eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kim są europejscy gracze?

Kim są europejscy gracze?

2015-09-30 12:30

Kim są europejscy gracze?

Osoby grające dużo, korzystają zwykle z pecetów © Iryna Tiumentseva - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mężczyzna między 18 a 40 rokiem życia, który uwielbia grać na PC. Tak w największym skrócie można opisać profil gracza, który wyłania się z sondażu zrealizowanego przez niemiecką firmę AVM. Wyniki badań niosą jednak o wiele więcej interesujących wniosków, o których przeczytacie poniżej.

Przeczytaj także: Kim jest polski gracz i jakie gry online najchętniej wybiera?

Badanie przeprowadzone przez niemiecką firmę AVM objęło swoim zasięgiem pokaźną grupę 12,6 tys. graczy z Niemiec, Włoch i Holandii. Jego głównym celem było lepsze zrozumienie potrzeb formułowanych przez tę grupę społeczeństwa. Autorzy badania pytali m.in. o preferencje i przyzwyczajenia, używaną infrastrukturę, ewentualne problemy, a nawet o oczekiwania, jakie ankietowani stawiają routerowi marzeń.

Udzielone odpowiedzi potwierdziły znane już wcześniej dane na temat europejskich tendencji panujących w świecie graczy, jednocześnie jednak obnażyły dość istotne różnice kulturowe, jakie występują pomiędzy przedstawicielami poszczególnych państw.

Różnorodność informacji, których dostarczyły wywiady z graczami, pozwalać stwierdzić, że jest to społeczność osób o szczególnym wyrobieniu technicznym, przeważnie męska (96% graczy to panowie) i zwykle w wieku od 18 do 49 lat. Jeżeli chodzi o odsetek pań, to dotyczy on kobiet pomiędzy 40 a 49 rokiem życia i wydaje się być najwyższy w Holandii, osiągając 7% spośród tych, którzy zdecydowali się określić swoją płeć, przy 3,7% w Niemczech i 2,6% we Włoszech.

Wracając do grup wiekowych, sondaż pokazuje charakterystyczną rzecz: nie ma grupy wiekowej szczególnie skłonnej do grania; rzeczywiście, 29% biorących udział w badaniu, którzy ujawnili swój wiek, jest pomiędzy 18 a 29 rokiem życia, za nimi plasuje się grupa stanowiąca 23%, złożona z osób w wieku od 30 do 39, 22% stanowiły osoby w wieku od 40 do 49 lat, a 14% stanowiła grupa wiekowa 50-59 lat. Nastolatkowie oraz osoby w wieku pomiędzy 60 i ponad 70 lat stanowili po 12% ogólnej liczby badanych. Różnice pojawiają się natomiast, gdy porównamy grupy wiekowe graczy w poszczególnych krajach: we Włoszech, odsetek nastolatków w wieku do 18 lat stanowi ponad połowę wszystkich uczestników sondażu, przy praktycznie nieistniejącej grupie wiekowej powyżej 70 lat.

Dość spójne wyniki uzyskano w przypadku preferowanej platformy do gier, gdzie pecet jest wymieniany przez ponad 82% ankietowanych. Jeśli chodzi o infrastrukturę sieciową, połączenie kablowe przez LAN lub powerline (63%) jest najczęściej stosowane, a większość użytkowników łączących się przez sieć bezprzewodową mieszka we Włoszech, co skłania do wniosku, że technologie powerline nie są w tym kraju tak popularne jak gdzie indziej, jednak z biegiem czasu można się spodziewać zmian tego odsetku.

Kontynuując wątek nawyków badanej grupy graczy, większość osób deklarowała spędzanie przed komputerem z włączoną grą mniej niż 5 godzin tygodniowo (33%), 3 643 użytkowników gra od 5 do 10 godzin, a zaraz za nimi plasuje się grupa 23% grających od 10 do 20 godzin tygodniowo. Uczestnicy badania, poświęcający grze ponad 20 godzin w tygodniu, stanowili jedynie 15% respondentów. Co ciekawe, osoby grające dużo, korzystają zwykle z pecetów (91% grających ponad 20 godzin tygodniowo), podczas gdy gracze używający wyłącznie konsol do gier i/lub urządzeń mobilnych, spędzają z nimi mniej niż 5 godzin. Dodatkowo, respondenci grający w 4 i więcej gatunków gier (6%) grają zwykle więcej niż 20 godzin w tygodniu.

fot. mat. prasowe

Preferowane urządzenia do gry Gamers Survey 2015

82% używa do gier komputerów PC.


Głębsza analiza preferowanych gatunków pokazuje, że najpopularniejsze wśród graczy są gry akcji, preferowane przez 45% uczestników, za nimi plasują się strzelanki (44% wszystkich badanych, a wybierane przez 63% graczy z grupy wiekowej 18 – 29 lat), strategie (43%) i gry online (36%). Ogólnie można powiedzieć, że wszystkie kategorie gier są uruchamiane na pecetach, czego nie można powiedzieć o konsolach i urządzeniach mobilnych. Ciekawym wyjątkiem są gry przygodowe, w które gra się przeważnie na konsolach, smartfonach i tabletach (86% wszystkich grających w ten gatunek). Jeśli chodzi o gry online, zajmujące czwartą pozycję w rankingu, gracze preferują tryb grupowy i spędzają na graniu średnio pomiędzy 10 a 20 godzin tygodniowo.

fot. mat. prasowe

Preferowane typy gier Gamers Survey 2015

45% badanych preferuje gry przygodowe.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gracze, gry komputerowe, gry, gry online

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: