eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w III kwartale 2015 r.

Rynek pracy w III kwartale 2015 r.

2015-10-15 12:12

Rynek pracy w III kwartale 2015 r.

Rynek pracy w III kw. 2015 r. © fot. mat. prasowe

Jak przedstawiała się sytuacja na rynku pracy w trzecim kwartale 2015 roku? Jak wynika z analizy portalu Praca.pl, branżami, które wygenerowały najwięcej ofert pracy pozostawały Sprzedaż oraz IT. W ponad połowie ogłoszeń pojawił się wymóg znajomości języka angielskiego, ale dostrzegalny był również większy popyt na pracowników władających niemieckim lub czeskim.

Przeczytaj także: Rynek pracy w II kwartale 2015 r.

Danych na temat sytuacji w III kwartale dostarczyła analiza ofert pracy umieszczonych w portalu Praca.pl oraz badanie „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”.

Gdzie na brak pracy nie można narzekać?


Jak się okazuje, o największej dynamice rynku pracy ciągle można mówić w przypadku największych ośrodków przemysłowo – gospodarczych oraz branż, które już od lat zgłaszają niezmiennie duże zapotrzebowanie na pracowników (IT i Sprzedaż). Mazowsze, Małopolska oraz Dolny Śląsk to regiony, w których dotyczy największa liczba ogłoszeń (odpowiednio 16,5%, 12,2% i 12% wszystkich ofert). Optymizmem napawa fakt, że pewne ożywienie widoczne jest również w rejonach, gdzie o pracę zwykle jest trudno. Tak jest np. w województwie podkarpackim, lubelskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim, gdzie względem poprzedniego kwartału zanotowano niewielkie wzrosty.

Angielski to nie wszystko


Zdecydowanie najbardziej pożądanym językiem na rynku pracy pozostaje angielski - wymóg jego znajomości pojawia się w 54% ofert. Analiza trendów na przestrzeni ostatniego roku pokazuje jednak wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców osobami mówiącymi po niemiecku (to kryterium znalazło się w 23% ofert pracy – przy czym jest to prawie 4% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż 6% w porównaniu do 3Q 2014 roku). Rośnie też ilość ofert pracy dla osób znających czeski (ponad 7% ofert pracy kierowanych jest do osób znających ten język) i włoski (wzrost ilości ofert pracy o 1,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału). Co ciekawe, język czeski stał się bardziej pożądany niż francuski (który pojawił się w 6,5% ofert pracy).

Przydatne linki:
Oferty pracy


Co zwiększa szanse na znalezienie pracy?


Ciekawym trendem jest również rosnąca rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy. Z ponad 2800 odpowiedzi respondentów biorących udział w badaniu portalu Praca.pl wynika, że 30,8 % osób znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości. O tym, iż nasze postrzeganie takiej formy poszukiwania pracy zmieniło się na przestrzeni lat świadczą nie tylko deklaracje ankietowanych, ale również wdrażane w firmach z sukcesem systemy rekomendacji pracowniczych. Ponad 75% respondentów deklaruje, że poleciłoby znajomych do pracy, ale tylko wtedy, gdy byliby dobrymi kandydatami na dane stanowisko. Praca po znajomości była kiedyś kojarzona przede wszystkim z protekcją i nepotyzmem, a obecnie ponad 36% ankietowanych nie widzi w tym nic złego. Zaledwie 7,9 % ankietowanych uważa, że jest to nieetyczne, a tylko dla 7,5% to nadużywanie kontaktów.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy w III kw. 2015 r.

Największą ilością ofert pracy dysponuje województwo mazowieckie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: