eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Centra handlowe zatrudniają 400 tys. Polaków

Centra handlowe zatrudniają 400 tys. Polaków

2015-08-02 00:33

Centra handlowe zatrudniają 400 tys. Polaków

Centrum handlowe © .shock - Fotolia.com

W polskim sektorze nieruchomości handlowych zatrudnienie znajduje już niemal 400 tys. osób - wynika z szacunków przedstawionych przez Polską Radę Centrów Handlowych (PRCH) oraz Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC). Taki wynik plasuje nasz kraj na czwartej pozycji w Europie, przed Hiszpanią i Włochami, czyli państwami, w których ilość powierzchni handlowej jest większa.

Przeczytaj także: Rynek handlowy z potencjałem

Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki opublikowane przez Eurostat, handel detaliczny to trzeci pod względem liczby zatrudnianych pracowników sektor w Unii Europejskiej, dający pracę niemal 9 procentom wszystkich obywateli UE w wieku 15-64 lata (dane dla 28 Państw UE, bez Chorwacji) i oferujący aż 18,7 mln miejsc pracy. Takie wyniki - jak podkreśla Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC) w raporcie „The Socio-Economic Contribution of European Shopping Centres” - oznaczają, że sektor sprzedaży detalicznej odpowiada za 1 na każde 11 miejsc pracy w całej Europie.

Jak wskazują dane zebrane przez ICSC, główną siłą w europejskim sektorze handlowym są panie, które stanowią ponad 62% wszystkich zatrudnionych. Branża ta ma również dużo do zaoferowania młodym pracownikom oraz tym, którzy legitymują się niezbyt wysokimi kwalifikacjami. Według danych Eurostatu ponad 16% zatrudnionych w wieku 15-24 lat znajduje swoją szansę w handlu detalicznym.

Ponadto z danych opracowanych przez ICSC wynika, że 4,2 mln pracowników sprzedaży detalicznej w Europie znajduje zatrudnienie bezpośrednio w centrach handlowych. Jednakże dane te tylko częściowo obrazują wpływ, jaki obiekty handlowe mają na całość gospodarki.
„Z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że średniej i dużej wielkości centra handlowe zatrudniają dziś od 1 tys. do ponad 2 tys. osób. Oprócz pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez właściciela centrum handlowego, dewelopera oraz w placówkach handlowo-usługowych obecnych w obiekcie, zatrudnienie wielu osobom oferują firmy zaangażowane pośrednio w powstanie i późniejszą działalność centrum jak np. firmy budowlane, dostawcy, firmy technologiczne, ochroniarskie, marketingowe czy sprzątające” – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zatrudnienie w polskich centrach handlowych na tle innych krajów Europy


W Polsce funkcjonuje obecnie 456 centrów handlowych. Według danych PRCH oraz ICSC w sektorze centrów handlowych w Polsce zatrudnionych jest ponad 377 tys. pracowników. Wynik ten plasuje nas w skali europejskiej przed takimi państwami jak Włochy i Hiszpania, które notują odpowiednio 326 tys. oraz 318 tys. osób zatrudnionych w centrach handlowych i sektorach związanych z działalnością tych obiektów. Fakt ten jest o tyle zaskakujący, iż w wyżej wymienionych krajach zarówno łączna powierzchnia centrów handlowych jak i ich liczba znacznie przewyższa wielkość rynku w Polsce. Nasz kraj pod względem liczby zatrudnienia w sektorze wyprzedzają jedynie takie państwa europejskie jak Wielka Brytania (862 tys.), Niemcy (680 tys.) oraz Francja (515 tys.).

fot. .shock - Fotolia.com

Centrum handlowe

W polskim sektorze nieruchomości handlowych zatrudnienie znajduje już niemal 400 tys. osób - wynika z szacunków przedstawionych przez Polską Radę Centrów Handlowych


„Pod względem struktury rynku, wielkości obiektów oraz podziału na formaty rynek polski, hiszpański i włoski mają w sobie wiele cech wspólnych. W Polsce mamy obecnie 456 centrów handlowych (452 w chwili opracowywania raportu), o łącznej powierzchni handlowej ponad 10 mln mkw.. W Hiszpanii funkcjonuje 517 obiektów handlowych o powierzchni ponad 13 mln mkw., we Włoszech 838 obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 15,5 mln mkw. Różnice w zatrudnieniu mogą być spowodowane sytuacją ekonomiczną tych państw jak i ograniczeniami związanymi z handlem w niedzielę, które stosowane są we Włoszech i Hiszpanii, wpływając na działalność całego sektora oraz zmniejszając potencjalną grupę osób zatrudnionych w centrach handlowych” – wylicza Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: