eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015

2015-10-06 11:27

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2014


Najważniejsze miasta, takie jak Londyn, Berlin, Paryż, Sydney, Tokio, Szanghaj, Seul, Nowy Jork, Boston i San Francisco, oferują potencjał wzrostu, ale wypracowanie zysku wymagać będzie podejmowania większego ryzyka. W drugiej kolejności celem inwestorów będą miasta w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii, a także inne lokalizacje takie jak Madryt, Mediolan, Bruksela, Austin i Raleigh-Durham oraz - przy większym ryzyku - Manila, Bengaluru, Meksyk, a także Europa Środkowo-Wschodnia.

Carlo Barel di Sant’Albano, Dyrektor Generalny, Globalne Rynki Kapitałowe, Cushman & Wakefield, powiedział:
„Wzrost niepewności w świecie będzie nadal wpływać na inwestorów, ale utrzymujący się duży optymizm w połączeniu ze zmianami w strukturze popytu wynikającymi z nowych modeli życia i pracy dobrze wróży dla rynku nieruchomości wysokiej jakości. Obecnie prognozujemy, że w ciągu 12 miesięcy do połowy 2016 r. wolumen inwestycji w ujęciu globalnym, z wyłączeniem terenów inwestycyjnych, wzrośnie o 17% do 1,1 bln USD, czyli najwyższego poziomu w historii. Największy w tym udział będą mieć Europa i Ameryka Północna”.

W ciągu 12 miesięcy do czerwca br. wartość transakcji inwestycyjnych w Warszawie wyniosła 1,76 mld USD, dzięki czemu stolica Polski uplasowała się na 76. miejscu w świecie i 25. w Europie pod względem wielkości rynku. Pomimo dużej popularności warszawskiego rynku wśród inwestorów odnotowano spowolnienie dynamiki aktywności inwestycyjnej w porównaniu z poprzednim okresem wskutek stosunkowo niewielkiej podaży aktywów. Jednak spadek ten ma raczej charakter przejściowy, o czym świadczy wzrost wolumenu obrotów w drugiej połowie bieżącego roku.

Najpopularniejszym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowej w minionym okresie była czeska Praga. Warszawa może jednak pochwalić się lepszymi wynikami niż inne miasta Polski przy spadku aktywności inwestycyjnej na rynkach regionalnych aż o 41%, zwłaszcza w sektorze nieruchomości handlowych. Duży wzrost wolumenu obrotów – aczkolwiek z niskiego poziomu – odnotowano w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, a także na rynku biurowym, głównie poza stolicą.

Piotr Kaszyński, Partner, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział:
„Dla podmiotów lokujących kapitał w Europie Środkowo-Wschodniej polskie nieruchomości nadal pozostają priorytetem. Polska jest największym rynkiem inwestycyjnym w tej części Europy. Dostęp do relatywnie taniego kapitału, mocne fundamenty makroekonomiczne oraz konkurencyjne stopy zwrotu sprawiają, że z roku na rok do Polski trafia coraz więcej kapitału, a grono inwestorów się powiększa”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: