eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne

Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne

2015-09-15 13:27

Przeczytaj także: Wakacje 2015: drożeją Wyspy Kanaryjskie


Zakładając pragmatycznie znalezienie przez Unię rozwiązania pozwalającego na eliminację zagrożeń dla Grecji i Bułgarii pozostaną one wraz z Hiszpanią jedynymi dużymi i bezpiecznymi kierunkami dla kontynuowania wzrostu w naszej lotniczej turystyce wyjazdowej. Próby zrekompensowania sobie spadków na mniej pewnych rynkach arabskich i w Turcji drogą ekspansji w Grecji i Hiszpanii mogą jednakże nie być dla wielu biur łatwe. Na tych rynkach już obecnie panuje duża konkurencja ze strony tradycyjnie silnych tam biur podróży, a dodatkowo na kierunkach hiszpańskich ekspansję będą kontynuować tanie linie. Ujawniona właśnie (zapewnie wstępna) siatka połączeń linii Ryanair na sezon letni zakłada utrzymanie zwiększonej (z 4 do 9) liczby połączeń na Wyspy Kanaryjskie oraz kolejne do Malagi i Alicante. Nie wiadomo jeszcze, co na nowy sezon zaproponują pozostali tani przewoźnicy.

Kolejny przegląd ryzyka uzasadniony


Jedno wydaje się jednak wysoce prawdopodobne. W tej nie mającej od kilku dziesięcioleci w otoczeniu turystyki sytuacji, istotnie wzrośnie ryzyko potencjalnych zagrożeń dla niezakłóconej działalności niektórych organizatorów, zwłaszcza w kontekście możliwej słabszej niż zwykle sprzedaży first minute na kierunkach postrzeganych przez turystów jako mniej bezpieczne. Ryzyko to będzie dodatnio skorelowane zarówno z dotychczasowym, jak i planowanym udziałem tych kierunków w ofercie danego biura.
Duże tempo narastania niepewności w obszarach mających istotny wpływ na turystykę wyjazdową zwłaszcza we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Północnej Afryce skłania nas do podjęcia w krótkim czasie kolejnego przeglądu ryzyka w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej oraz zarazem wprowadzenia dodatkowych elementów jego oceny.

Takie podejście jest naszym zdaniem w pełni uzasadnione zwłaszcza w obliczu zdecydowanych posunięć władz niektórych krajów implikowanych przez skalę i powagę bieżących problemów, tempa ich narastania oraz braku jasno określonej perspektywy ich rozwiązania.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1.Tym razem zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 21-27 września zebranych w dniu 10 września, czyli mniej więcej na dwa tygodnie przed wylotem, z cenami dla wylotów o tydzień wcześniejszych (14-20 września) i zebranych również tydzień wcześniej, czyli w dniu 4 września . Spadek średniej ceny pomiędzy tymi datami okazał się bardzo niewielki i wyniósł jedynie 9 złotych (poprzednio 25 złotych). Tym razem największe redukcje cen odnotowano na wyspach, a mianowicie hiszpańskiej Gran Canarii - o średnio 351 złotych, która przed tygodniem podrożała akurat najbardziej (o 376 złotych) oraz na greckich wyspach Kos, Rodos, Zakintos i Krecie – odpowiednio o 273, 246, 220 i 183 złote. Największe zwyżki cen odnotowano w Portugalii oraz na Majorce i Synaju – o średnio 305, 297 i 145 złotych. Również tu warto zwrócić uwagę, że Majorka była tym kierunkiem, który przed tygodniem potaniał najbardziej – aż o 454 złote. Stąd wynika dość przydatny wniosek, że gdy dany kierunek bardzo znacznie potanieje lub podrożeje, to w następnym okresie można się spodziewać dużej reakcji odwrotnej.

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs rok poprzedni

Względem ubiegłego roku największe wzrosty notują ceny wycieczek na Majorkę i Gran Canarię.


2. Jeżeli przejdziemy do porównań dla wylotów z okresu 21-27 września w latach 2014 i 2015 zebranych z dwutygodniowym wyprzedzeniem, to różnica obecnej średniej ceny wobec cen sprzed roku wskazuje na jej wzrost o 87 złotych (przed tygodniem o 105 złotych). Jest to powrót do różnic obserwowanych w kilku ostatnich tygodniach z końca wakacji i początku roku szkolnego. Pozycję lidera wzrostów wśród dużych kierunków nadal zajmują Wyspy Kanaryjskie, a różnica cen wobec ubiegłego roku wyniosła średnio 165 złotych wobec 206 złotych przed tygodniem. Jest to jednak znacznie mniej niż w tygodniach wakacyjnych, w których wynosiła ona nawet do 426 złotych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: