eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2016: Egipt najtańszy

Ferie zimowe 2016: Egipt najtańszy

2015-10-06 12:15

Ferie zimowe 2016: Egipt najtańszy

Egipt © Federico Rostagno - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ubiegłym tygodniu Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA rozpoczął kolejny już cykl publikacji dotyczący zagranicznych wyjazdów turystycznych. Tym razem autorzy postanowili skupić się na nadchodzącym sezonie zimowym. Najświeższa, druga z cotygodniowych analiz dotyczy pierwszego tygodnia ferii zimowych na Mazowszu, a więc jednocześnie pierwszych siedmiu dni lutego 2016 roku. Wynika z niej m.in., że w tym terminie najbardziej opłacalnymi destynacjami są kierunki egipskie.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Nadal niezwykłe rzeczy dzieją się z kursem akcji giełdowego (z rynku NewConnect) pośrednika w sprzedaży wycieczek, którym jest Fly.pl. Wpadł on przed dwoma miesiącami w całkowicie niezwykłą spiralę spadków, która nabrała tempa zwłaszcza po opublikowaniu bardzo słabych wyników tej spółki w połowie sierpnia. W ostatni piątek, po 25-procentowym spadku osiągnął on kolejne minimum kursowe, które wyniosło tym razem 9 groszy, podczas gdy w zeszły piątek było to jeszcze 41 groszy.


Warto zaznaczyć, że w okresie nieco ponad 2 miesięcy kurs akcji spółki spadł aż ponad 110-krotnie (sic!), co robi bardzo duże wrażenie nawet na najwytrawniejszych wyjadaczach naszej małej giełdy, którzy niejedno już w życiu widzieli. Jednym z czynników, który mocno sprzyjał spadkom, była wcześniejsza absurdalna wycena giełdowa tej niewielkiej pod każdym względem spółki pośrednictwa w sprzedaży wycieczek, która przekraczała 400 milionów złotych. Była ona zatem wyższa od wyceny wicelidera branży turystyki wyjazdowej, czyli Rainbow Tours.

Co ciekawe porównanie spółki Fly.pl ze znacznie większą Travelplanet.pl prowadzi do wniosku, że ta pierwsza może być jeszcze nadal przewartościowana, choć po takim spadku ochotnicy mocnych wrażeń mogą już przystąpić do kupna nie licząc się z realiami rynku i rzeczywistością.

W sobotę rano okazało się (w drodze komunikatu spółki), że jej akcje w ostatnim tygodniu, czyli pomiędzy 28 września i kursem 41 groszy oraz 2 października z końcowym kursem 9 groszy, do totalnej wyprzedaży skierował … główny właściciel, czyli Słoneczne Inwestycje Sp. z o.o., posiadacz 79,03 procenta akcji. Sprzedał on w ten sposób 61,34 procenta akcji spółki, po czym obiecał, że w ciągu roku sprzedawać pozostałych już nie będzie. Całkiem możliwe, że sprawa ta może mieć ciekawy ciąg dalszy bowiem Komisja Nadzoru Finansowego może zażądać wyjaśnień w tak niezwykłej sprawie, choć praktyka jej zagadkowych działań wskazuje, że wcale tak być nie musi.

Historia ta nie jest raczej korzystna dla postrzegania turystyki i może prowadzić do kojarzenia jej jako branży całkowicie niepoważnej. Może tak być również dlatego, że całkiem niedawno mieliśmy przypadek Alfy Star z jej równie kosmiczną wyceną (ponad 600 milionów złotych) oraz serialem pełnych optymizmu przesłań zakończonym nagłym zejściem ze sceny. W tej sytuacji wyjątkiem, który z powodzeniem broni giełdowej reputacji środowiska jest Rainbow Tours, bowiem pozostałe spółki z szeroko pojętej branży turystycznej również nie bardzo mają się czym pochwalić.

2. W ostatni wtorek dowiedzieliśmy się o kolejnym wyroku korzystnym dla turystów poszkodowanych z powodu niewypłacalności biura podróży. Jest to według informacji mecenasa Piotra Cybuli, już 27 taka sprawa rozstrzygnięta po myśli jego klientów. Biorąc pod uwagę, że w świetle bogatego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wygrane w takich sprawach ma pan Mecenas niemalże w kieszeni, pewne zdziwienie budzi fakt, że nie jest to już 1027 lub ewentualnie 2527 sprawa tego typu. Prawdopodobnie wiedza wśród poszkodowanych turystów, że mogą oni śmiało domagać się wyrównania szkód przez Skarb Państwa jest jeszcze stanowczo zbyt mało rozpowszechniona.

Dużą rolę mogliby tu odegrać agenci turystyczni wskazując swoim pechowym klientom właściwy sposób załatwienia takich odszkodowań. Czas bowiem nagli, ponieważ w tego typu sprawach okres przedawnienia wynosi 3 lata od czasu decyzji, że pełna rekompensata klientowi wypłacona nie będzie.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w styczniu 2016 ?

W czołówce zestawienia Marsa Alam, Synaj oraz Gran Canaria.


3. Niemieckie media donoszą, że Lufthansa Group od listopada podejmie rywalizację tanimi liniami. Jej reprezentantem w segmencie przewozów niskokosztowych będzie spółka zależna Eurowings dysponująca na starcie 86 samolotami. Być może jest to sposób na osiągnięcie przez Lufthansę wreszcie satysfakcjonującej wartości rynkowej bowiem w tej chwili nie jest ona lotniczym ulubieńcem rynków finansowych i inwestorów, a rolę taką pełni teraz Ryanair i częściowo Easyjet. Dość jest obrazowo przypomnieć, że za równowartość linii Ryanair można by sobie skompletować Lufthansę, Air France oraz KLM i jeszcze zostanie ponad połowa.

Warto też pamiętać, że wejścia innych linii tradycyjnych (British Airways, KLM) w segment tanich przewozów zakończyły się porażkami. Jak poradzi sobie z tym wyzwaniem Lufthansa przekonamy się zapewne po kilku sezonach.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać w styczniu 2016 ?

W styczniu 2016 najbardziej opłacalne okazują się kierunki egipskie.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: