eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podręczniki, tornistry, piórniki – koszt wyprawki szkolnej coraz wyższy

Podręczniki, tornistry, piórniki – koszt wyprawki szkolnej coraz wyższy

2015-08-14 09:10

Podręczniki, tornistry, piórniki – koszt wyprawki szkolnej coraz wyższy

Szkolna wyprawka generuje coraz wyższe koszty © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już za trzy tygodnie uczniowie wrócą do szkolnych ławek. Porównywarka cen Okazje.info postanowiła sprawdzić, które elementy szkolnej wyprawki cieszą się największym powodzeniem i jaki budżet rodzice planują przeznaczyć na wyposażenie swojego dziecka. Niestety – założenia trudno będzie zrealizować.
Jak wynika z zeszłorocznego sondażu CBOS, przeciętna wartość wyprawki szkolnej dla dziecka to kwota 1257 zł. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 828 zł. Tegoroczna analiza serwisu Okazje.info pokazuje, że blisko 60% rodziców chciałoby wydać na wyprawkę szkolną do 500 zł, jednak biorąc pod uwagę, że – weług opinii ankietowanych (65%) – ceny wyprawki z roku na rok rosną, może być to trudne do zrealizowania.

Spada zainteresowanie podręcznikami


Ilościowo najwięcej wśród poszukiwanych przez użytkowników serwisu produktów z kategorii „Artykuły szkolne i plastyczne” stanowią podręczniki do szkoły podstawowej. Z analiz Okazje.info wynika jednak, że w porównaniu z rokiem poprzednim w badanym okresie nastąpił znaczny spadek liczby zakupionych podręczników (o 52% rok do roku). Podobnie jest w przypadku podręczników do szkoły średniej (spadek o 13%) i lektur szkolnych (spadek o 8%). Zdecydowany wzrost, na poziomie 120%, zanotowały natomiast zeszyty. O 84% wzrosło też zainteresowanie tornistrami i plecakami szkolnymi, a o 206% – piórnikami.

Tornister i plecak – największa szkolna inwestycja


Choć wielu rodziców przed przystąpieniem do zakupów deklaruje, że na wyprawkę chciałoby wydać do 500 zł, w praktyce okazuje się to niemożliwe. 34% osób w analizowanym okresie wydało na sam tornister od 100 do 200 zł. Cena najdroższego, spośród wybieranych, modelu (LEGO tornister szkolny Explorer NINJAGO) wynosiła 563 zł. W przypadku plecaków ceny są nieco niższe. Tutaj 30% użytkowników deklaruje zakup w kwocie pomiędzy 75 a 125 zł. Najdroższe wybierane modele kosztowały odpowiednio 159 zł (Nike Plecak Max Air Vapor) oraz 129,99 zł (Adidas Plecak ORIGINALS AC Bpack).

Nowy plecak, nowy piórnik, nowe przybory


Wśród rodziców odwiedzających serwis Okazje.info w poszukiwaniu szkolnej wyprawki, 60% odpowiedziało, że poszukuje nowego plecaka, a 56% – nowego piórnika. Najwięcej, bo 64% ankietowanych wskazało zainteresowanie nowymi przyborami szkolnymi (kredki, linijki itp.). Do wyprawki szkolnej zalicza się także strój na W-F. Poszukiwało go 61% rodziców.

fot. mat. prasowe

Planowany budżet na wyprawkę szkolną

Blisko 60% rodziców planuje przeznaczyć na szkolną wyprawkę nie więcej niż 500 zł, jednak to dość optymistyczne założenia


Dla kogo szkolna wyprawka?


Z analiz Okazje.info wynika, że zdecydowana większość rodziców, szukających w serwisie szkolnej wyprawki, posiada jedno dziecko w wieku szkolnym (93%). Najczęściej są to dzieci rozpoczynające dopiero naukę, czyli uczniowie klas 1-3 (37%). Co czwarte dziecko, którego rodzic szukał wyprawki w Internecie, jest uczniem gimnazjum. Jedynie 22% stanowią uczniowie liceum. Oznaczać to może, że młodzież licealna o swoje szkolne przybory dba w większości przypadków sama lub też nie odświeża ich tak często jak młodsze pokolenie.

fot. mat. prasowe

Zmiana kosztów wyprawki szkolnej wg respondentów

Respondenci są zgodni co do tego, że koszty wyprawki szkolnej z roku na rok są coraz wyższe


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: