eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Instynkt, intuicja i emocje. Tak podejmuje decyzje CFO

Instynkt, intuicja i emocje. Tak podejmuje decyzje CFO

2015-07-07 09:28

Instynkt, intuicja i emocje. Tak podejmuje decyzje CFO

Brak informacji utrudnia pracę dyrektorów finansowych © yurolaitsalbert - Fotolia.com

Niemal połowa CFO deklaruje, że ze względu na ograniczony dostęp do odpowiednich informacji finansowych decyzje podejmuje w sposób instynktowny. Tymczasem to dyrektorzy finansowi, którzy dokonują wyborów w oparciu o sprawdzone dane, uzyskują znacznie lepsze wyniki w obszarze rentowności firmy. To główne wnioski, jakie nasuwają się po lekturze raportu z badania zrealizowanego przez firmę Epicor Software Corporation, specjalistę w dziedzinie oprogramowania biznesowego dla handlu detalicznego, produkcji, dystrybucji i usług.

Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.

Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości - brak wglądu w odpowiednie informacje finansowe znajduje bezpośrednie przełożenie nie tylko na wyniki firmy, ale również na reputację CFO. Aż 45 proc. respondentów badania Epicor przyznaje, że wątpliwa jakość danych przeszkadza terminowemu podejmowaniu decyzji, a niedokładne informacje to zasadniczy powód powstawania błędów. Dyrektorzy finansowi z branży produkcyjnej i inżynierii deklarują, że w większości przypadków posiadają dostęp jedynie do podstawowej infrastruktury IT, a to sprawia, że w podejmowaniu ważnych decyzji muszą polegać na instynkcie.

Przeprowadzona ankieta dowodzi również, że niedobór dostatecznych informacji finansowych ma negatywny wpływ na rentowność przedsiębiorstwa. Jeśli podejmowane decyzje opierają się na sprawdzonych i rzetelnych informacjach, to rośnie szansa do podniesienie poziomu rentowności firmy. Odpowiedzi respondentów wskazują, że dyrektorzy finansowi, którzy polegają na wiarygodnych danych nie tylko osiągali większe zyski w przeciwieństwie do tych, którzy swoje decyzje podejmowali instynktownie, ale również spodziewają się dodatkowego wzrostu zysku. Blisko połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że zwiększenie zysku, było dla nich jednym z kluczowych celów biznesowych w roku 2015.

Ankietowani potwierdzili, że stopień dostępności i przejrzystości informacji finansowych jest w wielu obszarach niezadowalający. Jedynie połowa respondentów twierdzi, że ma „dobrą dostępność” w obszarach: ogólnych wyników działalności, rentowności i wydajności linii produktów, kosztów związanych ze sprzedażą i kosztów pracy, prognoz sprzedaży, kosztów surowców i dochodowości klientów. Jeden na dziesięciu dyrektorów finansowych twierdzi, że stopień dostępności do tych informacji nie jest wystarczający.
Mimo, iż wyniki badania świadczą o tym, że dyrektorzy finansowi są świadomi znaczenia przejrzystości danych i ich dokładności, to równocześnie wynika z nich, że podejmowanie właściwych decyzji jest wypadkową wiedzy opartej na rzetelnych informacjach oraz emocjach.

fot. yurolaitsalbert - Fotolia.com

Brak informacji utrudnia pracę dyrektorów finansowych

Niemal połowa CFO deklaruje, że ze względu na ograniczony dostęp do odpowiednich informacji finansowych decyzje podejmuje w sposób instynktowny.


„Instynkt, intuicja i emocje zostały uznane przez znaczną ilość respondentów jako istotne elementy procesu podejmowania decyzji. Najskuteczniejsi dyrektorzy finansowi wiedzą, jak wspierać się intuicją w sytuacjach, gdy liczby nie wystarczają. Nie jest to jednak równoznaczne z podejmowaniem decyzji w sposób instynktowny ze względu na braki informacji wynikający z niewdrożenia odpowiednich procesów i infrastruktury” – powiedział Malcolm Fox, vice president, product marketing financial management and services industry solutions w firmie Epicor Software.

Arkusze kalkulacyjne nadal ważne


W obliczu ogromnej dostępności systemów i aplikacji biznesowych zdziwienie może budzić fakt, że 60 proc. dyrektorów finansowych przyznało się do wykorzystywania arkuszy kalkulacyjnych programu Excel w celu uzyskania dostępu do potrzebnych danych. Odsetek ten był stały w przedsiębiorstwach różnej wielkości – w tym korporacji z rocznym obrotem wynoszącym ponad 1 mld USD. Blisko jedna trzecia (32 proc.) ankietowanych twierdzi, że oprogramowanie finansowe, z którego obecnie korzysta, wymaga aktualizacji, a 27 proc. uważa, że nowy czy bardziej zaawansowany system wpłynąłby pozytywnie na ich działalność w obszarze finansów i księgowości w przeciągu 2 do 3 lat.

Big Data, Digital Disruption i inne wyzwania


Na pytanie o kwestie mające największy wpływ na finanse i księgowość w ciągu najbliższych 2 do 3 lat, najczęstszą odpowiedzią było Big Data (28 proc.). Inne wskazywane odpowiedzi to „regulacje i zgodności” oraz „zwiększona złożoność biznesu”. Kolejnym, stosunkowo nowym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się dyrektorzy finansowi, i które idzie w parze z większym dostępem do informacji i lepszej responsywności, jest Digital Disruption.
„Digistal disruption powoduje powstawanie większej ilości źródeł danych, większej liczby kanałów, liczniejszych i bardziej złożonych modeli biznesowych, bardziej globalnego charakteru biznesu i większej zależności od zewnętrznych partnerów. Jest to wyzwanie dla wszystkich liderów biznesowych, a w szczególności tych, odpowiedzialnych za sprawy fiskalne i operacje finansowe” – dodał Fox.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: