eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2015 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2015 r.

2015-07-21 12:42

Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2015 r.

Duże strategiczne transakcje M&A na rekordowym poziomie © airdone - Fotolia.com

I połowa bieżącego roku bardzo dobrze zapisała się w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Z najnowszych danych zawartych w raporcie M&A Index kancelarii Allen & Overy wynika, że rynki zachowują się aktywnie, a badany okres został zdominowany przez duże transakcje o strategicznym znaczeniu. Najbardziej dynamicznym rynkiem pozostają Stany Zjednoczone, na które przypada ponad 40% globalnych fuzji i przejęć. Wśród branż zdecydowanym liderem jest sektor TMT.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2015 r.

Statystyki firmy Mergermarket, analizującej transakcje, których wartość przewyższa 100 mln USD dowodzą, że w bieżącym roku wartość fuzji i przejęć zdołała o ponad 12% przekroczyć rekordowy poziom odnotowany w pierwszej połowie ubiegłego roku. Nie przeszkodził w tym nawet fakt, że liczba transakcji była istotnie mniejsza (7.393 wobec 8.756).

Widać zatem, że transakcje zawierano pomimo obaw związanych z konsekwencjami prognozowanego wyjścia Grecji z eurolandu, podwyżek stóp procentowych w USA oraz politycznych zawirowań na Bliskim Wschodzie.

Liderem rynku M&A nadal pozostają Stany Zjednoczone, na których terenie miało miejsce aż 42 % łącznej wartości transakcji dokonanych w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku (740,5 mld USD). Co istotne, na USA przypadło jednak zaledwie 28% z ogólnej liczby transakcji. Stało się tak w następstwie szeregu dużych, strategicznych transakcji, takich jak Ahold i Delhaize (28 mld USD), nabycie Times Warner Cable przez Charter Communications za 53,3 mld USD, czy też nabycie Altera przez Intel za 16 mld USD. Perspektywy dla USA na drugą połowę 2015 roku są dobre, o czym świadczy wydłużająca się kolejka fuzji i przejęć w różnych sektorach, w porównaniu z na przykład krótkotrwałym nagłym wzrostem w ubiegłym roku.
„Aktualnie w Polsce toczy się kilka interesujących procesów M&A, takich jak na przykład sprzedaż American Heart of Poland. Powinny być to duże transakcje. Pomimo tego da się jednak generalnie zauważyć spadkowy trend w zakresie liczby dużych fuzji i przejęć w naszym kraju. Zapowiada się niestety, że 2015 będzie najgorszym rokiem od wielu lat. Wpisuje się to w tendencję panującą w całej Europie Środkowo-Wschodniej, czyli spadku ilości i wartości transakcji M&A. Choć oczywiście są też wyjątki, jak choćby zakup na Słowacji przez Deutsche Telekom 49% akcji Slovak Telecom za ok. 900 mln euro, co było jak dotąd jedną z największych transakcji w regionie.” – komentuje Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

fot. airdone - Fotolia.com

Duże strategiczne transakcje M&A na rekordowym poziomie

Najbardziej dynamicznym rynkiem pozostają Stany Zjednoczone, na które przypada ponad 40% globalnych fuzji i przejęć. Wśród branż zdecydowanym liderem jest sektor TMT.


Jeśli chodzi o poszczególne sektory rynku w ujęciu globalnym, wyraźnym liderem jest TMT, który tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku zawarł 1.392 transakcji o łącznej wartości 397,8 mld USD. Aktywność tę napędza europejski sektor telekomunikacyjny, choć zaniepokojenie konsolidacją ze strony nowej komisarz UE ds. konkurencji, Margrethe Vestager, położyło się cieniem na części tych transakcji. Również spółki technologiczne, zwłaszcza w USA, odczuwają coraz większą presję, aby wydawać swoje zagraniczne rezerwy pieniężne, co jest kolejnym czynnikiem stymulującym transakcje M&A w tym sektorze. Jeśli chodzi o miejsce inwestowania środków pieniężnych, to szczególnie atrakcyjna staje się Wielka Brytania.

Ed Barnett, partner ds. korporacyjnych w Allen & Overy, mówi: „Przez ostatnie kilka lat jesteśmy świadkami wyłaniania się Londynu i Nowego Jorku jako kolejnych rynków technologii po Dolinie Krzemowej i Izraelu.”
„Dowodem na to, że Wielka Brytania staje się wreszcie autentycznym innowatorem w dziedzinie technologii, jest apetyt dużych amerykańskich spółek technologicznych, aby zainstalować się tam poprzez fuzje i przejęcia.” - dodaje.

Dużą aktywność transakcji M&A obserwuje się także w sektorze nauk przyrodniczych, gdzie siłą napędową przemian jest technologia. Pomimo ciągłych bardzo dobrych wyników tego sektora, miało miejsce przesunięcie w rodzajach transakcji, po tym, jak w drugim kwartale ubiegłego roku amerykańskie spółki farmaceutyczne skupiły się na transakcjach umożliwiających inwersję podatkową.

Jim Ford, partner współzarządzający praktyką z zakresu nauk przyrodniczych w Allen & Overy, komentuje:
„Szereg transakcji w tym kwartale jest oznaką konwergencji pomiędzy spółkami z dziedziny elektroniki i ochrony zdrowia, jak na przykład planowane nabycie Bayer Diabetes Care przez Panasonic Healthcare. Taka konwergencja jest elementem wyścigu o zespolone dostawy usług opieki zdrowotnej, gdzie technologia niesie z sobą możliwości przejścia w zarządzaniu usługami medycznymi z reaktywnej metody opieki w kierunku umożliwienia pacjentom własnego zarządzania.”

Zmieniając kontynent, obserwujemy oznaki ciągłych przemian w chińskim krajobrazie M&A. Pierwsza połowa roku przyniosła 72,5-procentowy wzrost liczby fuzji i przejęć wychodzących poza granice Chin. Chiński rząd wspiera tę tendencję, celowo zachęcając krajowe spółki do zawierania takich transakcji, czemu sprzyja nowa gotowość do sankcjonowania konkurowania chińskich podmiotów o zagraniczne aktywa. To przesunięcie w kierunku fuzji i przejęć wychodzących poza granice Chin potęgowane jest przez zapotrzebowanie na dywersyfikację i wykorzystanie szybko rosnącej finansowej potęgi drugiej co do wielkości gospodarki światowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: