eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 32/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 32/2015

2015-08-08 17:12

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 31/2015

  • Ruszyły prace związane z nowymi regulacjami dotyczącymi unijnego funduszu ratunkowego. Ma on chronić kraje spoza strefy euro przed ewentualnymi kosztami wynikającymi z pomocy państwom w kryzysie. Dotąd z takiej pomocy skorzystały już Irlandia i Portugalia, a ostatnio - w połowie lipca – także Grecja. To rozwiązanie gwarantuje, że państwa spoza eurolandu nie poniosą strat finansowych w przypadku, gdyby kraj korzystający z takiej pomocy nie zwrócił otrzymanych pieniędzy.
  • W Słowenii najubożsi obywatele mogą składać wnioski o umorzenie części swego prywatnego zadłużenia. Według szacunków do tego kwalifikuje się około 100 tys. ludzi. Działania te dotyczą osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne z tytułu długów zaciągniętych przed rokiem 2014. Nie dotyczy jednak dłużników, którzy ogłosili swą upadłość konsumencką. Umorzenie będzie aktem jednorazowym, bez możliwości jego powtórzenia. Umorzeniu będą podlegały opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, opłaty za przedszkola i posiłki w stołówkach szkolnych, a także za składki na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Mają też być anulowane przez banki należności za prowadzenie konta i inne usługi.
  • Jak dotąd nie udało się rozwiązać sporu niemieckiego rządu Niemieckiego z Brukselą. W korespondencji podtrzymał on swoje stanowisko twierdząc, że przepisy o płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców są zgodne z unijnym prawem. Jednak równocześnie zadeklarował gotowość do rozmów. aby znaleźć kompromis. Niemcy zostali upomniani przez Brukselę. Upomnienie to początek postępowania o naruszenie prawa UE. Jeśli ono nie przyniesie skutku, to sprawa trafi przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.
  • Według MFW sankcje nałożone przez państwa zachodnie na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim i aneksją Krymu mogą zmniejszyć jej produkt krajowy brutto nawet o 9 proc. Jednak raport organizacji stwierdza, że są oznaki stabilizacji po perturbacjach spowodowanych zachodnimi sankcjami finansowymi i rosyjskimi kontrposunięciami. Eksperci MFW przewidują długofalowy wpływ braku dostępu do rynków finansowych i nowych technologii na rosyjską gospodarkę. Na sytuację gospodarczą Rosji i jej budżetu będzie miała duży negatywny wpływ sytuacja na światowych rynkach paliw (niskie ceny ropy). Raport MFW przewiduje jednak w perspektywie średnioterminowej MFW przewiduje jednak osiągnięcie przez Rosję "słabego" wzrostu gospodarczego na poziomie 1,5 proc. W przyszłym roku ma on wynieść 0,2 proc. (po tegorocznym spadku PKB o 3,4 proc.,). Analitycy wśród czynników wpływających na odzyskiwanie dynamiki wzrostowej widzą: tani rubel (wzrost konkurencyjności rosyjskich towarów na światowych rynkach), wzrost popytu i normalizacja wewnętrznej sytuacji finansowej.
  • Minister finansów Francji skrytykował propozycję niemieckiego ministra Wolfganga Schaeublego, by zezwolić na tymczasowe wyjście zadłużonej Grecji ze strefy euro. Zdaniem Francuza byłoby to niezgodne z podstawową zasadą unii walutowej.
  • Praktycznie zakończone zostały negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i Wietnamem. Trwały one prawie 2,5 roku. Umowa zostanie podpisana prawdopodobnie jesienią i zniesie większość ceł. Wietnam zniesie 65 proc. ceł importowych z UE, reszta będzie stopniowo zdejmowana w ciągu 10 lat. W przypadku UE jest to rozłożone na 7 lat" . Wietnam należy do strefy wolnego handlu ASEAN, stąd polskie firmy mogą wchodzić do całego regionu.
  • Ukrainie grozi ostry kryzys energetyczny. Już teraz gromadząc zapasy na zimę musi maksymalnie zwiększyć zakupy gazu z UE oraz wznowić negocjacje o warunkach jego dostaw z Rosji. Ukrainie przed sezonem grzewczym brakuje przede wszystkim węgla i gazu. Przed zimą powinna zgromadzić w podziemnych zbiornikach 19 mld metrów sześciennych gazu.
  • Wśród analityków panuje opinia, że unijnym krajem, który może rozważać opuszczenie strefy euro są Włochy. Kraj ten odnotował w sumie tylko 4,6-procentowy wzrost od czasu wejścia do strefy euro 16 lat temu...
  • Rosja może liczyć na pomoc Francji w odbudowie kontaktów z Unią Europejską. Zapewnienie takie zostało opublikowane po zawarciu ugody w sprawie unieważnienia kontraktu na dostawę do Rosji okrętów klasy Mistral przez Francję.
  • Imigracja z Afryki staje się coraz poważniejszym problemem Unii Europejskiej. Komisja Europejska odblokowała 20 mln euro na pomoc Francji w rozwiązywaniu problemów związanych z imigracją. To pierwsza rata z programu, który ma kosztować 266 mln euro. Wielka Brytania otrzymała już w kwietniu 27 mln euro na ten cel.
  • Negocjacje w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji mają zostać uzgodnione do końca sierpnia. Jego wartość ma wynieść 86 mld euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DZIESIĘĆ KATEGORII, DZIESIĘĆ ZWYCIĘSTW: AUDI ZDOMINOWAŁO "AUTO CONNECT TROPHY"

Systemy infotainment, connectivity i wsparcia kierowcy autorstwa Audi, są doskonale odbierane przez kierowców. Potwierdził to plebiscyt "Auto connect Trophy 2015", przeprowadzony wśród czytelników niemieckiej gazety Auto Zeitung. We wszystkich dziesięciu kategoriach, w których w zestawieniu znalazł się system Audi, zawsze zajmował on pierwsze miejsce. Wiele z tych systemów montuje się w nowym Audi Q7 i w rodzinie nowego Audi A4...

W plebiscycie „Auto connect Trophy 2015” zorganizowanym przez Auto Zeitung we współpracy z magazynem connect, bezapelacyjnie wygrywa Audi. Nowe Audi Q7 zwyciężyło w kategorii „Najlepiej skomunikowane auto”, zdobywając aż 40,6 procent wszystkich głosów. Zajmujący drugie miejsce konkurent, dostał zaledwie 14,9 procent głosów. Na życzenie, Nowe Q7 oraz nowa generacja A4, mogą zostać wyposażone w wiele najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Niektóre z nich również zajęły pierwsze miejsca w plebiscycie przygotowanym przez Auto Zeitung.

Audi MMI touch wygrało w kategorii „Koncepcje obsługi i wskaźników“, zdobywając 38,8 procent głosów. W kategorii „Sterowanie głosowe“, obsługa głosowa rozpoznająca polecenia wydawane naturalnym głosem ludzkim, dostała 38,1 procent głosów czytelników. System nagłaśniający Bang & Olufsen Advanced Sound System z dźwiękiem w formacie 3D dającym bardzo przestrzenne wrażenie, wygrał w kategorii „Audio-Sound-System“ otrzymując 48,8 procent głosów – był to najlepszy wynik w tym plebiscycie.

Adaptacyjny tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control z asystentem korków – kolejna opcja w nowym Audi Q7 i w rodzinie nowego A4 – podczas jazdy w korkach wyręcza kierowcę nie tylko w przyspieszaniu i w hamowaniu, ale też w manewrowaniu kierownicą.

Czytelnicy oddali na ten system 46,1 procent głosów, oceniając go jako najlepsze wsparcie kierowcy w korkach. Asystent skręcania z kolei, zdobył dla Audi pierwsze miejsce w kategorii „Wsparcie kierowcy/bezpieczeństwo“, gromadząc 25,2 procent głosów.

Audi virtual cockpit wygrało w kategorii „System nawigacji“. Ten w pełni cyfrowy zestaw wskaźników montuje się już w nowym Audi Q7, w Audi TT, Audi R8 i w modelach A4 nowej generacji.

Trzy kolejne, indywidualne zwycięstwa potwierdziły pełen triumf Audi w plebiscycie „Auto connect Trophy“. Hotspot Audi został wybrany najlepszym tego typu rozwiązaniem w kategorii „InCar-Hotspot“. Jako element składowy nawigacji MMI Navigation plus dostępny jest we wszystkich rodzinach modelowych czterech pierścieni. Audi phone box, służący do bezprzewodowej transmisji danych, zwyciężył w kategorii „Integracja telefonu“. Natomiast Audi Konfigurator App dla urządzeń mobilnych, wygrał w kategorii „Producent aplikacji“, zdobywając 31,6 procent głosów.

newsrm.tv

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: