eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 31/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 31/2015

2015-08-02 20:44

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 30/2015

  • Ceny ropy spadły do poziomu najniższego od prawie czterech miesięcy. Przyczyną jest znaczna przecena na chińskiej giełdzie. Wg ocen analityków istnieje nawis podażowego na globalnym rynku ropy, który ma decydujący wpływ na spadek cen o połowę na przestrzeni ubiegłego roku. OPEC i Rosja poinformowały, że nie zmniejszą wydobycia ropy naftowej, mimo spadków jej cen.
  • Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) poinformował, że zamknął pierwsze półrocze stratą w wysokości 50,1 mld franków. To skutek spadku wartości jego rezerw w walutach obcych, których kurs wobec franka znacznie się obniżył.
  • Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. W ocenie ekspertów poprawia się sytuacja na rynkach pracy i nieruchomości w USA. Jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy zostaną podniesione stopy procentowe.
  • W Egipcie ukończono budowę Nowego Kanału Sueskiego. Biegnie on równolegle do powstałego 145 lat temu pierwszego kanału. Egipski rząd ma nadzieję, że będzie to istotny czynnik wpływający na zdynamizowania egipskiej gospodarki. Wpływy Egiptu z eksploatacji obecnego Kanału Sueskiego wynoszą około 5 mld USD rocznie. W założeniach nowy kanał, pozwoli na ruch większych statków w obu kierunkach i teraz wpływy do budżetu z tego tytułu wzrosną do 15 mld USD w roku 2023. Koszty całej inwestycji szacuje się na 8 mld USD. Planuje się, że w pobliżu Kanału Sueskiego będzie zlokalizowana specjalna strefa przemysłowo-logistyczna. Optymistyczne prognozy zakładają, że w przyszłości ona zapewnić jedną trzecią wpływów gospodarczych kraju.
  • Według Banku Rosji rezerwy walutowe Rosji wzrosły do 358,3 mld USD. Na rosyjskie rezerwy walutowe składają się płynne aktywa, środki walutowe i złoto. Rosyjski rząd podjął decyzję, że obecnie nie będzie zwiększać swoich rezerw walutowych. Bank Centralny wstrzymał zakup walut, które trafiały do funduszy rezerwowych.
  • Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2015 r. wzrósł o 2,3 proc. r/r. W I kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,6 proc. r/r.
  • Po upadku koncepcji budowy magistrali gazowej South Streem powstał projekt Turkish Stream (Turecki Potok). Mimo optymistycznych zapowiedzi opóźniają się terminy podpisania porozumienia międzyrządowego między Rosją i Turcją.
  • Zagraniczne aktywa Iranu zamrożone w ramach sankcji Zachodu (program nuklearny Teheranu) okazały się znacznie mniejsze. Przy okazji ostatnich negocjacji okazało się, że wynoszą one 29 mld USD.
  • Rząd kubański zwrócił się do hiszpańskich przedsiębiorców (wielu z nich działa od lat na Kubie), z propozycją włączenia się w realizację ok. 250 przedsięwzięć inwestycyjnych szacowanych na ok. 8 mld euro.
  • Władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) poinformowały, że zaakceptowały udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi 17 mld USD.
  • W pierwszej połowie roku Volkswagen wyprzedził Toyota Motor Corp. pod względem globalnej sprzedaży. Wiele wskazuje na to, że niemiecki koncern zdobędzie pozycję lidera trzy lata przed planowanym terminem. Toyota poinformowała, że do końca czerwca sprzedała 5,02 milionów pojazdów, natomiast Volkswagen ogłosił, że sprzedał w tym czasie 5,04 milionów aut.
  • W Turcji II kwartale br dochody z turystyki spadły o 7,73 mld USD (o 13,8 proc. r/r). To konsekwencja wzrastającego ryzyka związanego z możliwymi atakami Państwa Islamskiego (IS) oraz innymi zagrożeniami geopolitycznymi (w tym konsekwencjami słabnięcia rosyjskiej gospodarki). W pierwszym półroczu do Turcji przyjechało z Niemiec - ok. 2 mln turystów. W czołówce są też Rosjanie (1,45 mln) i Brytyjczycy (ok. 950 tys.). Spadła zaś w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba turystów z Francji i Włoch. Niepokoi spadek turystów z Rosji, bo w tym samym okresie w roku ubiegłym z Rosji przyjechało ok. 2 mln turystów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DOLAR WSKAZUJE SŁABEUSZY

Trwający od trzech dni rajd dolara sugeruje powrót dominującej tendencji na rynku walutowym. Amerykańską walutę wspiera nie tylko perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed, ale także inne czynniki, jak choćby przecieki dotyczące odroczenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziału w programie pomocy dla Grecji do czasu uzgodnienia pakietu reform oraz podjęcia przez wierzycieli decyzji o restrukturyzacji długu.

Silny dolar negatywnie wpływa na notowania surowców. Wtorkowy skok cen ropy naftowej, będący efektem informacji o spadku zapasów w USA, od czwartku jest wyraźnie korygowany. Mocno w dół poszły też notowania kontraktów na miedź.

Choć cierpią na tym także waluty krajów surowcowych, to jednak silnie w ostatnich dniach na wartości traciły złoty, czeska korona oraz euro i duńska korona. Słabną także inne waluty naszego regionu, rumuńska, węgierska i bułgarska.

Kapitał na rynku długu przesuwa się wyraźnie w kierunku obligacji krajów o najwyższej wiarygodności, co można odczytać jako sygnał rosnącej niechęci do ryzyka. Nie widać tego na giełdach akcji, poza chińską i warszawską.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: