eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

2015-09-29 12:31

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015 © tadamichi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Narodowy Bank Polski przedstawił najnowszą odsłonę cokwartalnego raportu poświęconego sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw. Ostatnie dane i analizy dotyczą II kwartału bieżącego roku i wskazują m.in. że w analizowanym okresie mieliśmy do czynienia ze wzrostem odsetka firm, które wykazywały się rentownością. Jednocześnie jednak ogólna koniunktura w sektorze przedsiębiorstw uległa pogorszeniu.

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

Przychody. W analizowanym okresie koniunktura w sektorze przedsiębiorstw, mierzona dynamiką przychodów, osłabiła się – zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym. Nominalna dynamika przychodów ogółem obniżyła się w II kwartale br. do 2,6 proc. r/r z 4,6 proc. r/r odnotowanych w I kwartale. Było to rezultatem pogorszenia się przychodów ze sprzedaży na rynku krajowym, przede wszystkim w przemyśle paliwowym i branży spożywczej, gdzie ceny wyraźnie spadły. Źródeł tego osłabienia nie należy jednak upatrywać w zjawisku tzw. spirali deflacyjnej. Stabilizująco na sytuację wpływała sprzedaż zagraniczna, której dynamika obniżyła się tylko nieznacznie, bo do 4,4 proc. r/r w II kwartale br. z 4,9 proc. w I kwartale.

Koszty ogółem. W II kwartale br. makroekonomiczne uwarunkowania działalności firm nadal pozwalały na utrzymanie niższej dynamiki kosztów niż przychodów. W dalszym ciągu niskie pozostawały ceny surowców, obniżyła się dynamika kosztów niezwiązanych z działalnością podstawową firm, jednak był to efekt bazy (związany z jednorazowymi wysokimi wzrostami kosztów/strat w 2014 r. w największych firmach w kraju).

Wynik finansowy. W analizowanym okresie dynamicznie wzrósł wynik finansowy brutto i netto – odpowiednio o 24,5 proc. r/r i 25,2 proc. r/r. Pozwolił na to dalszy wzrost wyniku na sprzedaży, a także znaczna poprawa wyniku na pozostałej działalności. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, na zagregowany wynik finansowy duży wpływ wywarła branża paliwowa, w której odnotowano poprawę, choć w dużej mierze był to efekt bazy (w II kwartale 2014 r. branża ta poniosła dotkliwe straty na operacjach finansowych).

Rentowność. Nadal rósł odsetek firm rentownych – w II kwartale br. osiągnął on poziom 75 proc. wobec 73,9 w analogicznym okresie 2014 r. Zwiększył się także odsetek firm z wysokim poziomem rentowności (ponad 5 proc.). Oznacza to, że kondycja przeciętnej firmy w próbie poprawiła się, a wzrosty zysków nie były skoncentrowane wyłącznie w grupie dużych przedsiębiorstw.

fot. tadamichi - Fotolia.com

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

W analizowanym okresie dynamicznie wzrósł wynik finansowy brutto i netto – odpowiednio o 24,5 proc. r/r i 25,2 proc. r/r.


Zatrudnienie. Od półtora roku utrzymuje się systematyczny i stabilny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W analizowanym okresie wzrosło ono o 2,2 proc. r/r. Te same pozostały branże, które najsilniej zwiększają zatrudnienie – handel (4,3 proc. r/r i 0,3 proc. kw/kw) i pozostałe usługi (4,2 proc. r/r i 0,6 proc. kw/kw). Nie zmieniły się też zasadniczo branże, gdzie redukcje etatów są najczęstsze. Nadal są to energetyka (-5,1 proc. r/r i -0,1 proc. r/r/), górnictwo (-7,2 proc. r/r/ i -0,6 kw/kw) i budownictwo (-4,8 proc. r/r i +0,5 proc. kw/kw), jednak w tej ostatniej grupie skala spadków stopniowo słabnie.

Koszty wynagrodzeń. Wzrost wydatków na wynagrodzenia nadal pozostaje raczej umiarkowany. Dynamika kosztów wynagrodzeń (wraz z ubezpieczeniami społecznymi) była wyższa niż dynamika zatrudnienia (5,4 proc. r/r). Jednak ze względu na niską dynamikę pozostałych kosztów, w tym zwłaszcza surowców, udział kosztów pracy w kosztach przedsiębiorstw stopniowo rośnie. Najbardziej dynamicznie rosną koszty pracy w sektorze usługowym, w tym w handlu, a zatem w sektorze firm o średnio najniższych płacach.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: