eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w II kwartale 2015 r.

Rynek pracy w II kwartale 2015 r.

2015-07-13 12:24

Rynek pracy w II kwartale 2015 r.

Jakiej pracy oczekujemy, a jaką możemy dostać? © psdesign1 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Drugi kwartał 2015 roku nie przyniósł rewolucji na rynku pracy. W związku z okresem wakacyjnym widać jednak pewne charakterystyczne dla tego okresu tendencje – wzrosła liczba ofert dla pracowników fizycznych, a poszukujący zajęcia chętniej przeglądali propozycje dla stażystów. Wśród najpopularniejszych branż bez zmian – przoduje Sprzedaż i Obsługa Klienta przed IT – wynika z analizy portalu Praca.pl, dokonanej w okresie między 1 kwietnia a 30 czerwca bieżącego roku.

Jakie branże najpopularniejsze?


W których branżach najłatwiej o zatrudnienie? Tu nie ma niespodzianek – tak jak w poprzednim kwartale oraz analogicznym okresie ubiegłego roku dominują trzy obszary – Sprzedaż i Obsługa Klienta (34% wszystkich ogłoszeń), IT (głównie w zakresie programowania – 17,2%) oraz Finanse i Bankowość (12,1%). Czy duża ilość ogłoszeń oznacza jednak dobre perspektywy pracy?

Choć o pracę w tych obszarach najłatwiej, to systematycznie spada w nich procentowy udział ogłoszeń. Może to zatem oznaczać, że ogólne zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach powoli maleje, jak i świadczyć o tym, że pozostałe sektory gospodarki zaczynają rozwijać się na tyle dynamicznie, że poszukiwani stają się specjaliści z innych branż. Wzrost procentowego udziału ogłoszeń w całości ofert pracy (w porównaniu do Q1 2015r.) widać wyraźnie w sprzedaży, co wiąże się przede wszystkim z sezonem urlopowym, do którego pracodawcy zaczęli przygotowywać się już w maju.

Wiosna i perspektywa wakacji przyniosła za to bardzo duży skok zapotrzebowania na pracowników fizycznych (oferty pracy w tym obszarze stanowią prawie 12% ogłoszeń). To nie tylko prawie o 5% większy udział tej branży w całości rynku pracy niż w Q1 2015 r., ale również o 3% więcej niż rok temu.

Analizując przyrost ofert pracy w poszczególnych branżach widać wyraźny wzrost ilości ofert pracy w turystyce i hotelarstwie (prawie dwukrotnie więcej ofert niż w analogicznym okresie ubiegłego roku) oraz w HR (około 1/4 więcej ogłoszeń). Znacznie trudniej za to o pracę w administracji biurowej (o ile w 2Q 2014 r. ogłoszenia w tym obszarze stanowiły prawie 10% wszystkich ogłoszeń, to w tym roku jest to zaledwie 7%, co oznacza spory spadek zainteresowania pracodawców specjalistami w tym zakresie.

fot. psdesign1 - Fotolia.com

Jakiej pracy oczekujemy, a jaką możemy dostać?

Wzrosła liczba ofert dla pracowników fizycznych, a poszukujący zajęcia chętniej przeglądali propozycje dla stażystów.


Kogo szukają pracodawcy?


Kogo przede wszystkim poszukują pracodawcy? Najwięcej ogłoszeń w Q2 2015 r. pojawiło się dla Przedstawicieli handlowych. Niezależnie od tego, czy miniony kwartał porównamy z ubiegłym rokiem czy początkiem 2015 r., to kandydaci na to stanowisko okazują się najbardziej poszukiwani.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Mimo procentowego spadku liczby ogłoszeń z obszaru Księgowości i Audytu w porównaniu do wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Praca.pl, drugim najbardziej poszukiwanym specjalistą między kwietniem a czerwcem 2015 roku był Księgowy. Pierwszą trójkę zamyka Specjalista ds. Obsługi Klienta. Wśród 10 najpopularniejszych stanowisk w drugim kwartale 2015 r., aż 6 związanych było ze sprzedażą i pracą z klientem.

Top 10 poszukiwanych specjalistów w Q2 2015 r.
 1. Przedstawiciel Handlowy
 2. Księgowy
 3. Specjalista ds. Obsługi Klienta
 4. Programista Java
 5. Sprzedawca
 6. Specjalista ds. Administracyjnych
 7. Kierowca
 8. Doradca Klienta (bankowość)
 9. Konsultant ds. Wsparcia Technicznego
 10. Specjalista ds. Sprzedaży

Jakiej pracy poszukują kandydaci?


O ile w poprzednich okresach potrzeby pracodawców pokrywały się ściśle z poszukiwaniami kandydatów (Przedstawiciel Handlowy i Sprzedawca były ogłoszeniami o największej ilości odsłon), o tyle drugi kwartał bieżącego roku przyniósł małą niespodziankę. Najbardziej poszukiwanym wśród kandydatów stanowiskiem okazuje się Specjalista ds. Administracyjnych. Drugie miejsce zajął Sprzedawca, a kolejne Kierowca. Przedstawiciel Handlowy to dopiero 4 pozycja pod względem zainteresowania kandydatów.

Top 10 stanowisk poszukiwanych w 2Q 2015 r.:
 1. Specjalista ds. Administracyjnych
 2. Sprzedawca
 3. Kierowca
 4. Przedstawiciel Handlowy
 5. Robotnik Produkcyjny
 6. Magazynier
 7. Specjalista ds. Obsługi Klienta
 8. Doradca klienta (bankowość)
 9. Asystent/Asystentka
 10. Stażysta

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.