eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015

2015-10-06 11:27

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015

Nowy Jork © littleny - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z corocznego raportu "Winning in Growth Cities" firmy Cushman & Wakefield, zaprezentowanego na targach inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium, wynika, że Nowy Jork, Londyn, Tokio, Los Angeles, San Francisco i Paryż to miasta, w których najchętniej inwestowano w nieruchomości komercyjne. Warszawa zajęła 76 pozycję. Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne sięgnął 942,8 mld USD, co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy udało mu się podskoczyć aż o 16% i osiągnąć najwyższy poziom od 2008 roku.
Pomimo wysokiego wzrostu inwestycji w ujęciu globalnym dynamika aktywności inwestycyjnej była w poszczególnych regionach dość mocno zróżnicowana. Autorzy raportu zwracają również uwagę na dość duże zmiany w dotychczasowej strukturze przepływów kapitałowych oraz mniejszą tolerancję ryzyka, która po ostatnich wzrostach znowu zaczęła pikować.

Na skutek powyższego wśród inwestorów widać rosnący popyt na rynki charakteryzujące się największą płynnością oraz dostępnością. Dowodem na to jest 2-procentowy wzrost udziału 25 miast z czołówki rankingu w wolumenie transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych (z 51% do 53%).

Największym rynkiem inwestycyjnym już po raz kolejny z rzędu okazał się Nowy Jork, któremu dzięki pokaźnemu napływowi kapitału udało się zwiększyć udział w łącznych obrotach. Na drugiej pozycji uplasował się Londyn, zyskujący coraz większą popularność wśród inwestorów zagranicznych, a pierwszą piątkę zamykają - tak jak rok wcześniej - Tokio, Los Angeles i San Francisco.

Autor raportu, David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Wolumen inwestycji rośnie i największe miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi utrzymują dotychczasowe pozycje w rankingu, ale obserwujemy coraz większe zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami. Europa nadal przyciąga kapitał inwestycyjny ze wszystkich regionów, ale pod względem popularności wśród inwestorów zagranicznych najszybciej rośnie popularność Ameryki Północnej. Świadczy o tym dominująca pozycja w rankingu miast amerykańskich. W pierwszej 25 najszybciej rosnących rynków znalazło się aż 14 miast w USA i tylko trzy w Niemczech. Wartość transakcji inwestycyjnych w tych 14 miastach amerykańskich wzrosła o 32% w porównaniu ze wzrostem o zaledwie 7% w przypadku pozostałych lokalizacji spoza USA”.

fot. littleny - Fotolia.com

Nowy Jork

Największym rynkiem inwestycyjnym już po raz kolejny z rzędu okazał się Nowy Jork.


„Pod względem globalnych przepływów kapitałowych dominującą pozycję również zajęli inwestorzy amerykańscy, na których przypadło w minionym roku 42% łącznego wolumenu inwestycji zagranicznych, co oznacza wzrost o 25%. Na drugim miejscu z 25% udziałem w rynku znalazły się podmioty azjatyckie, które do większej dywersyfikacji inwestycji globalnych skłoniły obawy przed spowolnieniem w regionie, na czym wyraźnie zyskały Stany Zjednoczone”.

fot. mat. prasowe

Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości

Nowy Jork, Londyn i Tokio - to zwycięzcy tegorocznego raportu "Winning in Growth Cities" opracowanego przez Cushman & Wakefield.


W raporcie wskazano również miasta, które mogą liczyć na największy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2016 r. Czynniki geopolityczne będą nadal odgrywać istotną rolę, ale na większą uwagę zasługują warunki panujące na lokalnych rynkach. W wielu miastach czynsze mogą stopniowo rosnąć w wyniku ograniczonej aktywności deweloperskiej i coraz większego popytu.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: