobna) mówi o zestrzeleniu samolotu przez bojowników Państwa Islamskiego, które kilkakrotnie groziło już Rosji z powodu jej zaangażowania przeciw islamistom w Syrii.

Jedno wydaje się natomiast wysoce prawdopodobne, że jest to kolejna sytuacja, która zaszkodzi wizerunkowi Egiptu jako kraju bezpiecznego dla spędzania wakacji. Linie lotnicze Lufthansa i Air France już ogłosiły, że będą omijać półwysep Synaj do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Sytuacja ponownego obniżenia zaufania do Egiptu może również wpłynąć na zmniejszenie liczby wyjazdów turystów rosyjskich (i innych także) do Egiptu, a tym samym na przekierowanie części ruchu wypoczynkowego Rosjan na inne kierunki, w tym zwłaszcza do relatywnie bezpiecznych i przystępnych cenowo Bułgarii i Grecji.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen względem poprzedniego tygodnia

Największe podwyżki względem minionego tygodnia odnotowano w przypadku Majorki.


Kolejnym ważnym wydarzeniem były wczorajsze przedterminowe wybory w Turcji. Wygrała je rządząca w kraju partia AKP prezydenta Erdogana uzyskując według wstępnych wyników (godz. 21) niemal połowę głosów, co przekłada się na bezwzględna większość 316 mandatów w 550 –osobowym parlamencie, a jest to wynik znacznie lepszy niż w poprzednich wyborach czerwcowych (258 mandatów). Zostało to przyjęte przez część obserwatorów z pewnym zaskoczeniem, a zaniepokoił ich zwłaszcza słaby wynik prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), która balansowała na granicy 10-procentowego progu wyborczego.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen względem poprzedniego roku

Największe obniżki cen względem poprzedniego sezonu letniego widać w odniesieniu do Portugalii.


Należy w tym miejscu zaznaczyć, że HDP we wszystkich kilkudziesięciu sondażach wyborczych (sic!) przekraczała próg wyborczy, a obecna sytuacja już sprowokowała zamieszki w kurdyjskich rejonach kraju. Jak nowe rozdanie w parlamencie wpłynie na stabilizację sytuacji w Turcji trudno jest teraz wyrokować, ale perspektywy pod tym względem nie są jednak najlepsze. Pozbawiona parlamentarnego wpływu opozycja może zacząć uciekać się do aktów przemocy, które z kolei mogą mieć istotny wpływ na postrzeganie Turcji jako kraju bezpiecznego pobytu i wypoczynku ze wszystkimi tego konsekwencjami dla geografii turystycznych wyjazdów, w tym również Polaków.

Thomas Cook zmuszony obniżać ceny


2. Wielokrotnie ( w tym dwa tygodnie temu) pisaliśmy już o ważnym fakcie, że najwięksi organizatorzy na rynku niemieckim tracą powoli swoje pozycje rynkowe podczas gdy średniacy zyskują klientów znacznie szybciej niż branża. Najbardziej energicznie na ten fakt zdaje się reagować koncern TUI, który postanowił zarzucić dotychczasowy cel, którym było osiągnięcie 5-procentowej rentowności na rzecz wysokiej dynamiki wzrostu. W planach ma on przyspieszyć tak znacznie, że za pięć lat ma uzyskać 25-procentowy udział w rynku niemieckim, co daje to w przybliżeniu 10-procentową dynamikę wzrostu. Drogą do tego ma być znacznie bardziej agresywna polityka cenowa, która zdaje się być widoczna również i na naszym krajowym rynku.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: