eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Informatycy to już przeszłość?

Informatycy to już przeszłość?

2015-08-12 00:20

Informatycy to już przeszłość?

Informatycy to już przeszłość? © Claudia Paulussen - Fotolia.com

Programista, architekt, analityk, administrator sieci – specjalizacja w IT w ostatnich latach pogłębiła się i obecnie mamy do czynienia z nowymi i zupełnie odmiennymi od siebie zawodami. Powiew przyszłości zapowiadają zaś specjaliści ds. wdrożeń beacon czy inżynierowie ds. rozwiązań analizy mowy. Pojęcie informatyk na rynku pracy odchodzi do lamusa. Osoby zajmujące się zawodowo obszarem IT cenią sobie odrębność specjalizacji, jednak dla wielu osób spoza branży nazewnictwo stanowisk jest obce. Z kim więc współpracujemy? Jacy specjaliści są odpowiedzialni za wsparcie działalności niemalże każdego przedsiębiorstwa na świecie?

Oprogramowanie

 • Programista
 • Architekt
 • Tester
 • Analityk

Programy specjalistyczne wykorzystywane do zarządzania zasobami firmy, aplikacje mobilne czy nawet proste gry na portalach społecznościowych są wynikiem działań specjalistów z obszaru oprogramowania.
Programiści i architekci zdecydowanie należą do uprzywilejowanej grupy zawodowej, tworzącej rozwiązania IT niezbędne każdej firmie. Ciekawą drogą rozwoju dla dobrego programisty może być stanowisko „etycznego hakera ”. Osławieni w latach 90-tych włamywacze komputerowi obecnie są cenionymi pracownikami umożliwiającymi weryfikację bezpieczeństwa i niezawodności wdrażanych systemów informatycznych” – twierdzi Bogumiła Pieńkowska-Falba, konsultantka HRK ICT.

Na pograniczu IT i działów biznesowych pracują analitycy IT. Osoby z wykształceniem technicznym odpowiedzialne są za sprawną komunikację i przełożenie potrzeb biznesu na język nowoczesnych technologii.

Infrastruktura

 • Administrator
 • Inżynier wdrożeniowy
 • Analityk

Administratorzy sieci, inżynierowie wdrożeniowi odpowiedzialni są za poprawne działanie sprzętu i przystosowanie go do danego oprogramowania.

To jak dane rozwiązania działają w konkretnym przedsiębiorstwie jest zasługą wewnętrznych administratorów. Warto zwrócić uwagę jak olbrzymia odpowiedzialność się kryje za tym zawodem – nawet kilkuminutowa awaria systemu może dla firmy skończyć się wielomilionowymi stratami.

Powiew przyszłości

 • Architekt rozwiązań Business Intelligence
 • Specjalista ds. wdrożeń rozwiązań beacon
 • Inżynier ds. rozwiązań Speech Analytics

Wraz z ciągłym rozwojem technologii IT rośnie liczba możliwych specjalizacji i powstają zupełnie nowe stanowiska pracy. Rozwiązania biometryczne związane z bezpieczeństwem mogą się wiązać z badaniem linii papilarnych, tęczówki, ale nawet zapachu czy układu naczyń krwionośnych. Specjaliści odpowiedzialni za rozwój rozwiązań IT umożliwiających określenie pewnych cech biometrycznych i zweryfikowanie ich, pełnią niezastąpioną rolę w obszarze bezpieczeństwa. Innym istotnym trendem są wdrożenia rozwiązań związanych z analizą mowy – pomagające odnaleźć ważne dane w tysiącach nagrań głosowych lub nawet na bieżąco określić nastawienie rozmówcy np. podczas składania oferty handlowej.
„W IT do obszarów przyszłościowych obecnie się zalicza bezpieczeństwo. Tutaj na interesujący rozwój zawodowy będą mogli liczyć eksperci, specjaliści, inżynierowie i architekci w obszarze rozwiązań biometrycznych. Poza tym dynamicznie rozwijać się obszar związany z analizą dużych wolumenów danych czyli inżynieria danych – przykładowo architekt rozwiązań Big Data będzie z pewnością pożądanym pracownikiem. Cenieni będą również specjaliści ds. wdrożeń rozwiązań Beacon oraz inżynierowie ds. rozwiązań Speech Analytics szczególnie w centrach obsługi (call/contact centre). Ważny też będzie obszar Internetu rzeczy ” – prognozuje Konrad Witek, lider zespołu HRK ICT.

fot. Claudia Paulussen - Fotolia.com

Informatycy to już przeszłość?

Pojęcie "informatyk" znika rynku, w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie zbyt ogólne.


SŁOWNICZEK
 • Haker – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach IT, często znająca wiele języków programowania, a także systemów operacyjnych. Do naczelnych wartości takiej osoby należy wolność dostępu do wszelkiej wiedzy.
 • Business Intelligence (analityka biznesowa) – proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.
 • Beacon – przypisywanie cyfrowych informacji, fizycznym przedmiotom.
 • Speech Analytics (analiza mowy) – współczesne oprogramowanie do analizy mowy pozwala zbierać i analizować informacje z rozmów.
 • Internet rzeczy – określenie wskazujące na zwiększenie zastosowań sieci - umożliwia on obecnie nie tylko komunikację między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.