eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: drożeją Wyspy Kanaryjskie

Wakacje 2015: drożeją Wyspy Kanaryjskie

2015-09-09 11:02

Wakacje 2015: drożeją Wyspy Kanaryjskie

Gran Canaria © Uwe Albert-Thiele - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jest już najświeższa, cotygodniowa analiza ofert cenowych proponowanych przez działających na polskim rynku touroperatorów. Tym razem TravelDATA przyjrzała się wyjazdom organizowanym w trzecim tygodniu września, a więc u schyłku wysokiego sezonu. Najświeższe dane wskazują m.in., że na zawirowaniach geopolitycznych zyskują głównie takie kierunki jak Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Największe redukcje cen względem ubiegłego tygodnia sięgają 454 złotych (Majorka). Zauważalne są za to spore podwyżki w odniesieniu do wycieczek na Gran Canarię (+376 złotych) i na Teneryfę (+180 złotych).

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Zamachy terrorystyczne, a szczególnie czerwcowy w Tunezji oraz rosnące w ich następstwie obawy odnośnie bezpieczeństwa na niektórych kierunkach turystycznych w znacznej mierze zmieniły geografię wypoczynkowych wyjazdów Polaków. Prawie zupełna eliminacja Tunezji, spadek o niemal połowę liczby wakacyjnych wyjazdów do Egiptu i mniejszy lecz również znaczący do Maroka oraz stanowczo mniej pewna ostatnio sytuacja Turcji stanowią obecnie o tym, że naszym rodakom zmniejsza się pole manewru wyboru bezpiecznego dla nich kierunku dla turystycznych wojaży.

Korzystają na tym głównie na razie Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Wchłonęły one w dużej części klientów rezygnujących z krajów Północnej Afryki, ale ewentualne znaczniejsze spadki wyjazdów do Turcji mogłyby już w zupełności zahamować na jakiś czas rozwój polskiej turystyki wyjazdowej, a w szczególności zorganizowanej jej części.Ostrzeżeniem może być wrzesień, który ma szansę być pierwszym w tym roku miesiącem spadku w lotniczej turystyce wyjazdowej i to pomimo wzrostu liczby wyjeżdżających samodzielnie z tanimi liniami.


W tej sytuacji szczególnym niepokojem napawać może sytuacja w Grecji, będącej teraz niekwestionowanym liderem liczby wyjazdów Polaków. I nie chodzi tym razem o problemy ekonomiczne, kolejne wybory (już 20 września), czy potencjalny brak gotówki w bankomatach. Niepokój budzi teraz niekontrolowany napływ rzesz imigrantów, których liczba sięga w lipcu i sierpniu po ponad 50 tysięcy miesięcznie. To, że może on powodować osłabienie chęci wyjazdów w regiony nasycone imigrantami widać na przykładzie wyspy Kos gdzie jest ich relatywnie wielu. Kierunek ten słabo się sprzedaje i według danych z lotnisk notuje w wakacje kilkuprocentowe spadki. Liczba turystów z Polski wprawdzie trochę rośnie (o 6-7 procent), ale choć wyjazdy te napędza generalnie bardzo korzystny w naszym kraju klimat dla greckich wakacji (przykładowo liczba turystów z Norwegii spadła na Kosie o około 55 procent), to wynik taki blednie w zestawieniu z imponującymi wzrostami na względnie spokojnym Zakintos (wzrost o około 60 procent).

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne we wrześniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen pakietów proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Tunezja Kontynentalna, Maroko oraz Gran Canaria.


Wydaje się jednak, że niepokój może być znacznie przesadzony. Wiadomo, że imigranci wcale nie chcą osiedlać się w Grecji (podobnie jak na Węgrzech), ale ich punktem docelowym są bogate kraje rozwiniętej Europy, a przede wszystkim Niemcy. Problemy z imigrantami w Grecji i na Węgrzech są spowodowane opóźnieniami w decyzjach o pozwoleniu na ich wjazd w granice krajów docelowych. Tak było właśnie na Węgrzech, gdzie po wydaniu wreszcie w ostatni piątek wieczorem decyzji umożliwiającej wjazd problem ten zaczął się stopniowo rozładowywać i podobnie stanie się zapewne także w Grecji. Trudno sobie wyobrazić, żeby przez osiem miesięcy pozostałych do rozpoczęcia kolejnego letniego sezonu w Helladzie, Unia Europejska nadal nie miała jeszcze pragmatycznego i względnie skutecznego rozwiązania tego problemu.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać we wrześniu 2015 ?

Tunezja Kontynentalna, Bułgaria oraz Turcja Egejska - tam najbardziej opłaca się jechać na wczasy


Tym niemniej kwestia ta stanowi kolejne ryzyko biznesowe dla polskich touroperatorów przy opracowywaniu programów na następny sezon, a ewentualne zawirowania w tej kwestii mogą jeszcze wzmocnić - napędzany obecnie przez Północną Afrykę – proces rozwarstwiania się polskich organizatorów pod względem pozycji i stabilności biznesowej.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: