eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport V 2015

Przetargi - raport V 2015

2015-06-29 13:22

Przetargi - raport V 2015

Budownictwo liderem © Chlorophylle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W maju 2015 roku, w Biuletynie zamówień publicznych ogłoszono 9 tys. 729 postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, o 6,8 procent mniej niż miesiąc wcześniej, w kwietniu 2015 roku i o ponad 25 procent mniej niż w maju 2014 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Nietypowy dla maja spadek liczby przetargów mógł być wywołany przez wybory prezydenckie, w organizację których zaangażowani byli lokalni urzędnicy. W maju instytucje publiczne najczęściej wyrażały zapotrzebowanie na prace budowlano-remontowe, które stanowiły niemal 40 procent wszystkich zamówień ogłaszanych w BZP.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2015

Jak wskazują dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w maju 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 729 ogłoszeń o wszczęciu postepowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o 713 ogłoszeń mniejszy niż miesiąc wcześniej, w kwietniu 2015 i o 3 tys. 260 ogłoszeń mniejszy w porównaniu z majem ubiegłego roku.

W porównaniu do kwietnia 2015 roku, w maju spadek liczby ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach. Najpoważniej spadła liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług (o 11 proc. mdm) oraz dostawy towarów (o 6,1 procent). Liczba ogłaszanych przetargów na prace budowlano-remontowe spadła w maju w relacji miesięcznej zaledwie o 4,2 proc.

W relacji rocznej, w stosunku do maja 2014 roku spadek liczby zamówień odnotowano również we wszystkich trzech kategoriach. W zamówieniach na roboty budowlano-remontowe wyniósł on niemal 31,4 procent, w dostawach usług 25,1 procent, a w dostawach towarów 15,9 procent.
Łącznie w maju 2015 roku w BZP pojawiło się o 25,1 procent mniej ogłoszeń niż rok wcześniej.

Spadki w relacji rok do roku to z jednej strony skutek ubiegłorocznej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, podwyższającej progi wartości zamówień, przy których należy obowiązkowo stosować procedury PZP, a także zwolnienia niektórych rodzajów zamówień z rygorów PZP. Z drugiej strony spadek liczby ogłaszanych zamówień wynika z realizowanej polityki zakupów centralnych, gdzie sektor publiczny jest w stanie uzyskać dużo większe rabaty i korzystniejsze warunki dostawy towarów czy usług.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Majowy miesięczny spadek liczby przetargów na prace budowlano-remontowe jest zjawiskiem nietypowym, bowiem do lipca liczba takich postepowań w relacji miesięcznej rośnie, ze względu na trwający sezon budowlany.


Majowy miesięczny spadek liczby przetargów na prace budowlano-remontowe jest zjawiskiem nietypowym, bowiem do lipca liczba takich postępowań w relacji miesięcznej rośnie, ze względu na trwający sezon budowlany. W tym roku, wynik majowy okazał się w tym segmencie gorszy od kwietniowego. Za spadek mogą po części odpowiadać obydwie tury odbywających się w maju wyborów prezydenckich. Zapewnienie poprawnego przebiegu wyborów, szczególnie po kompromitujących ubiegłorocznych wyborach samorządowych, zaangażowało dość znaczne zasoby ludzkie ze strony władz lokalnych, odpowiedzialnych za organizację infrastruktury wyborczej i samego ich przebiegu. Oddelegowanie części urzędników do obsługi wyborów odbiło się na aktywności w zakresie zamówień publicznych.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., maj, lata 2009-2015

W porównaniu do kwietnia 2015 roku, w maju spadek liczby ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach.


Bezrobocie spada, płace rosną. Grecja niczym miecz Damoklesa


W maju 2015 roku na rynku pracy utrwalały się pozytywne trendy obserwowane od wielu miesięcy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w maju wyniosła 10,8 procent. Miesiąc wcześniej, w kwietniu 2015 roku, pracy nie miało 11,2 proc. Polaków, a w analogicznym miesiącu roku ubiegłego, w maju 2014 roku, bez zatrudnienia pozostawało 12,5 procent osób w wieku produkcyjnym. Tym samym stopa bezrobocia w maju osiągnęła najniższy poziom od sierpnia 2009 r.

Majowe dane GUS o bezrobociu okazały się zbieżne z szacunkami ministerstwa pracy i polityki społecznej. W maju pracy nie miało 1 mln 702,1 tys. osób, o 80,1 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. W ciągu roku liczba bezrobotnych spadła o 284,6 tys. osób. Przybywa też ofert pracy, pod koniec maja urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 85,2 tys. osób, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej było to 79 tys., a rok wcześniej 66,8 tys.

Produkcja przemysłowa w maju 2015 roku wzrosła o 2,8 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W kwietniu 2015 roku produkcja była o 2,3 proc. większa niż przed rokiem. W produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 1,3 proc. Produkcja sprzedana przemysłu od początku roku do końca maja była o 4,1 procent wyższa w porównaniu z okresem styczeń-maj 2014 roku, kiedy notowano wzrost o 4,7 proc.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: