eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Alfa Star kolejny raz zaskakuje

Wakacje 2015: Alfa Star kolejny raz zaskakuje

2015-08-18 15:18


Egzotyka zanotowała natomiast nieco mniejszy wzrost niż się pierwotnie wydawało i wyniósł on w czarterach 31 procent, a liczba klientów wyniosła prawie 48 tysięcy.

Z poszczególnych „ciepłych” kierunków w czarterach największe wzrosty odnotowały Turecka Riwiera - ponad 105 procent i 7,2 tysięcy turystów, Marsa Alam – ponad 64 procent i 16,9 tys. turystów, Synaj – ponad 50 procent i 30,7 tys. turystów i Teneryfa – prawie 45 procent i 25,6 tys. turystów.

Jeśli uwzględnić tanie linie to liderem wzrostów staje się Teneryfa – wzrost o 110 procent, a bardzo wysoką pozycję zajmuje też Gran Canaria – wzrost o blisko 78 procent.

W egzotyce najszybciej rosły Meksyk, Kuba i Dominikana wykazując odpowiednio aż 362, 174 i 155 procent wzrostu. Straciły natomiast część klientów takie kraje jak Kenia i Sri Lanka – 61 i 45 procent.

Łącznie egzotyka oraz „ciepłe” kierunki zanotowały wzrost o prawie 29 procent (251 tys. osób), a łącznie z klientami tanich linii o około 40,5 procenta (274 tys. osób)


Pozostałe wykazywane w tabelach ULC kierunki, które w zimie odgrywają istotną rolę, ale są często czarterami świątecznymi, mieszanymi lub okazjonalnymi, a nie klasycznymi imprezami turystycznymi (Wielka Brytania, Norwegia, Irlandia, Belgia, Niemcy, Francja , Włochy, Litwa, Islandia, Węgry, Czechy i inne) zanotowały łączny spadek o 13,4 procenta, co obniżyło ogólną tabelaryczną dynamikę zimy w czarterach do niecałych 23 procent, a łącznie z klientami tanich linii do 34,5 procent. Po ustaleniu przybliżonej liczby klientów biur podróży w tej ostatniej grupie kierunków oraz klientów biur podróżujących tanimi liniami oraz liniami regularnymi będzie możliwe podanie dynamiki wzrostu i segmentu turystyki lotniczej w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Nie powinna to być jednak liczba istotnie różniąca się od wcześniej podanej dla dominujących w zimie kierunków „ciepłych” oraz egzotyki.

3. We czwartek poznaliśmy wyniki za III kwartał koncernu TUI (kwiecień – czerwiec). Okazały się one dość dobre i rynek przyjął je niemal entuzjastycznie, czego wyrazem był wzrost notowań akcji koncernu w ciągu dwóch ostatnich dni o 11,2 procent. Kontrastuje to z reakcją rynku na niedawne wyniki Thomasa Cooka, po których jego akcje spadły w okresie również dwóch dni o ponad 5 procent, a w następnych o kolejne 4 procent. Porównanie osiągnięć obu koncernów to temat na oddzielny materiał, ale już obecnie widać, że Thomas Cook coraz wyraźniej zostaje z tyłu. W tej sytuacji jest bardzo ciekawą kwestią jakie będą kolejne posunięcia chińskiego inwestora zwłaszcza w kontekście koniecznego dokapitalizowania koncernu, bowiem poziom jego funduszy własnych jest obecnie stanowczo zbyt niski (prawdopodobnie ujemny – w sprawozdaniu nie ma jego poziomu).

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs rok poprzedni

Względem ubiegłego roku największe wzrosty notują ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz na Rodos.


4. Powoli wyjaśniają się kwestie związane ze sprawą pomocy finansowej dla Grecji. Więcej konkretnych szczegółów zwłaszcza dotyczących reform w zamian za które pomoc ma zostać zatwierdzona poznamy zapewne już w tym tygodniu. Dla branży szczególnie interesujące będą te, które wpłyną na kwestie konkurencyjności Grecji w zakresie usług turystycznych. Teraz można jedynie stwierdzić, że uniknięcie Grexitu powinno ustabilizować w średnim okresie sytuację tego kraju, ale w dłuższym okresie będzie on miał większe problemy z odzyskaniem międzynarodowej konkurencyjności, w tym również w turystyce, niż gdyby powrócił do własnej i taniej waluty.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

3 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: