eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów

Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów

2015-08-27 13:36

Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów

Polscy pracodawcy chcą zatrudniać imigrantów © cigdemhizal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ponad 1/5 polskich pracodawców uważa, że w najbliższym czasie pracownicy z zagranicy będą stanowić naturalne źródło uzupełniania deficytów kadrowych w rodzimych firmach - wynika z badania zrealizowanego przez Work Service. Okazuje się również, że większość badanych nie ma żadnych oporów przed zatrudnianiem obcokrajowców i to nawet wówczas, gdy reprezentują oni zupełnie odmienny krąg kulturowy np. pod względem religijnym, rasowym, czy etnicznym. Co więcej, pracownicy z obcymi paszportami nie są już traktowani jako tania siła robocza - aż 74% przedsiębiorców wskazuje, że cudzoziemcy mają podobne oczekiwania finansowe jak Polacy, a do tego cechuje ich sumienność, międzynarodowe doświadczenie i znajomość języków obcych.

Przeczytaj także: Imigracja zarobkowa potrzebna

Powyższe wnioski wypływają z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Work Service, które dowodzą również, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy zatrudnienie obcokrajowca planuje 12% polskich firm. To niemal dwa razy więcej niż wynosi odsetek przedsiębiorstw, które obecnie deklarują zatrudnienie imigrantów (7%). Polscy pracodawcy nie widzą też przeciwwskazań do zatrudniania pracowników z zagranicy i to nawet tych z odmiennych kręgów kulturowych. Jakie firmy otwierają swe drzwi przed przybyszami z obcych krajów i dlaczego wolą ich od Polaków? Odpowiedzi na te pytania szukajcie poniżej.

Gdzie i dlaczego polskie firmy chcą zatrudniać obcokrajowców?


Spośród firm, które deklarują chęć zaoferowania pracy obcokrajowcom 23% stanowią duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 249 pracowników. Najczęściej są to pracodawcy z branży usługowej (18%), produkcji (16%), czy handlu (11,4%), a rzadziej z sektora publicznego (3%). Regionem najbardziej otwartym na zatrudnienie imigrantów jest Polska północno-zachodnia (28%), południowo zachodnia (18%) i centralna (15,6%). Zdecydowanie najmniej otwarte na zagranicznych pracowników są przedsiębiorstwa z regionu wschodniego – tylko 2,5%.
- Obcokrajowcy są naturalnie atrakcyjni dla tych przedsiębiorstw, które działają globalnie. Potrzebują wysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, ponieważ ich międzynarodowe doświadczenie i znajomość języków stanowią przewagę nad polskimi kandydatami. Druga grupa pracodawców, którzy chętnie zatrudnią imigrantów, to ci, dla których pracownicy zagraniczni są uzupełnieniem deficytów kadrowych. Dotyczy to najczęściej prac w przetwórstwie przemysłowym, na liniach produkcyjnych, przy obsłudze maszyn – wyjaśnia Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Plany zatrudnienia obcokrajowców w zależności od regionu działalności firmy

Polska północno-zachodnia to region najbardziej otwarty na zatrudnienie pracowników spoza Polski.


Główne przyczyny skłaniające pracodawców do zatrudnianie obcokrajowców to ich sumienność (57,8%), bardzo dobra znajomość języków obcych (34%), międzynarodowe doświadczenie (31%), a także chęć podejmowania prac, których nie chcą wykonywać Polacy (18,5%). Powodem zatrudniania pracowników z zagranicy rzadko jest traktowanie ich jako tańszej siły roboczej. Jak zauważa 74% pracodawców, którzy już zatrudniają cudzoziemców mają oni zbliżone do Polaków oczekiwania finansowe.

fot. mat. prasowe

Powody zatrudniania obcokrajowców

Dla ponad połowy ankietowanych zaletą pracowników z zagranicy jest sumienność.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: