eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy V 2015

Monitor Rynku Pracy V 2015

2015-07-15 11:41

Monitor Rynku Pracy V 2015

Rotacja jakiej nie było © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Marazm na polskim rynku pracy zakończył się wraz z nadejściem nowego roku. W kolejnych miesiącach dynamika zmian nabrała tempa. Obecnie najbardziej zauważalną tendencją są wzmożone rotacje między firmami - fluktuacja kadr jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Ponadto dość mocno zarysowuje się przenikanie sfer życia zawodowego i prywatnego, z przewagą tego pierwszego - czytamy w raporcie z najnowszej, dwudziestej edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II 2015

Rotacja jakiej nie było


Trwający od półrocza spadek bezrobocia jest na tyle dynamiczny, że wywiera już odczuwalny wpływ na sytuację zatrudnionych. Dowodzi tego również najnowszy „Monitor Rynku Pracy”, który wskazuje to ożywienie szczególnie za sprawą wskaźnika rotacji pracowników – w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracodawcę zmienił więcej niż co czwarty pracownik (27%). To najwyższy wynik, jaki zanotowano od czterech i pół roku.

W porównaniu z wynikami zanotowanymi w pierwszym kwartale bieżącego roku, rotacja wzrosła aż o pięć punktów procentowych, względem drugiego kwartału 2014 roku wzrost sięgnął sześciu punktów procentowych. Takie statystyki stawiają nas obecnie na pozycji europejskiego lidera - wynik uzyskany w Polsce jest o siedem punktów procentowych wyższym niż średnia krajów Unii Europejskiej (20%).
„Wysoka rotacja na rynku pracy nie zawsze oznacza coś pozytywnego – w okresie kryzysu ten wskaźnik czasem też idzie w górę, szczególnie wtedy, gdy problemy nie uderzają w całą gospodarkę w takim samym stopniu i niektóre branże odczuwają je znacznie silniej. Aktualnie jednak można mówić o pozytywnej stronie tego zjawiska: pracownicy coraz częściej są w stanie znaleźć lepsze oferty i przenoszą się tam, gdzie warunki pracy – finansowe, ale nie tylko – są korzystniejsze. To dość czytelny sygnał dla pracodawców, którzy martwią się o swoje kluczowe kadry. Najwyższy czas o nie zadbać – zaczynając od podwyżek, choć obserwowane tempo wymiany pracowników może sugerować, że wiele firm już przespało właściwy moment na reakcję.” – komentuje Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.


Badani w swoich odpowiedziach pokazywali, że dwiema najważniejszymi przyczynami przejścia z jednej pracy do innej było właśnie poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia (36% wskazań) i osobiste pragnienie zmiany (27%). Dopiero na trzecim miejscu znalazły się zmiany w strukturach firmy (23%), co potwierdza hipotezę, że to zatrudnieni i ich potrzeby są głównym motorem migracji pracowników pomiędzy podmiotami gospodarczymi, a nie działania kadrowe samych przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę, że jedynie 14% badanych poszukiwało aktywnie nowej pracy, a 20% się za nią rozglądało – razem daje to 34% poszukujących pracy, czyli niewiele więcej, niż odsetek tych, którzy właśnie zmienili miejsce zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

Liczba osób zmieniających pracę w Polsce, w stosunku do poprzedniego kwartału, wzrosła o 5 punktów procentowych osiągając poziom 27% (Q2 2015).


Przydatne linki:
Oferty pracy


Przygotowani do zmiany pracy, bo ta jest prawdopodobna?


Mając na uwadze poprawę na rynku pracy, nie może dziwić to, że na tle Europy Polacy są raczej optymistami, jeśli chodzi o szukanie nowego pracodawcy. 73% sądzi, że w ciągu półrocza znajdzie inne zajęcie, a 66% – że w takim okresie jest w stanie znaleźć podobną pracę do wykonywanej obecnie. Pośród krajów UE objętych badaniem ten drugi wskaźnik mają wyższy tylko Czesi (73%), a ten pierwszy: Czesi (80%), Austriacy i Słowacy (po 74%).

fot. mat. prasowe

Główne powody rotacji na rynku pracy

Nadal najczęściej wskazywanymi powodami zmiany pracy są: lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany oraz zmiana struktury firmy. W ostatnim kwartale wszystkie te aspekty odnotowały spadek siły występowania.


Choć odpowiedzi polskich pracowników mówią „damy sobie radę”, nie opuszcza ich lęk przed utratą pracy. Aż 34% badanych sygnalizowało taką obawę, co stawiało nas w gronie takich państw jak Słowacja (35%), Hiszpania (37%), Włochy (42%) i Grecja (44%) – istotnie powyżej unijnej średniej (29%).

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: