eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polaków kłopoty z pamięcią, czyli o czym zapominamy najczęściej

Polaków kłopoty z pamięcią, czyli o czym zapominamy najczęściej

2015-08-31 00:40

Polaków kłopoty z pamięcią, czyli o czym zapominamy najczęściej

O czym zapominamy najczęściej? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Czy Polacy mają problemy z pamięcią? Być może stwierdzenie, że tak jest, byłoby aż nazbyt kategoryczne, ale bez wątpienia zdarza nam się zapominać o codziennych sprawach - przyznaje się do tego aż 85 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym na zlecenie serwisu płatności automatycznych bm.pl. Najczęściej zapominamy o oddzwonieniu do kogoś (61%) i złożeniu życzeń urodzinowych (49%). Niemal połowa badanych przyznaje, że zdarza jej się zapomnieć imiona znajomych (sic), a blisko jedna piąta nie pamięta o zapłaceniu rachunków.

Przeczytaj także: Kingston na czele producentów pamięci

O czym nie pamiętamy najczęściej?


Przeprowadzone badanie dowiodło, że pamięci Polaków umyka wiele codziennych kwestii. Zdarza nam się zapominać zarówno o istotnych kwestiach, jak np. płatności za rachunki, jak również bardziej błahych – wysłaniu maila, zgaszeniu światła czy skasowaniu biletu.

Okazuje się, że kwestią, o której najczęściej zdarza się nam zapomnieć jest oddzwonienie. Takiej właśnie odpowiedzi udziela 61% ankietowanych. Niemal 50% badanych zapomina o różnych rocznicach, urodzinach, imionach znajomych oraz zabraniu telefonu. 36% respondentów zapomina o zrobieniu zakupów lub nie pamięta hasła lub loginu (35%). Kłopoty z zapamiętaniem dotyczą również płatności za media (18%), mieszkanie czy telefon (17%). To z pewnością może mieć związek z brakiem przyjemności - 62% Polaków uważa, że rzeczy, których nie lubimy, łatwiej wypadają nam z głowy. Ponad połowa badanych nie lubi nawet dopuszczać do siebie myśli o rachunkach.

Mężczyźni i kobiety – różne rodzaje pamięci


Okazuje się również, że polscy mężczyźni „pamiętają inaczej” niż polskie kobiety. Panowie, jak można się było spodziewać, częściej zapominają o tym, jak ktoś się nazywa (do czego przyznaje się 45% mężczyzn i 39% kobiet) i o rocznicach i urodzinach (aż 50% mężczyzn, kobiet „jedynie” 35%) Bardziej zaskakuje, że to mężczyźni częściej niż kobiety zapominają o przeglądzie i ubezpieczeniu samochodu (15% mężczyzn w porównaniu do 9% kobiet). Kobiety z kolei – co także jest niespodzianką - częściej zapominają o… podlaniu kwiatów (co przyznaje 35% kobiet i 21% mężczyzn). Panowie znacznie częściej od pań zapominają także zabrać ze sobą portfel, co również przeczy stereotypowi przedstawiającemu mężczyznę jako strażnika domowych finansów.
- Jak widać tradycyjny podział ról i obowiązków niekoniecznie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem – komentuje Anna Maraś, ekspertka z bm.pl – Może to kobiety powinny zajmować się rodzinnym samochodem, a mężczyźni dbaniem o dekorację mieszkania?

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

O czym zapominamy najczęściej?

Najczęściej zapominamy o oddzwonieniu do kogoś (61%) i złożeniu życzeń urodzinowych (49%).


Młodsza i starsza grupa wiekowa


Choć w starszej grupie wiekowej znalazło się więcej osób które deklarują, że zdarza im się nie pamiętać o różnych sprawach, to częste zapominanie jest jednak domeną młodych. Aż 10% z nich ma duże kłopoty z pamięcią – to dwukrotnie więcej, niż w starszej grupie wiekowej (5% wskazań). Młodsi respondenci, uważani za znawców nowych technologii, częściej od starszych zapominają też danych potrzebnych do logowania (38% w porównaniu do 26% wskazań) czy wysłaniu pilnego maila (24% w porównaniu do 16% wskazań).
- Młodzi żyją szybciej, mają dużo spraw na głowie i nie o wszystkim mogą pamiętać – komentuje Anna Maraś, ekspertka z bm.pl

Dziwne zapominanie…


Respondenci biorący udział w badaniu mogli również opowiedzieć o najdziwniejszej rzeczy, o jakiej zdarzyło zapomnieć się im lub ich najbliższym. Okazuje się, że zapominamy nie tylko o rachunkach, dzwonieniu czy zakupach, ale również o wiele poważniejszych kwestiach:
  • „Miałem wyprowadzić psa - wziąłem smycz do windy, ale zapomniałem zabrać psa”
  • „Zapomniałam odebrać dziecko z przedszkola”
  • „Przyszedł do mnie kolega, przypomniałem sobie o nim po półgodzinie”
  • „Poszedłem na ryby, a nie wziąłem wędek”
  • „Byłem tak zmęczony, że nie pamiętałem imion swoich wnuków”
  • „Pojechał z żoną do kuzynki, potem sam pojechał po zakupy i zamiast odebrać żoną po wizycie, wrócił do domu bez niej”

Pamięć można wspomóc


Jeśli sami należymy do osób, które mają kłopoty z pamięcią, nie traćmy jednak nadziei – istnieją bowiem sposoby umożliwiające lepsze zapamiętywanie. Jak podpowiada badanie przeprowadzone przez Blue Media, najlepiej wspomagać się kalendarzem, programem przypominającym lub…ćwiczyć pamięć. Polacy, którzy rzadko lub wcale nie zapominają, zawdzięczają to właśnie swojej dobrej pamięci (69%). Co trzecia osoba wspomaga się tradycyjnym kalendarzem papierowym, a co czwarty badany korzysta z aplikacji lub programów, które przypominają o ważnych sprawach.

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez jednostkę badawczą ICAN Research na zlecenie Blue Media w dniach 22.07.2015 - 05.08.2015 na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).

Przeczytaj także: GIGABYTE P43 z obsługą DDR3 GIGABYTE P43 z obsługą DDR3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kłopoty z pamięcią, pamięć, zapominanie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: