eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zagrożenia w Internecie: czego boją się Polacy?

Zagrożenia w Internecie: czego boją się Polacy?

2015-09-18 00:16

Zagrożenia w Internecie: czego boją się Polacy?

Czego boją się Polacy? © Brian Jackson - Fotolia.com

Wiemy, czego boją się Polacy. W odniesieniu do zagrożeń czyhających na nich w Internecie największe obawy wzbudzają trojany bankowe oraz przestępstwa związane z podmianą konta. Równocześnie okazuje się, że nie są nam straszne przestępstwa socjotechniczne oraz luki w Androidzie. To niektóre wyniki, jakie nasuwa lektura pierwszej części raportu G DATA, którą poświęcono zagrożeniom występującym w globalnej sieci.

Przeczytaj także: Nowy wirus podmienia numery kont bankowych

Dostęp do sieci otworzył przed konsumentami szereg nowych drzwi, jak chociażby możliwość dokonywania zakupów online, korzystania z bankowości elektronicznej czy internetowej wymiany walut. Popularność i oferta usług dostępnych online ciągle rośnie, a to z kolei motywuje cyberprzestępców do opracowywania coraz to bardziej wysublimowanych pułapek. Złośliwe oprogramowanie to jedna z największych bolączek współczesnych użytkowników komputerów, tabletów czy smartfonów. Co w największym stopnu przeraża internautów?

G DATA poprosiła respondentów, aby określili poziom zagrożenia używając cyfr z zakresu 1-5, gdzie 1 oznaczało najmniejszy stopień niebezpieczeństwa. Udzielone odpowiedzi dowiodły, że największy strach internautów wzbudzają trojany bankowe. Niemal 3/4 respondentów przyznało im maksymalną punktację, bardzo wysoka okazała się również średnia ocen - 4,79. Zbliżony poziom strachu dotyczy przestępstw związanych z podmianą konta podczas wykonywania przelewów internetowych. W ich przypadku średnia ocena sięga 4,43. 72 procent respondentów wystawiło tej formie przestępstwa maksymalną ocenę. Ciekawostką jest fakt, iż respondenci nie obawiają się oszust socjotechnicznych - średnia ocena 3,30. Zupełnie inne zdanie mają eksperci z branży bezpieczeństwa, którzy wymieniają phishing wśród największych zagrożeń czyhających na klientów e-banków.

W ostatnim czasie media informują o licznych dziurach w systemie operacyjnym Android czy oprogramowaniu szpiegowskim instalowanym w niektórych modelach smartfonów. Większość Polaków nie dostrzega niebezpieczeństw wynikających z używania mobilnych terminali. Tylko 30 procent respondentów przyznało im notę 5, a średnia ocen wyniosła 3,23.
- Rodzimi internauci najbardziej obawiają się przestępstw związanych z kradzieżą środków finansowych. To zupełnie zrozumiała postawa, która cechuje wszystkie nacje. Niestety, wciąż istnieje stosunkowo niewielka świadomość dotycząca złośliwych wirusów atakujących mobilne terminale. Tutaj czeka nas jeszcze sporo pracy w zakresie edukacji użytkowników – mówi Robert Dziemanko z G DATA.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: