eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Niskie ceny ropy i gazu pobudzą innowacje

Niskie ceny ropy i gazu pobudzą innowacje

2015-09-23 14:21

Przeczytaj także: Gaz łupkowy szansą na bezpieczeństwo energetyczne


4. Ceny gazu płynnego (LNG): rynek konsumenta


Do niedawna rynek LNG mógł służyć za model stabilności, sytuacja ta jednak ulega powolnej zmianie. Spadek cen ropy przyniósł zmniejszenie dysproporcji pomiędzy cenami gazu oferowanymi kluczowym odbiorcom na różnych kontynentach.
„Wynika to z faktu, że ceny gazu ziemnego w Azji są dużo mocniej uzależnione od cen ropy i dlatego spadek cen w tej części świata był dużo większy niż w Europie” – wyjaśnia Paweł Kordala.

Coraz większy wpływ na kierunki handlu będzie w tej sytuacji miała logistyka. Oznacza to, że gaz z Australii będzie trafiał głównie na rynki Azji. Producenci amerykańscy będą z kolei wykorzystywać tradycyjne powiązania z Europą. Dodatkowe udziały w rynku globalnym zdobędą najpewniej producenci najbardziej efektywni kosztowo. Ostatecznie przewagę mogą zyskać Standy Zjednoczone (i być może Kanada), jako kraj o relatywnie niskich kosztach produkcji LNG.

5. Inwestowanie w innowacje: koszty kompleksowości


W roku 2014 wartość globalnych inwestycji w działalność poszukiwawczo-wydobywczą osiągnęła 723,3 mld dolarów. Jednak aż 65 proc. inwestycji przekracza zakładany budżet, co najmniej o jedną czwartą. Firmy poszukują nowych metod planowania projektów, ich opracowywania, finansowania i zatwierdzania. Aby uniknąć przekroczenia budżetu i terminów, tak częstego przy tego typu projektach, firmy będą zapewne stosować różnorodne strategie, w tym planowanie wstępne, zintegrowaną realizację projektu, lean management, modularyzację i zarządzanie talentami. Mogą być również zainteresowane inwestycjami w zaawansowane narzędzia analityczne, umożliwiające szybki monitoring i ocenę projektu.

6. Tańsza ropa a polski rynek


Niższe ceny ropy są również pozytywnym czynnikiem dla całej polskiej gospodarki i sporej grupy firm. Klienci detaliczni mogli odczuć spadek cen ropy na stacjach paliw, chociaż w dość ograniczonym stopniu z powodu mocniejszego dolara oraz sporego udziału podatków i akcyzy w cenie benzyny i oleju napędowego. Spadkowi cen ropy towarzyszyła w tym roku również bardzo silna i dość zaskakująca poprawa marż na przerobie ropy. Modelowa marża downstream w Grupie PKN Orlen od kilku miesięcy bije historyczne rekordy zarówno dzięki bardzo wysokim marżom w części rafineryjnej, jak i w części petrochemicznej.
„Spadek cen surowca sprzyja również strategiom polskich spółek z sektora oil&gas, które cały czas poszukują celów do przejęć w sektorze wydobywczym poza Polską. Niskie ceny ropy i gazu mogą przyczyniać się do pogorszenia sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw sektora, szczególnie w krajach Ameryki Północnej i mogą sprzyjać atrakcyjnej wycenie niektórych aktywów wydobywczych w tych krajach” – wyjaśnia Marek Chlebus.

7. Tańszy gaz a polski rynek


Spadek cen ropy odbija się także globalnych cenach gazu, które cały czas w wielu kontraktach na świecie indeksowane są do cen ropy lub jej pochodnych. W Polsce w tym roku także doświadczyliśmy obniżek cen gazu poprzez obniżki taryf ustalanych przez URE dla PGNIG.
„Zmiany na globalnym rynku ropy naftowej i gazu mogą mieć również spory wpływ na rozwój polskiego terminala LNG, który w przyszłym roku powinien zacząć wreszcie w pełni funkcjonować. Niższe ceny gazu i ropy odbijają się jednak negatywnie na perspektywie poszukiwań gazu łupkowego przez międzynarodowe koncerny w Polsce. O ile nie był to główny czynnik, który stał za wycofaniem się części z nich z naszego kraju, to na pewno przy tak niskich cenach surowców energetycznych szanse na ich powrót są nieduże” – tłumaczy Michał Wróblewski, Starszy Menedżer w Zespole ds. Energii i Zasobów Naturalnych, Dział Doradztwa Podatkowego, Deloitte.

poprzednia  

1 2

Produkcja w Polsce IX 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: