eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015

Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015

2015-09-24 13:48

Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015

Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015 © nmann77 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Znamy już najnowszą, cyklicznie publikowaną przez Coface ocenę ryzyka krajów. Ostatnie dane wskazują, że wzrost gospodarczy w krajach wschodzących sięgnie w bieżącym roku 3,5 proc., a w nadchodzącym podskoczy aż do 4,2%. Na ten region rzucają jednak cień niskie ceny surowców oraz spadek notowań walut względem dolara amerykańskiego. Kłopoty imają się m.in. Chin, Turcji i RPA, gdzie dostrzegalne jest obecnie dość wyraźne spowolnienie. W Rosji i Brazylii recesja. Niekorzystne okoliczności potęguje załamanie na chińskiej giełdzie i wpływ, które wywiera ono na ceny surowców.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2015

O wiele lepsza koniunktura cechuje gospodarki rozwinięte. W I kwartale 2015 roku w USA mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem aktywności, co miało związek ze wzmożonymi wydatkami konsumenckimi i inwestycjami. Prognoza wzrostu na bieżący rok wynosi 2,5 proc. Ożywienie zauważalne jest również w strefie euro (1,5 proc.).


Obecna sytuacja gospodarcza na rynkach światowych jest dowodem na stopniowe ożywienie w krajach rozwiniętych. Odwrotna tendencja odnosi się do gospodarek rozwijających się, z wyjątkiem krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, których zawirowania raczej nie dotykają.
- Nasze ostatnie rewizje ocen potwierdziły stabilną sytuację w krajach regionu, który korzysta nie tylko na poprawiających się perspektywach gospodarczych głównego partnera handlowego – strefy euro, ale przede wszystkim na rosnącym popycie wewnętrznym, który stał się główną siłą napędową wielu gospodarek w regionie. Poprawa sytuacji na rynku pracy, ze stopą bezrobocia osiągającą poziomy nienotowane w ostatnich sześciu latach, rosnące płace i niska inflacja lub nawet deflacja są pozytywnymi czynnikami wspierającymi wzrost konsumpcji prywatnej, jak i całej gospodarki - powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej.

Poprawa sytuacji gospodarczej na Węgrzech


Węgry z oceną B zostały umieszczone na pozytywnej liście obserwacyjnej ze względu na lepsze perspektywy gospodarcze, które przekładają się na poprawę warunków działalności biznesowej przedsiębiorstw. Solidny wzrost konsumpcji prywatnej jest zasługą znacznego zwiększenia liczby zatrudnionych i tym samym obniżenia stopy bezrobocia, jak również rozwiązania systemowego ryzyka kredytów hipotecznych w walutach obcych. Otoczenie biznesowe ulega poprawie i jest na porównywalnym poziomie do obserwowanego w Polsce lub Czechach. Jednocześnie wzrost gospodarczy pozostaje na solidnym poziomie i nie jest zasługą jedynie czynników jednorazowych. Zgodnie z prognozą Coface wzrost gospodarczy Węgier osiągnie 3 proc. w tym roku i 2,4 proc. w 2016 r.

fot. nmann77 - Fotolia.com

Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015

Po trzecim kwartale 2015 r. dokonano rewizji w przypadku 8 krajów. Tylko ocena Węgier została umieszczona na pozytywnej liście obserwacyjnej.


Pogorszenie sytuacji w krajach wschodzących

  • Ogłoszono perspektywę negatywną oceny A2 dla Malezji. Kraj ten ucierpiał w wyniku spowolnienia gospodarki chińskiej (będącej jednym z jego głównych partnerów) oraz spadku cen surowców, a ponadto uzależniony jest od popytu zewnętrznego. Ryzyko stanowią wysokie poziomy zadłużenia gospodarstw domowych i dług publiczny.
  • Armenia, z oceną C, została objęta perspektywą negatywną z powodu uzależnienia gospodarczego i finansowego od Rosji, niestabilności politycznej i gwałtownego pogorszenia sytuacji w finansach publicznych.
  • Tunezja utraciła perspektywę pozytywną oceny B (od marca 2015 r.). Jest wysoce prawdopodobne, że nastąpi tu recesja z powodu ataków terrorystycznych i ich skutków dla gospodarki, w szczególności dla sektora turystyki. Utrzymujące się ryzyko ze strony terrorystów oraz rosnące napięcia społeczne w sektorach, na które wcześniej wywarł wpływ kryzys gospodarczy, zatarły wcześniejsze pozytywne skutki zmian politycznych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: