eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › CFO prognozują dobrą koniunkturę

CFO prognozują dobrą koniunkturę

2015-09-28 09:55

CFO prognozują dobrą koniunkturę

CFO prognozują dobrą koniunkturę © onurakgul - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wśród polskich CFO panuje optymizm. Badanie zrealizowane przez Grant Thornton i Euler Hermes dowodzi, że dyrektorzy finansowi są zadowoleni z gospodarczych realiów, wierzą w silny popyt, chcą inwestować i zatrudniać nowych pracowników.
Zdaniem CFO przepytanych na potrzeby badania zrealizowanego w ramach projektu „Dyrektor Finansowy Roku”, obecnie panujące warunki rynkowe sprzyjają prowadzeniu biznesu, a najbliższy czas powinien przynieść dynamiczny i stabilny rozwój polskich przedsiębiorstw.


Ponad połowa badanych (55 proc.) jest zdania, że w nadchodzących 12 miesiącach perspektywy ekonomiczne dla ich firm będą zdecydowanie pozytywne. Pesymistą jest zaledwie co 20 badany. Podkreślenia wymaga też fakt, że nastroje panujące wśród CFO są nawet lepsze niż podczas ubiegłorocznego badania, które również pokazało daleko sięgający optymizm - wówczas odsetek respondentów zadowolonych z perspektyw ekonomicznych dla swoich przedsiębiorstw sięgał 52 proc., a rzesza niezadowolonych stanowiła 6 proc. badanych. Jak zatem widać, w bieżącym roku przybyło optymistów i nieznacznie ubyło pesymistów.
Te wyniki dobrze wróżą rozwojowi polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. Dyrektorzy finansowi zwykle najlepiej w swoich firmach wyczuwają trendy panujące na rynku i potrafią przewidywać przyszłą koniunkturę gospodarczą. Przed rokiem byli dobrej myśli i nie pomylili się, gospodarka rzeczywiście utrzymała dość mocny wzrost. Mam nadzieję, że tym razem również będą mieli rację – mówi Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający w Grant Thornton.

Dobre nastroje dyrektorów finansowych sprawiają, że są oni skłonni do podejmowania ryzyka związanego z inwestycjami. Ankietowani CFO częściej niż w ubiegłorocznym badaniu twierdzą, że będą zwiększać swoje inwestycje, a już w ubiegłym roku deklaracje w tym obszarze były bardzo optymistyczne (co zresztą później przełożyło się na faktyczny wzrost nakładów inwestycyjnych w gospodarce).

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan/Pani perspektywy dla swojej firmy w najbliższych 12 miesiącach? (w proc.)

Większość uważa, że perspektywy ekonomiczne dla ich firm na kolejne 12 miesięcy są pozytywne, a jedynie 5 proc. dyrektorów finansowych kolejny rok postrzega w negatywnych barwach.


Obecnie aż 74 proc. dyrektorów finansowych w ciągu najbliższego roku deklaruje wzrost wydatków związanych z wchodzeniem na nowe rynki (wzrost o 2 p.p. w stosunku do zeszłego roku). Zakup nowych maszyn i urządzeń zapowiada 70 proc. badanych (również wzrost o 2 p.p.), a inwestycje w badania i rozwój przewiduje 48 proc. dyrektorów finansowych (wzrost o 5 p.p.).

fot. mat. prasowe

Jak w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmieni się popyt na Państwa produkty i usługi? (w proc.)

Zdecydowana większość respondentów (61 proc.) jest zdania, że w ciągu najbliższego roku zwiększy się zainteresowanie klientów oferowanymi przez ich firmy produktami i usługami.


W kolejnym roku niezłej koniunktury osoby kierujące finansami polskich przedsiębiorstw zwracają w większym stopniu niż przed rokiem uwagę na długofalowe aspekty wyzwań, przed jakimi stoją ich przedsiębiorstwa. Świadczy o tym chociażby postawienie w większym stopniu nacisku na inwestycje, a także szukanie większej optymalizacji prowadzonej działalności – mówi Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

Dyrektorzy finansowi, którzy wzięli udział w badaniu, przekonują też, że będą raczej tworzyć miejsca pracy, niż je likwidować, a także, że w bardzo niewielkim stopniu odczuwają skutki rosyjskiego embarga na produkty spożywcze.

fot. mat. prasowe

Jak w ciągu najbliższych miesięcy zmienią się przychody z rynku krajowego i eksportu? (w proc.)

Dobre nastroje dyrektorów finansowych widać także w prognozach dotyczących przyszłych przychodów


O badaniu:
Raport został opracowany na podstawie 150 ankiet zebranych podczas czterech kongresów z cyklu „Dyrektor Finansowy Roku”, które odbyły się w kwietniu i maju 2015 r. w Poznaniu, Sopocie, Katowicach i Rzeszowie. Wyniki badania zostały zaprezentowane na finałowej gali cyklu, która odbyła się w 23 września w Warszawie.


Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.