eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ukryte koszty, za niski standard hotelu. Na co narzekają klienci biura podróży?

Ukryte koszty, za niski standard hotelu. Na co narzekają klienci biura podróży?

2015-06-29 12:29

Ukryte koszty, za niski standard hotelu. Na co narzekają klienci biura podróży?

Już 60 procent z nas sprawdza wiarygodność organizatora wypoczynku © B. Wylezich - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przy planowaniu wakacji Polacy wykazują się coraz większą ostrożnością. Świadczyć o tym mogą chociażby wyniki badania zrealizowanego przez Rzetelną Firmę, które dowodzą, że już 60 procent z nas sprawdza wiarygodność organizatora wypoczynku. Bardzo istotne są tu opinie innych turystów i najbliższych - niemal połowa z nas twierdzi, że korzysta wyłącznie z usług biur podróży poleconych przez rodzinę i znajomych. Mimo tej zapobiegliwości ciągle co drugi z nas przyznaje, że jakość oferty touroperatora pozostawiała wiele do życzenia. Na co najczęściej utyskujemy?

Przeczytaj także: Jak sprawdzić biuro podróży?

Jak już wspomniano powyżej, ponad 60 proc. respondentów biorących udział w badaniu zrealizowanym przez Rzetelną Firmę przyznaje, że sprawdza wiarygodność biur podróży, opierając się m.in. na opiniach pozostawionych w serwisie Opineo, a niemal połowa deklaruje, że korzysta wyłącznie z usług tych touroperatorów, którzy zostali już przetestowani przez znajomych.

W dzisiejszych czasach turyści, którym marzą się dobrze zorganizowane wakacje nie muszą już stawać na głowie, dysponować pokaźnym portfelem, czy też planować wyprawy z dużym wyprzedzeniem. Najczęściej bowiem oferta biur podróży i serwisów turystycznych jest skonstruowana w taki sposób, aby ochronić klienta przed większością stresujących sytuacji, jak np. szukanie na własną rękę transferu z lotniska czy samodzielne organizowanie wyjazdów fakultatywnych w miejscowym biurze podróży.

Od niedawna planujący odpoczynek internauci mogą również skorzystać z klubów travelowych, których członkowie zyskują dostęp do wyjątkowych ofert w atrakcyjnych cenach, a nawet do indywidualnych, ekskluzywnych okazji cenowych. Popularność klubów travelowych rośnie z roku na rok. Travelist w ciągu zaledwie dwóch lat działalności doczekał się aż 13 tys. opinii na Opineo.pl, z których ogromną większość stanowią oceny pozytywne.

Nie brakuje jednak śladów negatywnych doświadczeń związanych z korzystaniem z usług internetowych pośredników turystycznych czy biur podróży. Co potencjalnie może pójść nie tak?

Opinia kluczem do wyboru odpowiedniej firmy


Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę, konsumenci niezadowoleni z usług biur podróży skarżą się najczęściej na to, że hotel okazał się niezgodny z ich oczekiwaniami. Turyści, którzy po urlopie wystawiają opinię, zazwyczaj szczegółowo opisują, czego doświadczyli: że np. „wykładzina i kanapy poplamione”, „woda w basenie zimna”, a „w saunie parowej czuć grzybem”. Z tego właśnie powodu lektura opinii o biurze podróży i samym hotelu przed zakupem wycieczki wydaje się jak najbardziej uzasadniona.
— Podczas czytania opinii o biurach turystycznych czy klubach travelowych zwracajmy uwagę na poziom obsługi, w tym kontakt telefoniczny, sposób załatwiania formalności, zgodność oferty ze stanem faktycznym, możliwość przebukowania terminu czy ilość udostępnionych informacji. Najlepsze firmy na rynku nie mają problemu ze spełnieniem tych kryteriów — podpowiada Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z biura prasowego Opineo.pl.

fot. B. Wylezich - Fotolia.com

Już 60 procent z nas sprawdza wiarygodność organizatora wypoczynku


Ukryte koszty wliczone w cenę


Źródłem rozczarowań może być też ilość atrakcji wliczonych w cenę pobytu. W ankiecie Rzetelnej Firmy powód ten wskazało 26% z niezadowolonych konsumentów. W przypadku użytkownika kkk z serwisu Opineo powodem niezadowolenia był brak jednoznacznych informacji o tym, które usługi oferowane przez biuro są darmowe: „Firma nie dała nam dokładnej rozpiski, które usługi są wliczone w cenę. Jedna z atrakcji ogólnodostępnych w hotelu ― nordic walking ― okazała się przy wystawianiu rachunku pełnopłatna. (…) Nikt nie wspomniał nawet słowem, że trzeba będzie za nią zapłacić. (…) Nawet nie o pieniądze chodzi, ale o kulturę biznesu. Nigdy więcej nie skorzystamy i nikomu nie polecimy”.

Aby uniknąć takich przykrości, warto zadbać o uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji od organizatora jeszcze przed wyjazdem. Pozorna nadgorliwość jest w stanie uchronić przed późniejszym rozczarowaniem.
— Wakacje powinny być czasem odpoczynku. Musimy zadbać o jakość naszego urlopu w każdym detalu, niezależnie od miejsca, w którym będziemy odpoczywać. Sprawdzanie biura podróży, organizatora wyjazdu oraz hotelu, do którego się wybieramy, jest konieczne. Pomoże wybrać pewną ofertę oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Przed każdym wyjazdem staram się znaleźć jak najwięcej opinii o hotelu, do którego jadę — mówi Marcin Mroczko, dyrektor zarządzający segmentem Podróże w Onet.pl.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób sprawdzasz, czy biuro jest godne zaufania?

Doskonałą rekomendacją dla biura podróży są dobre opinie znajomych.


Rezydent — anioł stróż czy wielki nieobecny?


Ankieta Rzetelnej Firmy pokazuje również, że źródłem rozczarowania podczas wczasów może stać się postawa rezydenta, który zamiast służyć radą i informacją, sam woli spędzać czas… przy hotelowym barze. Na taką postawę narzekał co piąty ankietowany. O takiej sytuacji opowiada też w swojej opinii jeden z użytkowników Opineo, wskazując, że rezydent nie interesował się turystami, nie pytał ich o zdanie, nie informował o żadnych zmianach (jak np. zmiana godziny jednego ze szkoleń). W tym przypadku również niezawodnym źródłem informacji staną się opinie innych.

fot. mat. prasowe

Dlaczego korzystasz z pomocy biur podróży?

Dla 90 procent korzystających z biur podróży zorganizowana wycieczka jest wygodniejszą formą wypoczynku


Przykładowe opinie z serwisu Opineo:


Biuro zmieniło termin wylotu, wylot ma być opóźniony o 24 godziny, pokój należy opuścić na 13 godzin przed przyjazdem autokaru na lotnisko. Jedyna propozycja ze strony biura to 13-godzinne oczekiwanie na wyjazd w fotelu koło recepcji, bez jedzenia i picia. kontakt z biurem obsługi klienta zaowocował obszernym wyjaśnieniem, że wszystko jest zgodne z zasadami świadczenia usług przez biuro. W tej sytuacji, pozostawieni całkowicie na łasce losu musieliśmy dalszy pobyt i wyżywienie opłacić z własnej kieszeni. Po co mi biuro? (Adam, maj 2015)

Rezerwacja i przyjęcie płatności szybko i bez żadnych problemów. Mail ze szczegółami dotyczącymi wyjazdu i hotelu. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni. Dostaliśmy tez miły upominek od firmy na początek sezonu przy zakwaterowaniu w hotelu. (Monika, maj 2015)

Certyfikat jak parasol bezpieczeństwa


Wybierając organizatora wycieczki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tyko na cenę czy opinie dotychczasowych klientów, ale również na bezpieczeństwo. Wiarygodność finansową biur podróży warto zawsze sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów. Z danych KRD wynika, że liczba zadłużonych biur podróży i touroperatorów spada i obecnie wynosi 329 podmiotów, podczas gdy rok temu było ich rekordowo dużo, bo 493. Razem z tą liczbą, o ponad 3 mln zł zmniejszyła się łączna kwota, na jaką są one zadłużone.
Przed wykupieniem wycieczki, dobrze też sprawdzić, czy taka firma posiada renomowane certyfikaty, takie jak Certyfikat Rzetelności.
— Certyfikat ten dostają wyłącznie biura podróży lub touroperatorzy, którzy mogą pochwalić się nieskazitelną opinią, w szczególności dotyczącą ich finansów. Podmioty te są weryfikowane w Krajowym Rejestrze Długów, ZUS, Urzędzie Skarbowym oraz Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Muszą także posiadać rekomendację członka Izby Turystyki RP — wyjaśnia Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Znalezienie uczciwego organizatora wycieczki i idealnego hotelu nie jest niemożliwe. Wymaga jednak bardzo gruntownych poszukiwań. Opinie konsumentów, którzy polecają korzystanie z usług lub stanowczo je odradzają, mogą znacznie ułatwić podjęcie słusznej decyzji i skrócić żmudne poszukiwania najlepszej oferty.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: