eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Teneryfa prawie 400 złotych droższa

Wakacje 2015: Teneryfa prawie 400 złotych droższa

2015-07-28 12:12

Wakacje 2015: Teneryfa prawie 400 złotych droższa

Teneryfa © a_mikhail - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mamy najświeższą, cotygodniową analizę ofert cenowych proponowanych przez działających na polskim rynku touroperatorów. Tym razem TravelDATA przyjrzała się wyjazdom organizowanym w trzecim tygodniu sierpnia, a więc u schyłku wysokiego sezonu. Najświeższe statystyki pokazują m.in., że największe podwyżki względem minionego roku zanotowały wyprawy na Teneryfę. Z kolei tańsze są destynacje uznawane obecnie za niezbyt stabilne, a więc Tunezja Kontynentalna oraz kierunki greckie.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Po pierwszych pięciu miesiącach tego roku, w których nastąpiło niespodziewane zahamowanie pozytywnych trendów w sprzedaży detalicznej, Polacy powrócili w czerwcu do energiczniejszych zakupów. O blisko 4 procent wzrosła w nim sprzedaż detaliczna (w okresie styczeń- kwiecień jej dynamika wyniosła średnio zero), a o prawie 20 procent wzrosła będąca wcześniej w stagnacji liczba rejestracji nowych samochodów. Zdecydowanie lepsza niż w kilku wcześniejszych miesiącach stała się też sprzedaż zagranicznych wycieczek.


Należy jednak pamiętać, że sprzedaż w biurach podróży odzwierciedla jedynie część wypoczynkowych wojaży, w których uczestniczą Polacy. Coraz częściej i chętniej korzystają oni z możliwości jakie stwarzają nowe trasy tanich linii. Kierunków wakacyjnych nieustannie przybywa, a częstotliwość przelotów wzrasta. W tym roku zaplanowano prawie 40 procentowy przyrost liczby miejsc w samolotach kursujących na kierunkach turystycznych, ale ku zaskoczeniu samych przewoźników, popyt na nie przeszedł ich wszelkie oczekiwania. Wskaźniki wypełnienia, które były już bardzo wysokie w zimie i przed głównym sezonem, w czerwcu i lipcu miejsc mocno zbliżyły się do 100 procent. Rezultatem jest bardzo wysoki wzrost cen w tanich liniach, który często przekracza 50 procent.

W tym tygodniu nastąpiła nawet dość niezwykła dla turystycznego rynku sytuacja, gdy ceny przelotów na tych samych trasach u tanich przewoźników stały się po raz pierwszy w historii kosztowniejsze od oferowanych w systemach rezerwacyjnych cen przelotów czarterowych (więcej o tym w końcowej części materiału). Tak wielki sukces tras turystycznych, przy jednocześnie słabej sprzedaży połączeń krajowych, może doprowadzić nawet do sytuacji, gdy zwolennicy szybszego ich rozwoju znajdą się w kierownictwach tanich linii w większości.

Do jakich i jak szybkich zmian może to doprowadzić może świadczyć przykład Teneryfy, a zwłaszcza Gran Canarii gdzie już w drugim sezonie po uruchomieniu tanich połączeń liczba ich klientów tanich linii przekroczy liczbę turystów przewożonych lotami czarterowymi. Biorąc takie okoliczności pod uwagę wcale nie dziwi wstrzemięźliwość instytucjonalnych inwestorów wobec niedawno proponowanej emisji akcji największego polskiego przewoźnika czarterowego, czyli Enter Air.

2. Kolejny wniosek z tej sytuacji jest taki, że turystyka wyjazdowa rozwija się jednak w naszym kraju znacznie szybciej niż wskazywałyby na to dane z niektórych źródeł. Przy tym wzrost ten może być bardziej trwały niż się jeszcze do niedawna wydawało, w tym również wobec coraz większej narastającej społecznej dyskusji i rosnącej świadomości, że płace w Polsce pozostały stanowczo zbyt daleko w tyle za szybkim rozwojem gospodarczym kraju, jak również wobec licznych raportów globalnych banków inwestycyjnych coraz mocniej akcentujących kwestię dużego niedowartościowania złotego.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w sierpniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Gran Canaria, Bułgaria oraz Tunezja Kontynentalna.


Temat perspektyw turystyki wyjazdowej jest złożony i w dłuższej perspektywie wielowariantowy, ale z ryzykiem niewielkiego błędu można założyć, że dwóch najbliższych latach (2016 -2017) lotniczej turystyce wyjazdowej przybędzie 700 tysięcy nowych klientów. Jak się nimi podzielą główni gracze na naszym rynku zobaczymy. Pewne wskazówki może dać już najbliższy sezon zimowy oraz nowa siatka połączeń tanich linii na najbliższy sezon letni. Do różnych aspektów tego ciekawego tematu będziemy jeszcze niejednokrotnie wracać.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać na początku sierpnia LATO 2015 ?

Podobnie jak ostatnio, Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Turcja Egejska to kierunki, które są obecnie najbardziej opłacalne cenowo.


 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: