eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności VII 2015

Polskie firmy: portfel należności VII 2015

2015-08-07 13:14

Polskie firmy: portfel należności VII 2015

Rośnie odsetek przeterminowanych należności © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Lipcowy odczyt Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP) przyniósł bardzo dobre wieści. Wprawdzie jest nieco gorzej niż poprzednio, ale 89,1 punktu to ciągle wynik dający powody do zadowolenia - to piąte, najwyższe wskazanie w całej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, które już od sześciu lat realizowane jest przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i KRD BIG S.A.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności IV 2015

Przyglądając się silnemu związkowi pomiędzy INP i dynamiką produktu krajowego brutto, można mieć nadzieję, że sytuacja w obszarze należności wciąż będzie działała w kierunku przyspieszenia wzrostu. Pozytywne oddziaływanie wysokich wartości INP na wzrost gospodarczy wskazuje też, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu gospodarczego, które w 2014 r. zaczęło spadać, a z początkiem nowego roku wzrosło, może po raz kolejny nieznacznie przyspieszyć.

STABILNA GOSPODARKA SPRZYJA STABILIZACJI SPŁYWU NALEŻNOŚCI


Niewielki spadek wartości wskaźnika w bieżącym badaniu jest odzwierciedleniem spadku prawie wszystkich jego komponentów. W trzecim kwartale 2015 w kierunku spadku INP w największym stopniu oddziaływało wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na należności. Pogorszenie nastrojów odnotowano również w obszarze prognozy spływu należności. Należy jednak pamiętać, że wszystkie komponenty INP są na poziomie powyżej długookresowej średniej. Negatywne zmiany wskazują zatem na spadek optymizmu, jednak nie oznaczają negatywnych ocen. Jedynym obszarem, w którym obserwowany był wzrost optymizmu względem poprzedniego kwartału jest zagrożenie związane z występowaniem zatorów płatniczych.

Badanie przeprowadzone w lipcu 2015 r. wskazuje na symboliczne pogorszenie bieżącej oceny portfela należności polskich przedsiębiorstw. Przewaga firm deklarujących, że albo nie obserwują jakichkolwiek problemów z odzyskiwaniem należności albo problemy te się zmniejszają nad firmami, które deklarują wzrost problemu opóźnień w otrzymywaniu należności wynosi obecnie 28,5 pp., podczas gdy w poprzednim kwartale wynosiła ona 28,9 pp. Zwiększyła się grupa firm, w których problem egzekwowania należności pozostaje stabilny (zmiana z 41,8% do 46,3%). Utrzymujący się od ponad roku wzrost gospodarczy ustabilizował sytuację w obszarze należności. Przedsiębiorstwa operują teraz w bardziej stabilnym otoczeniu i w konsekwencji nie doświadczają gwałtownych wahań związanych ze spływem należności.

Szczególnie dobrym sygnałem dla gospodarki jest kolejny spadek odsetka firm, które deklarują, że problem opóźnień dotyka je w coraz większym stopniu. Warto pamiętać, że takie firmy zdecydowanie częściej narażone są na bankructwo, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku kolejne przedsiębiorstwa.

Prognoza spływu należności również nieznacznie pogorszyła się względem poprzedniego kwartału. Korzystnym sygnałem dla gospodarki jest zmniejszający się udział przedsiębiorców, którzy spodziewają się wzrostu problemów z należnościami w nadchodzących miesiącach. Obecnie jedynie 12,6% wszystkich firm deklaruje taką sytuację, co stanowi drugi najniższy wynik w historii. Stabilizacja w obszarze należności jest bardzo dobrym sygnałem i wskazuje, że z tego kierunku nie należy oczekiwać zagrożenia dla wzrostu gospodarczego.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) na poziomie 89,1 pkt oznacza decydowanie pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki.


SYMBOLICZNY WZROST ODSETKA PRZETERMINOWANYCH NALEŻNOŚCI


W lipcu 2015 r. odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw nieznacznie wzrósł – z 22,7% do 23,1%. Obserwowany poziom opóźnień jest wciąż bardzo umiarkowany, na co wskazuje odsetek opóźnień o ponad 2 pp. niższy od długookresowej średniej z badania. Wprawdzie względem poprzedniego badania nieznacznie zwiększył się udział firm mających w portfelu co najmniej 50% przeterminowanych faktur (obecnie stanowią one 14,3% ogółu przedsiębiorstw mających problem z opóźnieniami), to jednak w dalszym ciągu bardzo znaczący odsetek firm deklaruje, że opóźnienia stanowią co najwyżej 10% wszystkich opóźnionych płatności (30,1%). W świetle dobrych wyników finansowych polskich przedsiębiorstw dane te pozwalają oczekiwać, że opóźnienia w otrzymywaniu należności nie będą przekładały się na sytuację przedsiębiorstw w średnim okresie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: