eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 27/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 27/2015

2015-07-04 22:44

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 26/2015

  • Inflacja w strefie euro wyniosła w czerwcu 0,2 proc. r/r wobec 0,3 proc. w maju.
  • W lipcu odbędzie się dziesiąta runda negocjacji TTIP. Negocjacje mają doprowadzić do zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy Unia Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Celem jest wzrost PKB, a także zwiększenie liczby miejsc pracy. Oczekiwane jest też zmniejszenie uzależnienia Starego Kontynentu od dostaw z Rosji.
  • Sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju wzrosła o 0,2 proc. m/m, a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,7 proc. m/m. Licząc r/r majowa sprzedaż detaliczna w eurolandzie wzrosła o 2,4 proc. (po wzroście w kwietniu o 2,7 proc.).
  • Według Markit Economics indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w czerwcu 54,4 pkt. (wobec 53,8 pkt. w poprzednim miesiącu). Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł w czerwcu 52,5 pkt. (wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca).
  • Zadłużenie Grecji szacuje się w przedziale od 242,8 mld do 320 mld euro. Około 78 proc. kredytów udzieliła Atenom tzw. trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Warto przypomnieć, że obejmuje ono zadłużenie wobec europejskich rządów i MFW w ramach dwóch pakietów pomocowych przyznanych Atenom w latach 2010 i 2012, które warte były 220 mld euro. W tej kwocie są też obligacje wyemitowane przez Grecję, a które są w posiadaniu Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych państw strefy euro. W rękach prywatnych inwestorów są greckie obligacje warte 38,7 mld euro. Prócz tego grecki rząd wyemitował obligacje krótkoterminowe na sumę 15 mld euro, które objęły głównie greckie banki. Największymi kredytodawcami Grecji są Niemcy (pożyczyły jej 57,23 mld euro), Francja (42,98 mld euro), Włochy (37,76 mld euro) i Hiszpania (25,1 mld euro).
  • Eksperci MFW są zdania, że Grecja będzie potrzebowała przedłużenia pakietu pomocowego z Unii Europejskiej oraz najprawdopodobniej redukcji długu. Szczegółowe rozwiązania będą zależały od tempa wzrostu gospodarczego. Jednak równocześnie wg szefa eurogrupy Jeroen Dijsselbloema wniosek Aten o nową pożyczkę może być rozpatrzony w kontekście wyniku greckiego referendum w sprawie warunków pomocy.
  • Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Grecji, z poziomu Caa2 do Caa3, czyli do tzw. poziomu śmieciowego. Agencja ratingowa Fitch obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień z CCC do CC, uzasadniając to załamaniem się negocjacji z wierzycielami i ogłoszeniem kluczowego dla przyszłości kraju referendum. Wcześniej rating dla greckiej gospodarki obniżyła agencja S&P.
  • Wg Eurostat-u w maju bezrobocie w eurolandzie było na poziomie 11,1 proc. , natomiast w całej wspólnocie wyniosło 9,6 proc..
  • Według Markit Economics indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług w Niemczech w usługach w VI wyniósł 53,8 pkt. (wobec 53,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca). Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w czerwcu 51,9 pkt. (wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca).
  • Według Markit Economics indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług we Francji w czerwcu wyniósł 54,1 pkt. (wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca).
  • Niemiecki rząd zrezygnował z opłat karnych dla elektrowni węglowych starszego typu, które charakteryzują się wysoką emisją CO2. Równocześnie rząd poinformował, że wyjątkowo szkodliwe zakłady zostaną czasowo wyłączone, ale będą traktowane jako rezerwa energetyczna państwa Tym zakładom rząd przyznał odszkodowania.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Okres urlopowy, więc aktualne są tematy: GRECKI KRYZYS A WAKACJE oraz CZY EURO PODROŻEJE?

Grecy staną przed wyborem, za czy przeciw reformą. Decyzja może mieć wpływ nie tylko na sytuację w kraju, ale także na całą Unię Europejską oraz notowania euro. Z tej waluty często korzystamy w czasie wakacyjnych wyjazdów. Czy to oznacza, że za Euro możemy zapłacić więcej i wypoczynek będzie droższy?...

- Zmienność na rynku walutowym nie jest taka duża jak można byłoby się tego obawiać. Inwestorzy reagują spokojniej na to, co się dzieje w Grecji. Sądze, że nadal jest bardzo duża wiara w to, że to porozumienie jednak będzie – mówi Marek Rogalski, główny analityk walutowy BOŚ Banku.

Przypomnijmy 30 czerwca minął termin na zapłacenie przez Grecję pieniędzy. Kraj nazwano nawet bankrutem, ale jak na razie nic złego dla rynku się nie stało. Wydaje się, że inwestorzy czekają na niedzielne referendum. Czas na rozmowy i decyzje jest do 20 lipca. Wtedy Grecy muszą zapłacić ponad 3,5 mld euro do Banku Centralnego w Europie.

- To jest kwota, której nie zapłacą i wtedy Europejski Bank Centralny może stwierdzić, że nie będzie już wspierał greckich banków. Rzeczywiście wtedy zacząłby się prawdziwy chaos - Marek Rogalski – Ja jestem optymistą i nie sądzę, że dojdzie do zawirowania w Grecji i na walutach nie będzie większych wahań.

Marek Rogalski, główny analityk walutowy BOŚ Banku

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: