eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 13 miesięcy – tyle trwa rok polskiego przedsiębiorcy

13 miesięcy – tyle trwa rok polskiego przedsiębiorcy

2015-08-05 09:30

13 miesięcy – tyle trwa rok polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy pracują dłużej niż pracownicy najemni ©  BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pracodawcy i pracujący na własny rachunek pracują średnio o blisko 4 godziny tygodniowo dłużej niż pracownicy najemni – wynika z danych GUS. I od lat pod tym względem zmienia się niewiele, choć obie grupy spędzają mniej czasu w firmie niż 10 lat temu.
Główny Urząd Statystyczny co kwartał publikuje dane o średnim tygodniowym czasie pracy. Praktycznie z każdego takiego badania wynika, że pracodawcy i pracujący na własny rachunek – a więc przedsiębiorcy – pracują dłużej niż osoby zatrudnione u innych.

Przedsiębiorcy pracują dłużej


Z danych GUS od lat wynika, że I kwartał każdego roku jest najbardziej spokojnym okresem zarówno dla prowadzących firmy, jak i dla pracowników najemnych. W tym okresie obie grupy spędzają najmniej czasu w swoich przedsiębiorstwach. Jak wynika z danych, w I kw. 2015 r. pracodawcy i pracujący na własny rachunek spędzali w swoich firmach średnio 39,6 godzin tygodniowo, podczas gdy pracownicy najemni – 38,8 godzin.

Pierwsze kwartały kolejnych lat to także okresy, kiedy różnica pomiędzy średnim czasem pracy przedsiębiorców a pracowników najemnych jest najmniejsza. Jednak mimo wszystko taka różnica występuje i to na niekorzyść prowadzących firmy, którzy prawie zawsze pracują dłużej niż pracujący dla kogoś (tylko raz, w I kw. 2006 r., zdarzyło się, że tygodniowy czas pracy osób prowadzących własne biznesy, był krótszy niż pracowników najemnych).

Pierwszy kwartał jest okresem odpoczynku, bo już kolejne przynoszą ze sobą wydłużenie tygodniowego czasu pracy. Tyle że o ile w przypadku pracowników najemnych są to stosunkowo niewielkie wartości (zwykle o godzinę, maksymalnie o dwie godziny tygodniowe), to w przypadku pracujących na własny rachunek i pracodawców te różnice sięgają trzech, a nawet czterech godzin tygodniowo. Jeszcze więcej czasu przedsiębiorcy spędzają w pracy w lecie – ich tydzień pracy trwa wtedy średnio nawet 46 godzin, podczas gdy w przypadku pracowników najemnych rzadko przekracza on 40 godzin.

fot. mat. prasowe

Średni czas pracy w tygodniu w godzinach

Najspokojniejszym okresem, zarówno dla pracowników najemnych, jak i przedsiębiorców są pierwsze trzy miesiące roku.


3,7 godziny robi różnicę


Ze względu na różnice w czasie pracy pomiędzy poszczególnymi kwartałami, konieczne jest uśrednienie danych, aby zobaczyć, jak długo pracują obie grupy. Wtedy okazuje się, że średni miesięczny czas pracy pracujących i pracodawców w roku 2014 wyniósł 42,5 godzin, a pracowników – najemnych 38,8 godzin. Różnica wynosi więc 3,7 godzin tygodniowo.

Pozornie to niedużo, bo oznacza to, że przedsiębiorcy w firmach pracują o nieco ponad 0,7 godzin dziennie dłużej niż osoby, których zatrudniają (przy 5-dniowym tygodniu pracy). Jeśli jednak tę różnicę pomnożyć przez liczbę tygodni (rok ma 52 tygodnie) i następnie podzielić przez tygodniowy czas pracy pracowników najemnych, okazuje się, że przedsiębiorcy pracują o prawie 5 tygodni rocznie dłużej. A 5 tygodni to ponad miesiąc. Innymi słowy – pracodawcy i pracujący na własny rachunek pracują 13 miesięcy w roku.

fot. mat. prasowe

Różnica pomiędzy czasem pracy pracodawców i pracujących na własną rękę a pracowników najemnych

Niezależnie od pory roku pracujący na własną rękę spędzają w pracy więcej czasu niż pracownicy najemni.

fot. mat. prasowe

Średni czas pracy w tygodniu w godzinach

Statystyki GUS dowodzą, ze w ciągu ostatnich 10 lat czas pracy obu grup pracujących nieco się skrócił.


Marek Siudaj

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.