eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość i jej wpływ na gospodarkę

Cyberprzestępczość i jej wpływ na gospodarkę

2015-11-02 13:00

Cyberprzestępczość i jej wpływ na gospodarkę

Haker © adimas - Fotolia.com

Bank of America Merrill Lynch opublikował raport analityczny poświęcony cyberbezpieczeństwu i gospodarczo-finansowym skutkom cyberataków. Opracowanie zawiera m.in. informacje na temat skali zagrożeń, strat finansowych powodowanych przez cyberzagrożenia, technologii obronnych stosowanych w zapobieganiu atakom, a także niezbędnych działań w zakresie prawodawstwa i polityki, zarządzania firmami oraz pozyskiwania i rozwoju kompetencji ekspertów. Szeroki zakres poruszanej tematyki sprawia, że opracowanie może być traktowane jako kompleksowe kompendium aktualnej wiedzy.

Przeczytaj także: Jak cyberprzestępcy działają w czasie pandemii?

Kluczowe wnioski:


Polska i cyberzagrożenia

  • Na czele listy krajów o najwyższej cyberprzestępczości (3% ataków); brylują Stany Zjednoczone (23% ataków), Chiny (9%) i Niemcy (6%). Niestety w gronie 20 najbardziej zagrożonych państw znajduje się również Polska (3%).
  • Prognozy wskazują, że już za 10 lat z internetu korzystać będzie 80% Polaków, co oznacza, że nasz kraj znajdzie się w gronie najbardziej ucyfrowionych państw.
  • Internauci z UE, w tym również Polacy, przyznają, że ich poczucie bezpieczeństwa cyfrowego znajduje się na niskim poziomie.
  • Poziom cyberbezpieczeństwa w naszym kraju ocenia się na „średni”, co stawia nas za krajami Europy Zachodniej, ale przed Irlandią czy Portugalią.

Co czyha na prywatnych użytkowników

  • Szacuje się, że każdego roku ma miejsce 80-90 milionów ataków w cyberprzestrzeni, a zatem każda minuta przynosi około 400 nowych zagrożeń. Co więcej, aż 70% z nich pozostaje niewykryta.
  • Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost zależności człowieka od systemów informatycznych, a to z kolei zaowocowało wzrostem poziomu zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa. Po erze wirusów, trojanów i spamu przeszliśmy płynnie do epoki kradzieży danych, złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia mobilne, cyfrowego szpiegostwa i terroryzmu. Zakres niebezpieczeństw dodatkowo się zwiększy wraz z powszechnym zastosowaniem nowych technologii, w tym tzw. wearables, „internetu rzeczy”, płatności mobilnych, wirtualnych walut (np. bitcoin) czy ujednoliconej, cyfrowej tożsamości dającej dostęp do usług firm i instytucji publicznych.
  • Amerykanie bardziej niż jakiegokolwiek innego zagrożenia obawiają się, że oni sami lub infrastruktura o krytycznym znaczeniu dla ich kraju padną ofiarą cyberataku. Dla porównania, Europejczycy boją się przede wszystkim bezrobocia.

fot. adimas - Fotolia.com

Haker

Szacuje się, że każdego roku ma miejsce 80-90 milionów ataków w cyberprzestrzeni, a zatem każda minuta przynosi około 400 nowych zagrożeń.


Zagrożenia dla firm

  • Szacujemy, że średni koszt cyberataków dla amerykańskich firm, które ich doświadczyły, wyniósł w 2014 r. 12,7 mln dolarów. W innych krajach średnia wysokość strat jest niższa, ale również sięga niebagatelnych kwot rzędu kilku milionów dolarów.
  • Najbardziej narażone wydają się być branże finansowa oraz ubezpieczeniowa. Tuż za nimi są jednak sektory teleinformatyczny, wytwórczy oraz handlu detalicznego.
  • Cyberataki są największym źródłem napaści ekonomicznych na rządy oraz największym źródłem kradzieży numerów IP sektora korporacyjnego.

Wpływ cyberataków na gospodarkę

  • Światowa gospodarka notuje rocznie z tytułu cyberzagrożeń nawet 575 mld dolarów strat.
  • Ataki w cyberprzestrzeni zmniejszają wartość dodaną, jaką generuje Internet, o 20%. Oznacza to, że nawet 3 bln dolarów mogą być zagrożone do 2020 roku.
  • Szacuje się, że cyberprzestępczość obniża globalne PKB o 0,8 pkt. proc., a im kraj jest bogatszy, tym większy jest ten wpływ.
  • Ponad 50 mld urządzeń będzie miało dostęp do internetu do 2020 r. Zwiększa to potencjalne zagrożenie jakie niesie tak zwany „cybergeddon”.

Perspektywy dla rozwoju firm walczących z cyberzagrożeniami

  • Wyceniamy, że na chwilę obecną światowy rynek rozwiązań cyberbezpieczeństwa jest wart 75-77 mld dolarów.
  • Przewidujemy, że jego wartość do roku 2020 może wzrosnąć nawet do 170 miliardów dolarów.
  • Główne czynniki warunkujące rozwój firm walczących z cyberprzestępczością to wzrost liczby ataków, wyższy poziom ich zaawansowania oraz większy wpływ, jaki wywierają. Spodziewamy się także większych wydatków korporacji i rządów na cyberbezpieczeństwo oraz pojawienie się nowych, sprzyjających tej branży rozwiązań legislacyjnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: